تاکید بر کیفیت دلیل تاخیر نهایی شدن آثار منتخب کودکآنلاین


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج ظهر امروز محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، به همراه سیدجمال هادیان رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارتخانه و دبیر جشنواره کودک آنلاین ، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ، فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد فارابی از مراحل داوری جشنواره کودک آنلاین بازدید کردند.

امروز مرحله نهایی بخش وب سری جشنواره کودک آنلاین در ساختمان شتاب دهنده محتوای کودک انجام می شد که مدیران و داوران این بخش به ارائه توضیحاتی برای بازدیدکنندگان پرداختند.

عبدالحسین ابوالحسنی مدیر عامل شتاب دهنده محتوای کودک، حسین شیخ‌الاسلامی دبیر کمیته علمی و محتوایی جشنواره کودکآنلاین ،  بهرام عظیمی انیمیشن ساز برجسته ایرانی و مدیر هنری جشنواره کودک انلاین به معرفی تولیدات سریالی انیمیشن پرداختند و اعلام کرد تا آبان ماه امسال برگزیدگان نهایی معرفی خواهند شد.

رضایت کودکان مهم است نه مدیران!

در بخشی از این بازدید ابوالحسنی گفت: این اولین باری است مابه دنبال راضی کردن یک مدیر نیستیم چرا که باید کودکان از نتیجه کار ما راضی باشند تا به تماشای وب سری ها ادامه دهند و ما امکان تولید آن را داشته باشیم. در واقع ما دراین تولیدات سفارش دهنده ای نداریم و رضایت مخاطب ضامن بقای ما خواهد بود. بر همین اساس کار ها را پیش از ارئه به بازار در چند نوبت به کودکانی نشان دادهایم و برایند نظراتشان را لحاظ کرده ایم.

آذری جهرمی هم توصیه کرد: دقت کنید که تهران همه ایران نیست و سلیقه و نگاه مناطق مختلف را هم در نظر بگیرید که این کار با استفاده از امکانات کانون پرورش فکری کودکان امکان پذیر تر هم هست.

فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بر اهمیت جذابیت اثر برای کودکان تاکید کرد و گفت: بچه ها هستند که باید این آثار را بپسندند.

فضای مجازی ارتباط و در نتیجه فرهنگ را رقم می زند

وزیر ارتباطات در جمع خبرنگاران در مورد اینکه وزارت ارتباطات تا چه حد در ایجاد فضایی برای تولید محتوا و وبسری ها می تواند موثر باشد گفت: ما امروز با مسئله ای مواجهیم و آن هم این این است که فضای مجازی در حال توسعه است و تقریبا همه مردم ایران با یک تخمین خوبی، به این فضا متصل هستند. این فضا ارتباط را فراهم می کند و ارتباط فرهنگ را رقم می زند و می تواند باعث رشد اقتصاد شود.

وی افزود: طبیعتا در این فضا اگر ما به خودمان نیاییم و مراقبت و تلاش نکنیم ممکن است داشته های ما ضعیف شوند و ظرفیت های ما در سبد دیگران شکوفا شود. ظرفیتی که ما اقتصادش می تواند به کشور ما کمک کند، فرهنگ های منطقه ای و خرده فرهنگ های ما را تقویت کند، بر وحدت ملی ما اضافه کند و این فضایی است که می تواند پیام ما را به اقصی نقاط جهان با هزینه کم ببرد.

هنرمند ما دوست دارد با ملت خودش گفتگو کند

جهرمی ادامه داد: ما در کشورمان استعداد در لایه هنر کم نداریم همانطور که آمار می گویند ایران به لحاظ تعداد فیلم های سینمایی که در سال تولید می کند یکی از ده کشور برتر دنیا است. این به این معنی است که هنرمند و ظرفیت داریم اما وقتی به مصرف جامعه نگاه می کنیم این تولیدات فاخر داخلیمان نیست که ظرفیت بالایی را به خود اختصاص داده باشد.

آذری جهرمی اظهار داشت: این مسئله از چند جنبه برای ما باعث تاسف است یکی اینکه ما اقتصاد این عرصه را از دست می دهیم. دوم اینکه باید ببینیم که پیام فرهنگی ما برایش چه اتفاقی می افتد؟ هنرمند ما دوست دارد با ملت خودش گفتگو کند و ما باید این بستر را برایش فراهم کنیم. ما اگر امرو در خانه های خودمان نگاه کنیم و بررسی کنیم تا ببینیم کاراکترهایی که بر روی فرزندان ما تاثیر گذارند و پیامهایی را به آنها عرضه می کنند، کدام ها هستند بیشتر به این فقدان پی می بریم.

نگاه حاکمیت توسعه فضای مجازی درونزا و برون نگر است

وزیر ارتباطات تصریح کرد: در حوزه شبکه ملی اطلاعات،دیدگاه جمهوری اسلامی و حاکمیت توسعه فضای مجازی است، نگاهش درونزا و برون نگر است؛ یعنی ما باید به استعدادهای خودمان تکیه کنیم و به سمت بازارهای بین المللی برویم که در عرصه تولید محتوا چنین اتفاقی نیفتاده است.

وی افزود: ما تلاش کردیم با ایجاد کودکانلاین که یک فضای شتابدهی مناسب است و از صاحبان خلاقیت حمایت می کند اما در تولید محتوا دخالت نمی کند، مبتنی بر نگاه خود مردم است. کسانی که خلاقیت دارند را بیاوریم و فضای رشد و خلاقیت و در نهایت بازار عرضه برایشان فراهم کنیم تا بتوانند محتوای خوب و مورد نیاز جامعه تولید کنند.

