اجراهای دهمین دوره تئاتر صاحبدلان آغاز شد


به گزارش خبرگزاری موج، دهمین دوره تئاتر صاحبدلان از اول مهرماه اجراهای آن آغاز و تا 20 آبان ادامه دارد؛ 23 اثر نمایشی در سه گروه صحنه‌ای، محیطی و خیابانی در تهران و استان های به صحنه می‌رود گفتنی است طبق جدول منتشر شده اجرای آثار نمایشی دهمین دوره تئاتر صاحبدلان از اول مهر ماه 99 مصادف با چهارم صفر 1442  هجری قمری با سه اجرا «شبیه سردار»، «دمام نوازی» و «فقط بخاطر تو» در محوطه تئاتر شهر و «او می‌آید» در ایلام آغاز به کار کرده است.

در ادامه این اجراها که از استقبال قابل توجهی برخوردار بود اجرای نمایش «در عاشورا»  به کارگردانی مهدی مقیمی از شب گذشته  4 مهر مصادف با 7 صفر آغاز شد و تا 11 مهر 1442 در محوطه تئاتر شهر ادامه دارد.

در جدول اجرای دهمین دوره تئاتر صاحبدلان در بازه زمانی اول  مهر  تا 20 آبان 23 اثر نمایشی آسمانی دیگر، او می آید، ایستاده چون سرو به تماشای خورشید، برقع، پولکه گردانی آذربایجان، خون رقصه، در عاشورا، دقایقی با رضا، دمام نوازی، زبان اشاره، ژنرال خورشید، سرخ او، سوگنامه، شبیه سردار، شور و شعور، فقط بخاطر تو، کابوسهایی که خواستند رویا شوند، کوچه نقاش ها، مجنون  لیلی ، نجوای عزازیل، ننه سربخش، وقتی سخو می شمارد و هشت به صحنه می‌رود.

*اجراى تئاتر خیابانى به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در چهار استان

با برنامه‌ریزى صورت‌گرفته از سوی کانون تئاتر خیابانى اداره‌کل هنرهاى نمایشى به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس ٢٣ گروه نمایشی به مدت ٥ روز، از سوم تا هفتم مهرماه در چهار استانِ ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه به اجرا می‌پردازند.

 با برنامه‌ریزى صورت‌گرفته از سوی کانون تئاتر خیابانى اداره‌کل هنرهاى نمایشى با هماهنگى انجمن هنرهاى نماشی ایران، دفاتر استانى انجمن‌ها و ادارات‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامى ایلام، خوزستان، کردستان، کرمانشاه و منطقه آزاد اروند به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، اجراهاى تئاتر خیابانى از سوم مهرماه آغاز شد و تا هفتم مهر ادامه پیدا می‌کند.  

این اجراها هم‌زمان در مناطق عملیاتى، گلزار شهدا، سطح شهر و یادمان‌هاى دفاع مقدسِ چهار استانِ ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه توسط گروه‌هاى تئاتر خیابانى با موضوع دفاع مقدس و احوالات آن دوران، میزبان علاقه‌مندان می‌شود.

اسامى آثار و گروه‌هاى شرکت‌کننده در این رویداد به این شرح است:

استان ایلام :

۱- «کوله»، نویسنده و کارگردان علی‌اصغر پورقهرمان

۲- «بل ۲۱۴»، نویسنده و کارگردان مصطفی کولیوندی

۳- «اون شب که بارون اومد»، نویسنده و کارگردان سعید خیراللهی

۴- «هفت سین»، نویسنده و کارگردان مالک آبسالان

۵- «عباس»، نویسنده سعید خیراللهی، کارگردان مرجان قاسمى

٦- «مجلس قتل سهراب، بی‌آب»، نویسنده و کارگردان محمد اسماعیل بیگی

٧- «منطقه آزاد» کارگردان مهرداد علیزاده

٨- «تى ان تى» نویسنده پژمان شاهوردى، کارگردان حسنا قبادى

استان خوزستان:

