برگزاری تورهای عکاسی از زنجیره گندم از هفته آینده/عنوان مسابقه را جایگزین اصطلاح جشنواره کنید


به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، صبح روز دوشنبه بیستم خرداد ماه ۹۸،  نشست خبری سومین دوره جشنواره عکس خوشه که با تاخیری یک ساعته آغاز شد، با حضور افشین شاهرودی و حسن غفاری از عکاسان پیشکسوت و داوران این جشنواره، سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، یزدان سیف معاون وزیر کشاورزی و مدیرعامل و ریس هیات مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، مجابی مشاور وزیر، علیرضا کریمی رییس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان، تعدادی از مدیران ستادی شرکت بازرگانی ایران، روسای صنف ویژه گندم، آرد و نان و صنایع وابسته، برخی از مدیران بخش خصوصی صنایع آرد و نان و جمعی از اهالی رسانه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، پس از قرائتی آیاتی چند از کلام الله مجید، محمدتقی طباطبایی دبیر جشنواره گفت: خاستگاه جشنواره ما دینی است و در احادیث به جایگاه ویژه نان تأکید شده است. 

وی افزود:اولین دوره جشنواره خوشه سال ۱۳۸۹ برگزار شد و سال پیش دومین دوره اش بعد از یک وقفه ده ساله برگزار شد. خوشبختانه مدیران ما روحیه ای فرهنگی دارند و به پیوست فرهنگی فعالیت خود توجه دارند.

طباطبایی افزود: جلسه سیاست گذاری این دوره بلافاصله پس از اختتامیه دوره پیش تشکیل شد و اکنون پنج جلسه آن برگزار شده است.

وی افزود: امسال درصددیم تا عکس ها هدفمند باشند و تورهای عکاسی را از هفته آینده برگزار خواهیم کرد. از دیگر تفاوت های این دوره جشنواره با دوره قبلی توسعه آن از دو بخش به چهاربخش حرفه ای، موبایلی، مجموعه عکس و بخش ویژه زیر پانزده سال است.

دبیر جشنواره ادامه داد: امسال از حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری برخورداریم و با در اختیار داشتن امکانات آنها از قبیل تبلیغات مترو و سینماهای این سازمان، تبلیغات وسیعی را برای جلب توجه عموم مردم به مقوله نان انجام دهیم.

در ادامه افشین شاهرودی به عنوان نماینده هیات داوران گفت: در ابتدا می خواهم خواهش کنم که عنوان جشنواره را از این رویداد عکاسی حذف کنیم و عنوان مسابقه را جایگزین کنیم. چرا که طی سالها با عنوان جشنواره فعالیتهای بی هدف و غیر موثر زیادی انجام شده که دیگر ارزش آن از بین رفته است.

وی سپس به اهمیت و تاثیر عکس و عکاسی در ایجاد تحولات اجتماعی اشاره کرد و گفت: ما از امسال در تلاشیم تا این مسابقه را بسیار هدفمند دنبال کنیم. امیدوارم مدیران کنونی بستری را فراهم کنند که در صورت تغییر ایشان، این مسابقه بتواند به بقای خود ادامه دهد و تاثیرات اجتماعی خودش را بگذارد.

در ادامه علیرضا کریمی رییس کانون هماهنگی دانش صنعت و بازار زنجیره گندم آرد و نان گفت: هیچ ابزاری بهتر از هنر برای ارتباط با مردم وجود ندارد  این جای خشنودی دارد که یک مدیر به عرصه فرهنگ و فرهنگ‌سازی ورود پیدا کند.

در ادامه سعید اوحدی گفت: ما در سال ۸۳ به خودکفایی گندم رسیدیم، چرا دوباره نیازمند واردات گندم شدیم. کاری که آقای سیف کردند را به عنوان یک جشنواره صرف نبینید بلکه یک راهبرد برای ایجاد یک گفتمان و قابل تقدیر است. اگر امروز ائتلاف استکبار با رهبری ترامپ و برخی رهبران مرتجع منطقه نبود امروز فضای منطقه نسبت به ده سال گذشته تغییر کرد. شک نکنید اگر نبود این داشته هایی که امروز داریم، به خاطر نان مردم مجبور بودیم که زانو بزنیم. کار فرهنگی برای نهادینه کردن راهبرد مقاومت است یعنی حضور فعالانه پیشگیری از رفتار طرف مقابل است.

وی با ذکر اینکه نان در همه فرهنگ ها محترم است و این مسابقه هم کار مقدسی است، گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب مه به عنوان منشور چله دوم انقلاب است  یکی از فراز های مهم سبک زندگی است که بخشی از آن سبک زندگی اقتصادی ما است.

در بخش دیگری از این مراسم یزدان سیف در مورد نقش هنر در اصلاح الگوی مصرف گفت: ما در سال قبل به دلیل خشکسالی چند ده نفر قتل در منازعات بر سر آب داشتیم. امسال به دلیل سیلی که از آن به عنوان بلایای طبیعی یاد شد، سدهای پر آب داربم، مراتع پر علوفه داریم و البته عده ای به زحمت افتادند و شکرانه آن نعمات این است که 

در مسابقه خوشه بهتر دیدن را یاد می گیریم، اگر امکان دیدن زمین‌ها را نداریم می توانیم عکس آنها را ببینیم و شکر نعمت ها را به جا بیاوریم.

امروز هنر بالاترین درجه علم و فضیلت است چرا که بهتر دیدن را به ما یاد می دهد.

در انتها از پوستر این جشنواره رونمایی شد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code