کودکآنلاین ریزش نداشته است

جهرمی گفت: در این جشنواره بیش از 1100 ایده به دبیرخانه آمد و از این میان در هیات داوری،  25 تای آنها انتخاب شد و فکر می کنم در سطح کشور جزو محدود شتاب دهنده هایی است که ریزش نداشته و همه 25 ایده رشد کرده اند و در اینجا مراحل رشدشان قابل رویت است و این 25 محصول در آبن ماه به بازار عرضه می شوند.

وی گفت: این دستاوردی خوب و اولین خروجی این شتاب دهنده است البته فضای فرهنگی ما بسیار بزرگ است و نمی توان انتظار داشت که با یک پروژه همچون کودک آنلاین همه مسائلش بر طرف می شود ویا همه نیازهای کودکان ما مرتفع می شود.

جهرمی ادامه داد: این یک مدل بود برای اینکه بگوییم در فضای مجازی حال حاضر نحوه رشد دادن مباحث مد نظر، خلاقیت های داخل کشور و توسعه فرهنگ چگونه است و به حمدالله تا این لحظه موفق بودیم.

وی در مورد ارزیابی اش از مرکز شتاب دهنده کودک آنلاین گفت: به نظر من این یک کار فاخر در عرصه تولید محتوای فضای مجازی است که بخش کوچکی از نیازمندی های بزرگی که قشر جوان، نوجوان ورده های سنی مختلف ما با این وسعت فضای مجازی به آن نیاز دارند. شاید باید بیش از صد شتاب دهنده این چنینی برای ترویج کار فرهنگی خوب در کشور داشته باشیم.

جهرمی ادامه داد:  این استعداد هنری در ظرفیت جوانان ما و این ظرفیت اقتصادی در کشور ما وجود دارد. نگاه اول ما به این پروژه این بوده که جوانان خلاقی که هنر خودشان را به نگارش یا تصویر در می آورند، بتوانند آن را در سطح کشور خودمان و چه در سطح منطقه ای، بتوانند اول حرفهای فرهنگی و هویتی ما، نوع نگاه ایرانیان به مسائل جهانی را مطرح کنند و اثر گذار باشند.

وی ادامه داد: در وهله بعد اقتصاد این مسئله برای ما مهم بوده است. بخش مهمی از بازار محتای ما در فضای مجازی و همچنین فضای سنتی اختصاص دارد به محصولات بین المللی و این سوال وجود دارد که چرا ما سهمی از آن نداشته باشیم؟ ما باید از هنرمندمان حمایت کنیم تا بتواند خلاقیتش را به منصه ظهور برساند این در فرایند شتابدهی انجام می شود؛ یعنی خلاقیت می آید، به او آموزش موضوعات و مهارت های مختلف داده می شود. تلاش می شود در نهایت بازار برایشان ایجاد شود.  

جهرمی تصریح کرد: قطعا 25 اثر در یک جمعیت 80 میلیونی و یک جمعیت بزرگتر در فرامرزهای ما کار بسیار بزرگی به حساب نمی آید اما گام بسیار بزرگی است.

آش را با جایش به صدا و سیما می دهیم اگر …

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که در مورد انتقادی که از شما می شود که وارد حوزه تولید محتوا می شوید چه نظری دارید گفت: اگر در این فضا نمونه ای پیدا کردید که وزارت خانه در حال تولید محتوا است حق با شما است. ما فقط به کسانی که تولید محتوا می کنند کمک می کنیم.

وی تاکید کرد: واقعیت این است که تولید محتوا کار ما نیست؛ اگر صدا و سیما حاضر است این کار را انجام دهد ما حاضریم آش را با جایش تحویل آنها بدهیم. این کاری است باید دیگران از قبل انجام می دادند و ندادند. وقتی ما از شبکه ملی اطلاعات انتقاد می کنند و می گویند شبکه ملی اطلاعات باید رونق پیدا می کرده و نکرده، کسی که مسئول آن است بایستی می آمده و این کار را انجام می دهد.

آذری جهرمی افزود: اتفاقا این کاری که با پیگیری من و همکارانم ر وزارت ارتباطات به انجام رسیده برای این بوده که به دوستانی که وظیفه محتوایی دارند بگوییم  شما به وظایفتان عمل نکرده اید. امروز هم هرکسی بیاید برای انجام این کار اعلام آمادگی کند ما با کمال میل کنارش می ایستیم و تنهایش نمی گذاریم اما مسئولیت را به او واگذار می کنیم چرا که این کار تخصصی ما نیست.

تاخیرمان به دلیل تاکید بر کیفیت بوده

وی در پاسخ به سوال خبرنگار موج در مورد اینکه آیا تاخیر در اجرای برنامه به دلیل مالی بوده در حالی که شنیده می شود برخی از پرداخت ها از سوی حامیان انجام نشده یا اینکه دلیل کیفی داشته، گفت: به نظرم این تاخیر به دلیل دقت در کیفیت انجام کار بوده است.

جهرمی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار موج ر مورد نظرش در مورد قطع شدن امکان دانلود فیلم ها و عاقبت آن گفت: پیش از این در این مورد نظرم را اعلام کرده ام و بیش از آن سخنی ندارم.

آذری جهرمی، تابش، نظری، ایل بیگی و همراهانشان از نمایشگاه معرفی محصولات وب سری در شتابدهنده محتوای کودک بازدید کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code