١- «ممد گمنام»، نویسنده بهنام کاوه، کارگردان سجاد طرفى‌نژاد

٢- «برحى دلاور»، نویسنده و کارگردان احمد مسافرى

٣- «جنگ‌زده»، نویسنده ندا اعتمادى‌کیا، کارگردان لیلا یدالله‌زاده

٤- «آن روزها»، نویسنده و کارگردان علی بنائیان

٥- «یاد یاران»، نویسنده و کارگردان سیداحمد موسوى‌راد

استان کردستان:

١- «یک قدم به پایان»، نویسنده و کارگردان سامان راست‌بین

٢- «یادگاران»، نویسنده و کارگردان موسی هدایتی

٣- «دنیای خاکستری»، طرح و ایده علیرضا اسماعیلی، کارگردان وریا شاکرى

٤- «به نام انسانیت»، نویسنده و کارگردان وریا فلاحی

استان کرمانشاه

١- «آزادگان»، نویسنده و کارگردان هومن روح‌تافى

٢- «ضربان»، نویسنده و کارگردان مصطفى دهشت

٣- «علمدار نیامد»، نویسنده و کارگردان صیاد خالیگران

٤- «پدر»، نویسنده و کارگردان محسن یارمحمدى

٥- «گنج»، نویسنده و کارگردان قباد دارابى

٦- «گلایه»، نویسنده و کارگردان مسرور مهدیانى

در این رویداد تعداد ٢٣ گروه نمایشی با ١١٨ اجراى نمایشى در بالغ بر ٨٠ منطقه و محوطه به مدت ٥ روز از سوم تا هفتم مهرماه در سراسر این استان‌ها به اجرا می‌پردازند.

*فراخوان رویداد نمایشنامه‌نویسی «نخل سرخ» منتشر شد

با توجه به نبود امکان برگزاری بیست‌وسومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا و لزوم صیانت از سلامت هنرمندان و مخاطبان تئاتر، اداره‌کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران با همراهی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند، در راستای تقویت بسترهای نمایشنامه‌نویسی کشور و ترغیب نمایشنامه‌نویسان به خلق آثار ماندگار، رویداد نمایشنامه‌نویسی «نخل سرخ» را با رویکرد توجه به مضامین و مفاهیم مقاومت و دفاع مقدس در گرامیداشت حماسه آزادسازی خرمشهر در چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار می‌کند.

مهلت ارسال اثر برای شرکت در این رویداد تا پایان مهر سال جاری است و علاقه‌مندان می‌بایست تا این زمان چکیده یا طرح نمایشنامه خود را در بخش ویژه «نخل سرخ» بر روی تارنمای «ایران‌تئاتر» به نشانی https://theater.ir بارگذاری کنند. در ادامه هیئت‌انتخاب در تاریخ ۲۴ آبان‌ماه اسامی آثاری که ظرفیت و قابلیت تبدیل شدن به نمایشنامه کامل را دارند اعلام خواهد کرد. روند عقد قرارداد و تولید نمایشنامه براساس فراخوان اعلامی طی خواهد شد. رونمایی و چاپ آثار در اسفندماه ۹۹ انجام می‌شود.

با توجه به تاکید برگزارکنندگان این رویداد بر فرآیند «تولید نمایشنامه از آغاز تا پایان» تنها کسانی می‌توانند متقاضی حضور شوند که نمایشنامه‌شان تولید جدید محسوب می‌شود.

*نگین ضیایی نمایش «مِرفی» را به صحنه می برد

نمایش «مِرفی» در اواسط مهر ماه به صحنه خواهد رفت. «مِرفی» به کارگردانی نگین ضیایی و نویسندگی سپیده ضیایی (با اقتباس از رمان ساموئل بکت) از اواسط مهر ماه اجرای خود را آغاز خواهد کرد.

نمایش « مِرفی» در بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی اجرا شده است و همچنین در شهریور ماه ۱۳۹۸ به مدت هفت شب در سالن وزارت ارشاد شهر نوشهر به روی صحنه رفته است.

نگین ضیایی پیش از این نمایش‌های «کبوتری ناگهان» را تیر و مرداد ۱۳۹۵ در تماشاخانه ارغنون و  «آپارتاید» را تیر و مرداد ۱۳۹۷ در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه برده است. شایان ذکر است مکان، زمان، گروه بازیگران و سایر عوامل اجرایی نمایش «مِرفی» به زودی اعلام خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code