بهروز رضوی بدون درخواست، درجه یک هنری گرفت/صدای ماندگاری که پشتش در از علم و فرهنگ است


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری موج، آیین بزرگداشت و اهدای نشان درجه یک هنری بهروز رضوی با حضور حمید شاه‌آبادی معاون صدای رسانه ملی، سیدمحمد طباطبایی دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان و مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت، محمدجعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران، علیرضا حبیبی مدیر رادیو فرهنگ و تنی چند از پیشکسوتان عرصه صدا و مدیران رادیو در طبقه پنجم ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

بهروز عاشق رادیوست

در ابتدای این جلسه صادق رحمانیان مدیر اسبق شبکه رادیویی فرهنگ و از اعضای فعلی شورای موسیقی معاونت صدا به عنوان یکی از دوستان این هنرمند گفت: پیشینه بهروز رضوی نشان می دهد که هم در دوره قبل انقلاب و هم بعد از آن فعالیت داشته و این به دلیل هنر والایش بوده که در همه دوران قدر دیده است. 

وی افزود از ویژگی‌های مهم بهروز این است که عاشق رادیو است و به رغم فعالیتش در سینما و تلویزیون هرگز رادیو را ترک نکرد.

در ادامه علیرضا حبیبی مدیر فعلی رادیو فرهنگ گفت: شاید کمتر کسی بداند که بهروز رضوی از سادات است. او پیرو مکتب اهل بیت و دارای شخصیتی چند ساحتی است که وی شاعر، بازیگر و روزنامه نگار است و هنرنمایی اش در رادیو قله این ابعاد شخصیتی او است. 

در ادامه این مراسم مریم نشیبا از پیشکسوتان رادیو هم گفت: با اینکه خروج از منزل برایم راحت نبود اما به خاطر بهروز به اینجا آمده ام. 

وی با بیان جمله زیبای امیدوارم نقاش بال پروانه ها پیوسته همراهتان باشد به ذکر خاطراتی از همکاری با رضوی پرداخت و گفت گرچه برنامه کتاب شب را با هم داشتیم اما اولین باری که من برای خواندن خبر به استودیو رفته بودم بهروز رضوی از تهیه کننده فرصتی چند ثانیه ای گرفت و آنچنان مرا به مردم معرفی کرد که تا آخر عمر فراموش نخواهم کرد.

وی سپس خطاب به حمید شاه آبادی گفت: از زنی که عمری از او گذشته بشنوید که چهل یا پنجاه سال پیش افرادی همچون مرحوم گرگین آنچنان با ما جوانان رفتار می کردند که با احترام به داشته هایمان ما را خلع سلاح کرده و سپس تذکرات لازم را می دادند و ما اینگونه شیفته کارمان می شدیم و دیگر نمی توانستیم که خوب نباشیم.

*رضوی یک آدم درجه یک هنری است

پس از آن رشید کاکاوند شاعر، داستان‌نویس، ترانه‌سرا، پژوهشگر ادبیات فارسی و مجری رادیو و تلویزیون سخنران بعدی بود که در مورد بهروز رضوی گفت: افتخاری بالاتر از این نیست که درباره کسی سخن بگویم که عمری در مورد فرهنگ صدایش صحبت کرده ام. او خودش یک آدم درجه یک هنری است و ما باید افتخار کنیم که هرچند دیر اما بالاخره به این نتیجه رسیدیم.

*صدای بهروز رضوی صاحب فرهنگ و علم است

کاکاوند در ادامه گفت: این صدا را بالای دست بگیریم و نشان دهیم که چطور ممکن است یک صدا صرفا خوب نباشد بلکه صاحب فرهنگ و علم باشد. بدون اغراق از سلام و علیک او به من فرهنگ منتقل می شود چه برسد به اینکه راجع به فرهنگ صحبت کند. 

وی سپس به بیان خاطره ای از بهروز رضوی پرداخت گفت: متن قصاید خاقانی را که کابوس دانشجویان ادبیات است آنچنان بداهه برایم خواند که هرگز پیش و بعد از آن نمونه مشابهش را نشنیدم.

