اعضای کمیسیون فرهنگی به روز باشند/درخواست عجیب یک نماینده مجلس از یک روزنامه


به گزارش خبرگزاری موج،  مخاطبان برنامه «کافه هنر» که روز دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹ از رادیو ایران پخش شد، از نمایندگان و به‌ویژه اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دعوت کردند تا مطالعات فرهنگی و ادبی خود را به‌روز کنند.

سوژه مورد بررسی‌ این قسمت از برنامه کافه هنر ماجرای گزارش یکی از روزنامه‌ها در خصوص میزان مطالعه و تماشای فیلم توسط نماینده‌های مجلس بود.

در گزارش یادشده از نمایندگان کمیسیون فرهنگی در مورد آخرین کتاب‌ها و فیلم‌های خوانده و دیده شده سوال شده بود. پاسخ‌‌های نمایندگان اما به مطالعات کتب مذهبی و یا تماشای فیلم‌های مربوط به چندسال قبل مسعود ده‌نمکی و ابراهیم حاتمی‌کیا محدود شده بود. همین مسئله انتقادهایی در بین کاربران رسانه‌های مجازی برانگیخت.

در این بخشی از کافه هنر دوشنبه ۲۳ تیر، یکی از نمایندگان مجلس که این روزنامه با وی گفتگو کرده بود، خواهان عذرخواهی آن روزنامه به دلیل نشر این گزارش شد. 

غلامرضا منتظری نماینده‌ مردم گرگان و آق قلا که با کافه هنر گفتگو می‌کرد، با ناکافی و نادرست شمردن طرح سوال از سوی خبرنگار، از نحوه‌ انجام مصاحبه انتقاد کرد.

این نماینده‌ در ادامه صحبت‌های چنین عنوان کرد که، شایسته است که خبرنگاران در فضایی بهتر از طرح و برنامه‌های اعضای کمیسیوک فرهنگی بپرسند. به اعتقاد منتظری اینکه یک نماینده چه کتابی را خوانده و یا کدام فیلم را تماشا کرده چندان اهمیتی ندارد.

در ادامه برنامه عاطفه جعفری خبرنگار و نماینده‌ روزنامه‌‌ای که این گزارش را تهیه کرده بود، با نادرست خواندن سخنان منتظری، طرح سوال از سطح مطالعات فرهنگی مسئولان را موضوعی عادی و از وظایف رسانه دانست. 

علی ترابی خبرنگار حوزه فرهنگی هم که مهمان استودیوی کافه هنر بود، درخواست این نماینده مجلس برای عذرخواهی آن روزنامه‌ را بی‌مورد خواند و فعالیت حرفه‌ای و متعهدانه خبرنگاران را ‌با وجود بسیاری از تنگناها به ویژه در دوران همه‌گیری قابل تقدیر دانست.

در پایان برنامه مشخص شد که مطابق نظرسنجی انجام‌ شده در این قسمت از کافه هنر، بیش از هشتاد و یک درصد مخاطبان، ضمن تاکید بر ناکافی بودن مطالعات فرهنگی اغلب مجلسیان در ادوار گوناگون، خواستار آن شدند تا نمایندگان این دوره مجلس، با توجه بیش‌تر به کتابخوانی و پیگیری آثار هنری روز، در حوزه‌ی فرهنگ و هنر، تصمیمات اثربخش و شایسته بگیرند.

یادآور می‌شود برنامه کافه هنر به تهیه‌کنندگی زهره سربازی و با اجرای شهاب شهرزاد از شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت ۱۶ و از رادیو ایران پخش می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code