اولین جایزه یاس یاسین برگزیدگان خود را شناخت / نمایش آثار در موزه تخصصی صدیقه طاهره


به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، نشست خبری نخستین دوره جایزه بین المللی خوشنویسی یاس یاسین با حضور خوشنویسان طراز اول کشور و بین‌المللی به عنوان داوران این رویداد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم احمد مسجدجامعی عضو هیات امنای موسسه یاس یاسین گفت: به واقع مهمترین خوشنویسان کشور ذیل نام مطهر حضرت زهرا جمع شده اند که چنین ترکیبی از داوران کمتر اتفاق افتاده است.

وی سپس به معرفی داوران پرداخت گفت: هیات داوران این دوره مسابقه در رشته‌های نسخ و ثلث‌ شامل اساتید عبدالصمد حاج صمدی (ایران)، داوود بکتاش (ترکیه)، سید محمد حسینی موحد (ایران)، عبدالرضا بهیه داوود (دکترروضان) (عراق)، عبیده صالح البنکی (سوریه) و در رشته نستعلیق به ترتیب حروف الفبا عبارت بودند از: اساتید سید محمد احصائی، عباس اخوین، کیخسرو خروش، جلیل رسولی و علی شیرازی.

وی در مورد پیشینه این مسابقه گفت: این نخستین جایزه بین المللی یاس یاسین است که اسفند سال گذشته اعلام شد و تا یازده دی ماه ۹۸ آخرین آثار دریافت شد.

مسجد جامعی ادامه داد: داوری آثار از تاریخ 98/10/29 لغایت 98/11/02 بمدت 4 روز در هتل همای تهران برگزار شد که به دلیل کیفیت بالای آثار، برای بررسی و قضاوت برخی آثار هیات داوران چند ساعت وقت صرف می کردند.

وی در مورد تعداد آثار رسیده گفت: تعداد ۵۶۳ ثبت نامی در سایت و ۲۵۲ اثر تعداد آثار رسیده به دبیرخانه است.

تفکیک آثار طبق رشته بدین شرح است: قطعه نویسی ثلث ۴۵ اثر، قطعه‌نویسی نستعلیق ۱۱۱ اثر، کتابت نسخ ۲۹ اثر کتابت نستعلیق ۶۷ اثر. 

مسجد جامعی افزود: در این دوره از 16 کشور مختلف به غیر از ایران در جایزه ثبت نام کرده‌اند که اسامی کشورها بشرح ذیل است:افغانستان، اندونزی، انگلستان، بحرین، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، الجزایر، سوریه، عراق، عربستان، فلسطین، قزاقستان، لبنان، مالزی و هندوستان.

زمان اختتامیه جایزه یاس یاسین مشخص شد

وی ادامه داد: مراسم اختتامیه و اهدا جوایز 26 بهمن 1398 مصادف با ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا در مشهد مقدس برگزار خواهد شد. هیات داوران اثری را برای چاپ انتخاب کرده اند تا در دسترس عموم قرار بگیرد.

مسجد جامعی در مورد ترکیب برگزیدگان گفت: از ۵۱ نفر در مراسم اختتامیه به عنوان برگزیده‌های قابل تقدیر تجلیل خواهد شد که عبارتند از: در رشته کتابت نستعلیق ۳ برگزیده و از ۱۰ نفر تقدیر، در رشته کتابت نسخ ۲ نفر برگزیده و از ۱۱ نفر تقدیر، در رشته قطعه‌نویسی نستعلیق ۷ نفر برگزیده و از ۸ نفر تقدیر، رشته قطعه‌ نویسی ثلث ۷نفر برگزیده از ۷ نفر تقدیر.

وی تصریح کرد: به دلیل کیفیت بالای آثار رسیده برخلاف اعلام قبلی در فراخوان، ما در رتبه های دوم و سوم چند نفر برگزیده داشتیم که به همه آنها جایزه کامل نیز اهدا می شود، در حالی که روال مسابقات دیگر این است که جایزه بین افراد حائز رتبه مشترک تقسیم می شود.

در ادامه این نشست مقداد صالحی رییس هیات مدیره موسسه فرهنگی هنری میراث یاس یاسین گفت: هنر خوشنویسی همیشه با آموزه های مذهبی ممزوج بوده  و قدمتی طولانی دارد. از طرفی دیگر،  متون مرتبط با حضرت صدیقه فاطمه (س) کمتر در آثار قدما دیده می شود گرچه مفاهیم مربوط به ائمه اطهار زیاد کار شده است.

وی ادامه داد:  شاید این به دلیل نامشخص بودن مقبره ایشان است. بر همین اساس ما برآن شدیم تا با تاکید بر وجه مادرانه ایشان که فراتر از مادری یک خانواده و یا ائمه است و ایشان را مادر عالم می دانیم؛ این مسابقه را برگزار کنیم.