*گمان نمی کنم فرهنگ نا دیگر رضوی پرور باشد

این استاد دانشگاه با بیان اینکه گمان نمی کنم که فرهنگ ما دیگر بهروز رضوی پرور باشد ادامه داد: تنها صدای خوب کافی نیست بلکه مخاطب از ما می خواهد که پشت صدا پر باشد که نمونه کامل چنین فرهیختگی‌ای بهروز رضوی است.

کاکاوند افزود: بهروز قدر صدایش را می داند و حتی زمانی که آگهی تبلیغاتی می خواند تبلیغات هر شرکتی را نمی پذیرد و از این بابت هم خاطرات زیادی از او دارم که می گوید به خاطر پول باج نمی دهد.

این مجری نام آشنا در ادامه اظهار داشت: جوان‌ترها گمان نکنند که اگر شبیه رضوی صدا کنند می توانند مانند او باشند چرا که همچون او بودن شصت سال مطالعه و ‌علم می خواهد.

مرتضی امیری اسفندقه شاعر نیز سخنران بعدی بود که اصرار داشت پیش از سخن گفت دست و روی بهروز رضوی را ببوسد که با ممانعت و مخالفت وی روبرو شد. اسفندقه گفت: بهروز رضوی آنقدر هنرمند بوده که به او بهروز گفته اند و نه استاد و همچون هنرمندان بزرگی مانند سهراب سپهری، فروغ فرخزاد و … با نامش مشهور شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: امروز با بهروز مبارک شده است و من به نشان درجه یک هنری تبریک می گویم که بهروز قبولش کرد و به این نشان اعتبار داد. انگار هرچه شعر خوب در مورد صدا گفته شده برای این صدا سروده شده است. گرچه بهروز اجازه نداد که من دستش را ببوسم اما این یک بیت را از صمیم قلب به او تقدیم می کنم: 

آفاق از چراغ صدای تو روشن است

خاموشی‌اش مباد که فریاد روشن میهنی

محمد طباطبایی نیز در ادامه این نشست گفت: خدا را شاکرم که در دوره ای که به عنوان دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان کشور فعالیت می کنم افتخار امضای چنین نشانی نصیبم شد اما شاید لازم به ذکر باشد که بهروز رضوی هرگز درخواست دریافت این نشان را نداد. 

وی افزود: خوشحالم که شورای ارزشیابی هنرمندان توانست آنقدر شناخت داشته باشد که برای آقای رضوی این نشان را امضا کند. وقتی نام ایشان در شورا مطرح شد بدون استثنا، اعضای شورا پذیرفتند. 

طباطبایی ادامه داد: به قول استاد زنده یاد ایرج افشار، بهروز رضوی هنرمندی ذووجهتین و فرهنگ مند است. وقتی شعری را می خواند  جان شعر را بیان می کند. حتما کتاب های صوتی بسیاری را شنیده آید و می دانید که کتابی که رضوی خوانده باشد از چه کیفیت برتری برخوردار است. حتما علاقمندانش کتابهایی از ادبیات دفاع مقدس را که در یک برنامه رادیویی می خواند را به یاد دارند.

وی تاکید کرد: بهروز رضوی از معدود بزرگوارانی است که کتاب برایشان ارزشمند است و خود شاهدم که اگر قرار باشد که نریشنی را برای معرفی یک کتاب بخوانند در مورد قیمت اصلا صحبت نمی کنند حتی اگر سفارش دهنده یک ارگان دولتی پولدار باشد.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت افزود: از ویژگی‌های شاخص دیگر بهروز رضوی این است که هرگز در اتفاقات زودگذر سیاسی اعلام موضع نکرده و یا موضعش را در هنرش دخیل نکرده است. در عین حال هیچگاه استانداردهای حرفه ای و اخلاقی را فراموش نکرده‌اند. 

وی ابراز امیدواری کرد:امیدواریم که در نسل‌های بعدی هم بهروز رضوی داشته باشیم و اینقدر دستمان خالی نباشد تا پنجاه سال دیگر هم جمعی از بهروز رضوی آن دوران تقدیر کنند.

در پایان طباطبایی گفت: جای اهدای نشان درجه یک هنری بهروز رضوی در رادیو است که همچون خانه اوست. از حمید شاه آبادی ممنونم که چنین اجازه ای داد و هرجا که بوده منشاء خیر بوده است.

ادامه دارد…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code