انتقاد سعید عقیقی از جشنواره فیلم فجر


سعید عقیقی مدرس سینما، منتقد و فیلم نامه نویس درباره لزوم توجه به تنوع ژانری در جشنواره فیلم فجر به خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج گفت: جشنواره فجر در طی سال ها از شکل فراگیر سینمای ایران به کسر کوچکی از سینمای ایران تغییر ماهیت و وضعیت داده است. در نتیجه تاثیری بر کلیت آن ندارد و طبعا ژانر هم نمی تواند استثنا باشد. با محدودیت بیش تر جشنواره فجر، بحث هایی مثل رقابت و تنوع در تمام زمینه ها از میان می رود و فقط تبلیغات کوتاه مدت باقی می ماند.

 نویسنده کتاب‌هایی همچون «معیار نقد، معماری نقد» و «داستان گویی در فیلم کوتاه» در ادامه گفت: سینمای ایران همواره از تجربه ژانر گریزان بوده و جشنواره های مضمون‌گرا همواره در توافقی نانوشته با سرمایه گذاران و حامیان معنوی جریان های اصلی سینمای ایران از محدودیت ژانر استقبال کرده اند. پیامد چنین تصویری یعنی استمرار وضع موجود و پیامش هم یعنی«همین است که هست‌‌‌».

نویسنده فیلمنامه فیلم سینمایی شب‌های روشن در ادامه در مورد تاثیرگذاری جشنواره فیلم فجر در ارتقای کیفیت سینمای ایران گفت: جشنواره فجر معمولا اراده و علاقه ای به برنامه های میان مدت و بلند مدت برای بهبود کیفی سینمای ایران نشان نداده و تمام کوشش خود را صرف بهره وری کوتاه مدت کرده است. در نتیجه، این جشنواره حتی نمی تواند راهبرد خودش طی بیست و پنج سال اخیر را برای خود توضیح بدهد، یعنی بگوید چه اهدافی داشته و الان کجاست.

سعید عقیقی افزود: تولید فیلم در ایران به جریانی کاملا تصادفی و اتفاقی تبدیل شده و دیگر هیچ جشنواره ای در هیچ نقطه ای از دنیا نمی تواند بر آن تاثیر مشخصی بگذارد. نه امکان پذیر است و‌ نه درست که بخش دولتی از طریق انواع شوراها، مدیریت ها، بودجه ها و جشنواره ها به فیلم سازان بگوید بروید در فلان ژانر فیلم بسازید. اتفاقا جشنواره فجر سال ها این مسئولیت را برای خودش تعریف کرده و نتیجه وارونه گرفته است. وقتی «ارتقاء کیفی» مساله اصلی نباشد، فیلم ها در هر ژانری به سرعت ما را به همین وضعیت موجود برمی گردانند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code