صالحی ادامه داد: در احادیث نبوی دیده ایم که به حضرت رضا (ع) به عنوان پاره تن حضرت رسول که در مشهد مدفون است اشاره شده و ما برای پاره تن دیگر ایشان که فرموده فاطمه بضعة منی این مسابقه را در مشهد بنا نهادیم.

وی که دبیری مسابقه را هم برعهده داشته گفت: این یک مسابقه دوسالانه است اما تصمیم گرفتیم اولین دوره آن را سالانه برگزار کنیم و به همین دلیل از زمان انتشار فراخوان آن تا امسال، هنرمندان تنها  یازده ماه فرصت داشتند و با توجه به اینکه موضوع جایزه ما کتابت خطبه شریفه فدکیه است که تعداد صفحات زیادی دارد و با قطعه نویسی تفاوت می کند، کار بسیار سختی صورت گرفته است.

صالحی با تاکید بر اینکه اختتامیه در مشهد مقدس با حضور اساتید بین المللی شامل داوران و دیگر هنرمندان برگزار خواهد شد گفت: جایزه مسابقه بعدی در دو سال بعد اهدا می شود و امیدواریم همزمان با ولادت حضرت صاخب‌الزمان در تاریخ ۲۲ فروردین ۹۹ فراخوانش را منتشر کنیم.

وی تاکید کرد: تلاشمان این بود این مسابقات از سطح بسیار بالایی برخوردار شود و از بهترین داوران ملی و بین المللی برای این مهم دعوت کرده ایم.

صالحی در ادامه به تاسیس موزه حضرت صدیقه اشاره کرد و گفت: منزل پدری حجت الاسلام ابوترابی امام جمعه تهران در قزوین ملکی با قدمت چهارصد ساله که ثبت ملی شده است که به موزه تخصصی حضرت صدیقه اطهر اختصاص یافته است.

وی افزود: بخشی از آثار منتخب این جشنواره و سایر آثاری که طی دوازده سال گذشته جمع آوری شده است، در روز عید نیمه شعبان رونمایی خواهد شد و در این موزه به معرض دید عموم قرار می گیرد.

در ادامه این مراسم بیانیه هیات داوران قرائت شد‌  و پس از آن اسامی برگزیدگان که در مراسم اختتامیه مورد تقدیر قرار خواهند گرفت، اعلام شد.

قطعه نویسی نستعلیق

نفر اول احسان احمدی

نفرات دوم مقام مشترک: علی خیری حبیب آبادی، حامد فقیهی  و مصطفی عابدینی

نفرات سوم مقام مشترک: سید پیمان سادات نژاد، سید رسول آقامیری، محمدجواد شکوهی فر و پیمان مکبندی

شایسته تقدیرها: عسگر محمدی تبار، علیرضا فراستی، علیرضا بیک محمدی، هادی صادقی، مصطفی حاجیان، علیرضا مطلبی، روح الله صادقی ادهم و اصغر محمدی البرزی

نسخ

نفر اول نداشت

علیرضا فلاحت پیشه دوم

ساسان کاکه نفر سوم

قابل تقدیرها: الهام میرطلایی، زهرا میبدی، محندنعیم جوادی، زهرا شیرازی، اعظم السادات محمدی، مجید مکانیک، فاطمه محمدی زاده، اصغر کشاورز، لقمان محمدیوسف زاده، علیرضا یوسفی، عذرا عبدالله پور و مصطفی رضایی

کتابت نستعلیق

احسان احمدی رتبه اول

محمدجواد شکوهی فر رتبه دوم

محمد شهروند نفر سوم 

شایسته تقدیرها: احمد احمدی، محمد عبداللهی، وحید احمدزاده، محمد گودرزی، امید ربانی، امید دیده بان، مجتبی شریفی، احد صباحی، میثم خادمان و سید محمد علی میرمومنی

قطعه نویسی ثلث

 علی ایرانی نفر اول

علی احسان پور رتبه دوم

امینه اوزون و احمد داریان رتبه های سوم

قابل تقدیرها: مجید داستانی، احسان کاظمی، تیاگو پراستی، فاتح ییلدیز، محمود کریم، فتاح محمد همخوان، نفیسه تقوی و سامان عبدالقادر

20200122_135503

مراسم اختتامیه با حضور ۴۰ نفر از اساتید خوشنویسی ایران، ۱۵ نفر از خوشنویسان برجسته جهان اسلام از کشورهای ترکیه، مصر، عراق، قطر، پاکستان و سوریه، خالد ارن رییس مرکز تحقیقات فرهنگ تاریخ و هنر جهان اسلام (سازمان ارسیکا) که نهاد رسمی خوشنویسی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی است و مستقر در استانبول می باشد در تاریخ ۲۶ بهمن در شهر مشهد برگزار می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code