اربعین سفر عاطفی نیست، اربعین یک سفر برای آینده اسلام است


به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه صبح جمعه در دومین روز از دومین همایش بین المللی فعالان اربعین حسینی که در تالار قدس کتابخانه مرکزی حرم امام رضا (ع) اظهار کرد: اربعین فقط پاسداشت امام حسین (ع) نیست و تنها در این نفس اربعین محدود نمی شود.

وی افزود: اربعین هم پایان انحرافات و کج روی ها بوده و است و هم برای آغاز تمدن عظیم اسلامی آغاز است.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: وقتی بحث اربعین به میان می آید باید ستاد اربعین در تمامی شهرها و روستاها راه اندازی شود و این ستاد هم تمام سال فعال باشد چراکه ما موظف هستیم به این سفر و این مراسم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه امسال برای حضور در اربعین ویزا هم لازم نیست انتظار می رود حضور دو برابری را در این مراسم شاهد باشیم چراکه راه باز شده است و علم برافراشته شده و حکم این زیارت مثل قبل نیست.

پناهیان خاطرنشان کرد: از همه تقاضا می کنم که از همین مرحم ستادهای مردمی و ستادهای جمع آوری کمک در شهرستان ها راه بیندازد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: اربعین را یک سفر عاطفی نباید تلقی کرد باید بدانیم این سفر یک سفر برای آینده اسلام است و اهمیتش همان قدر بالا است که حضرت زینت (س) صبوری کرد تا این روز برافراشته شود.

وی ادامه داد: این همه ادعا در طول تاریخ داشتیم و همیشه گفتیم محب امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) هستیم بعد الان در راه اربعین قدم برنداریم؟ آن هم در زمانی که مقدمات برای حضور میلیونی در این مراسم فراهم است.

پناهیان تاکید کرد: ما الان یک فرصت داریم برای اینکه شعار خدا پرستی و اخلاص و دین داری و غیره را با شرکت در مراسم اربعین فریاد بزنیم، نباید اربعین را تنها به ثواب و اعمال فرایض دینی بست داد، بزرگترین اقدام نجات بخش بشر را نباید به چند ثواب و تفریح تلقی کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: الان وقت نصرت اسلام و امام حسین (ع) و امام زمان(عج) است، اهالی رسانه ای که در این مراسم شرکت می کنند تنها به سراغ اعمال و رفتارهای عاطی نروند، سعی کنند در گزارش ها و اخبار خودشان ذات این سفر و فریاد حضرت زینب(س) را به گوش همگان برسانند.

وی افزود: جدی گرفتن ماجرای اربعین باید در همین محرم به چشم بیاید و یک برخورد دیگری با اربعین شود و با سال ها قبل حتما اربعین امسال متفاوت باشد.

حجت الاسلام پناهیان گفت: احتمال دارد افراد نااهلی به این مراسم بیاید، وظیفه ما این است چنان ابعاد فرهنگی اربعین را قوی کنیم که آن فرد نااهل را هم اهل کرد و می توان از مناسک دیگر مانند مناسک حج الگو گرفت

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: فضای اربعین باید سرشار از معنویت باشد و اینگونه نباشد که یک فردی فقط بیایید در این راه پیاده روی کند و برود باید فضا به گونه ای باشد که اکثریت بتوانند از این مسیر بهره مند شوند.

وی گفت: غیبت در اربعین نباید بیشتر از سه سال بشود این را من نمی گویم ائمه ما این موضوع را گفته اند، باید فرهنگ تنبلی را از بین برد و برای چنین مراسم واجب و مهمی سنگ تمام گذاشت.

حجت الاسلام پناهیان بیان کرد: اربعین بیش از پیش باید یاد امام زمان (عج) باشیم، بیش از پیش باید اربعین را رو به جلو نشان بدهیم، یک زمان کسی تصور نکند اربعین ریشه در عزای امام حسین (ع) دارد، نه، اربعین ریشه در حضور امام زمان (عج) است، یک ناظر خارجی وقتی به این مراسم نگاه می کند باید با خود بگوید اربعین امام حسین (ع) بهانه ای بود برای حضور حضرت حجت(عج)، الان که دیگر نمی شود شخص امام حسین (ع) را یاری کرد الان باید امام زمان (عج) را یاری کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: چه کسی از مردم یمن برای حضور در مراسم اربعین شایسته تر است؟ چرا نباید کاری کنیم که ابعاد جهان اسلام خودش را در این مراسم به زیبایی نشان دهد؟ پرچم های کشورهایی که در این مراسم شرکت می کنند باید برافراشته شود تا کفار بدانند ما همه برای یک هدف تلاش می کنیم، حتی شما هم می توانید پرچم کشور یمن را برافراشته کنید تا قوت قلبی برای مردم این کشور باشد و از سعودی ها ملعون انتقام بگیرد، در جهان اسلام باید به یمن، کشمیر، نیجریه و… توجه بسیار کرد و این سه کشور باید در مراسم اربعین امسال پر رنگ باشد و مسئولان به فکر تهیه پرچم این کشورها و توزیع آنها در این مراسم باشد.

وی ادامه داد: باید بدانیم که آن چیزی که در اربعین تا به الان بوده تازه آغاز ماجرای بوده است و ما از امسال تازه باید اقدامات جدید را شروع کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code