اعضای هیات انتخاب و داوری یازدهمین دوسالانه سرامیک معرفی شدند/منظور از خودکاوی چیست


به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، اولین نشست خبری یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران با حضور هادی مظفری مدیرکل اداره تجسمی ارشاد و رییس بینال، هیربد همت آزاد رئیس هیات مدیره انجمن هنرمندان سفالگر و دبیر بینال سرامیک در محل فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در ابتدای این نشست مظفری گفت: چنین عنوان شده بود که وزارت ارشاد موافق برگزاری دوستانه ها نیست و یا جشنواره تجسمی فجر در رقابت با آنها است که چنین چیزی واقعیت نداشت بلکه ما به قاطعیت معتقدیم که نهادهای رسمی باید کار را به بخش‌های تخصصی یا همان انجمن‌ها واگذار کند. 

 وی افزود: برای اینکه هفت بینال برگزار شود از سال قبل باید هیات امنای انجمن‌ها آمادگی خود را اعلام کنند که در طول سالهای گذشته گاهی به دلیل عدم تامین بودجه کافی یا تغییرات داخلی انجمن ها و …. برخی انجمن ها به رغم اعلام قبلی از برگزاری دوسالانه منصرف می شدند.

اما با توجه به قولی که داده بودیم به رغم مشکلات موجود، در سال جاری با کاهش شدت شیوع بیماری کرونا شاهد بینال سرامیک و مجسمه خواهیم بود.

مظفری ضمن بیان اینکه انجمن سفال و سرامیک یکی از انجمن های با کیفیت، منظم و با برنامه هستند، ادامه داد: درخواست برگزاری بینال نقاشی و عکاسی هم برای سال ۱۴۰۰ از سوی انجمن های مربوطه اعلام شده و بنابراین با این شرایط قول می دهم که هرساله دو بینال تخصصی را داشته باشیم.

مدیرکل هنرهای تجسمی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج در مورد الزام ریاست شورای سیاستگذاری بینالها توسط مدیرکل هنرهای تجسمی ارشاد گفت: بحث بینال ها با جشنواره های مختلفی که می تواند حتی در طی سال چندبار و‌با موضوعات و گستردگی‌های مختلف برگزار شود، متفاوت است. از ابتدا همواره ارتباط بینال‌ها با نهادهای حاکمیتی برقرار بوده اما شکل آن به این صورت بود که یا ریاست مرکز تجسمی وقت به عنوان رییس شورای سیاستگذاری آن بینال انتخاب می‌شده یا اینکه انجمن یک رییس افتخاری معرفی می کرده و به عنوان رییس شورا با حکم ریاست کل اداره تجسمی منصوب می‌شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر هم این انتخاب در اختیار انجمن‌هاست اما نکته‌ای که وجود دارد بینال جایی برای کل خانواده هنرمندان شاخه‌های هنری است و اداره کل هنرهای تجسمی قطعا و حتما از بینالی که همه هنرمندان آن رشته هنری در آن شرکت می‌کنند، حمایت می‌کند.

هیربد همت آزاد هم در پاسخ به خبرنگار ما درباره چرایی عدم تامین اسپانسر از بخش خصوصی برای دوسالانه گفت: رایزنی‌های گسترده‌ای قبل از کرونا صورت گرفت اما با وجود کرونا و آسیب‌هایی که کرونا بر اقتصاد وارد کرد، آنهایی که اعلام آمادگی کرده بودند کنار کشیدند. همچنین باید انتظارات اسپانسر نیز متناسب با شرایطی باشد که بتوانیم آنها را براورده کنیم که اگر شرایط استقلال بینال و شأن رویداد را تحت تاثیر قرار دهد، از حضور آنها بهره نخواهیم گرفت.

سعید اسلام زاده مدیر ارتباطات رسانه ای اداره کل هنرهای تجسمی هم در همین زمینه گفت: بحث صنعت و هنر در نقاشی یا حتی رشته های دیگر کمتر از رشته سرامیک است چرا که این رشته به دلیل استفاده از متریال خاص خودش ارتباط مستقیمی با صنعت پیدا می کند و مسأله همکاری بنگاه‌های اقتصادی با فعالیت های این رشته به طور جدی می تواند مورد بحث قرار بگیرند.

هادی مظفری در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال خرید آثار از دوسالانه گفت: فعلا برنامه پیش بینی شده برای خرید آثار نداریم بویژه اینکه در شرایط انقباضی کار سختی است اما ممکن است پس از برپایی نمایشگاه در این خصوص اقدام کنیم.

وی ادامه داد: این واقعیت وجود دارد که جامعه هم از منظر بهبود فضای اجتماعی و هم به دلیل خانه نشینی و تولید آثار توسط هنرمندان نیازمند ایجاد فرصت‌هایی برای عرضه آثار هستیم. بنابراین سالی سخت اما پر اتفاقی در حوزه تجسمی در پیش داریم.

اسلامی رئیس فرهنگسرای نیاوران هم که دقایقی در این نشست حضور یافته بود گفت: انگیزه بالای آقای همت آزاد ما را هم به همکاری واداشت. رویکرد جدید فرهنگسرای نیاوران برای جهانی شدن با خواهرخواندگی با چند فرهنگسراذدر کشورهای دیگر پی گرفته خواهد شد. پایگاه جهانی نوروز در اینجا شکل بگیرد. شاید فعالیت امید با سپاس داشته باشیم.

منیژه آرمین نویسنده و عضو هیات مدیره انجمن هنرمندان سفالگر در مورد رویکرد اصلی دو سالانه سرامیک گفت: کلمه «خودکاوی» تامل و بحث برانگیز است و ممکن است به ذهن متبادر شود که هنرمند را به فردگرایی سوق می دهد اما اگر بیشتر دقت کنیم خود در این کلمه تنها به معنی فرد هنرمند نیست بلکه من سیاسی، اجتماعی و تاریخی او را هم در بر می گیرد مشروط بر اینکه این نکات برایش درونی شده باشد و از تکرار فراتر رفته به تولید آثار ارجینال بینجامد. در واقع به یک خودشناسی رسیده باشد.

در ادامه فرزاد فرجی از اعضای هیات مدیره نیز در این مورد گفت: آخرین دوسالانه سرامیک سال ۹۰ برگزار شد که بعد از آن به دلایل مختلف با وقفه روبرو شد.‌ با همت هیات مدیره جدید و تلاشی که در هیات مدیره قبلی رخ داد سعی کردیم که همه هنرمندانی که در این عرصه فعالیت می کنند را به فعالیت واداریم.

وی افزود: خودکاوی نگاه روانشناسانه و گسترده دارد در عین حال منعکس کننده احوال هنرمندان این عرصه هم هست.با اینکه تعداد آنها محدود است اما نگاه های متنوعی دارند. 

فرجی در مورد حذف عنوان سفال از این دوسالانه گفت: در فرهنگسرای هنر با یک تعریف مشخص سفال و سرامیک را ذیل عنوان سرامیک قرار داده و با تعاملی هم که با هنرمندان شرق دور و اروپا داشتیم دیدیم که عنوان جهانی آن هم همین است بنابراین ما هم همین رویکرد جهانی را پی گرفتیم.

وی معیارهایی همچون پخت یا رنگ بدنه و کاربردی بودن یا صرفا هنری بودن در اذهان عمومی را وجه متمایز سفالگری و هنر سرامیک دانست و گفت: در حال حاضر سرامیک متریالی با پیشینه تاریخی زیاد است و انسان بر اساس نیازهای فردی یا اجتماعی خودش با آن دست به تولید زده است. امروز هم از هوا و فضا و پزشکی تا زندگی روزمره از این متریال بهره می گیرند اما هنرمندان هم برحسب نیاز خودشان می توانند با آن رفتاری مجسمه سازانه و یا نقاشانه داشته باشند.

هیربد همت آزاد هم در مورد نحوه انتخاب آثار در این دوره دوسالانه گفت: در سالی که با مشکلات عدیده روبرو هستیم برگزاری جشنواره در شرایط اقتصاد انقباضی بسیار مشکل است مگر با یک عزم جمعی و همدلی میان هنرمندان و اهالی رسانه.

وی افزود: این بینال در دو بخش فراخوان و مدعو با کارکردهای متفاوت خود برگزار خواهد شد. هیات انتخاب در بخش فراخوان ابتدا از روی تصاویر آثاری را انتخاب می کنند که بعد از آن و پس از ارسال اصل آثار انتخاب نهایی صورت می گیرد که در نهایت سه اثر برگزیده و دو اثر تقدیری خواهیم داشت.

در ادامه آرزو زرگر دبیر بخش پژوهش بینال هم گفت: بخش پژوهش هم در بینال یازدهم به صورت پررنگی حضور دارد. گروه پژوهشی تلاش دارد تا با برنامه های تدوین شده رخوت حاکم بر هنرمندان براثر مسائل اقتصادی و یا کرونا را از بین ببرد.

وی افزود: چندین سخنرانی توسط اساتید مطرح پژوهش هنر به صورت ویدئویی مطرح خواهد شد علاوه بر آنکه موضوع «اپن استودیو» را هم با همکاری عده ای از هنرمندان اجرا خواهیم کرد.

در ابتدای این مراسم از پوستر این دوره رونمایی شد و در ادامه هم اعضای هیات انتخاب و داوری شامل بهزاد اژدری، مجید ضیایی، محمود محرومی، مجتبی قربانی، بیتا فیاضی و نفیسه خلج اعضای شورای هیات و بهزاد اژدری، مجید ضیایی، حمید سِوِری و ژاک کافمن از فرانسه معرفی شدند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code