حرکت اینستاگرام ناشی از ضعف آمریکا در عالم واقع است/مسئولین وزارت ارتباطات هوشیارانه عمل کنند


مهدی صرامی مدیر عامل مجمع فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی در مورد حذف صفحات سپاه پاسداران و اعضای آن در شبکه اجتماعی اینستاگرام گفت: به نظر می رسد این حرکت در راستای اوج گرفتن تخاصمات آمریکا با سپاه پاسداران و حرکت ترامپ که از روز گذشته به نوعی در سیستم آمریکا ثبت شده، صورت گرفته است.

آمریکا به دنبال معتبرسازی تهدیداتش در فضای مجازی است

وی افزود: ارزیابی که وجود دارد این است که این حرکت ناشی از ضعف آمریکا در حوزه متداول یا حقیقی است. وقتی این کشور قدرت کافی برای اعمال تهدید و معتبرسازی تهدیدش را در محیط فیزیکی علیه جمهوری اسلامی و سپاه ندارد، به عرصه ای رو می آورد که قواعد آن تا حدی توسط خودش تعیین شده و زمین بازی دست او است. در این زمین بازی، یعنی فضای مجازی و سرویس های پایه ای که خودش عرضه می کند، می خواهد تهدیدهایش را معتبر نشان دهد.

معاون اسبق مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در واقع اتفاقی که در اینستاگرام افتاده تلاش آمریکا برای معتبر نشان دادن تهدیدات خودش است و برای ما هم یک پیام دارد مبنی بر اینکه، در عرصه ای که عرصه بازی او است باید با تامل فعالیت کنیم.

صرامی در ادامه اظهار داشت: همانطوری که در عرصه های متداول غیر از فضای مجازی، مانند عرصه رویارویی سخت نظامی و حتی جنگ افزارهای پیشرفته و فوق مدرن رایج در دنیا مثل عرصه پهبادی، ما سطح خوبی کسب کرده و توانسته ایم استقلالمان را حفظ کنیم؛ و در نتیجه اگر آمریکا بخواهد تهدیدی کند، با تهدیدی هم تراز با آن،  مواجه شده است.این تجربه در سال های گذشته به دفعات مشاهده شده است حتی پهباد آنها در زمین ما نشانده شد یا تروریست هایی که به ایران گسیل کردند مثل عبدالمالک ریگی، دستگیر شدند.

وی افزود: ولی در عرصه فضای مجازی به دلیل اینکه هنوز ما از زیرساخت های تولید شده توسط آمریکا استفاده می کنیم و در فضایی که زمین بازی تعیین شده توسط او است، طبیعتا توانسته تا حدی فعالیت نیروهای انقلابی را محدود کند، گرچه با ادعای آزادی بیان آنها در تعارض است؛ اما در عمل به دلیل اینکه اینها می خواهند چنین تداعی کنند که می توانند قوانین خودشان را خارج از مرزهایشان اعمال کنند؛ مجبور شده اند به چنین اقداماتی تمسک بورزند.

هشداری برای ما

مهدی صرامی ادامه داد: در حالی که این اعمال، علاوه بر اینکه نشان دهنده ضعف آمریکا و افول قدرت بین المللی این کشور در عرصه اعمال قوانین داخلی آمریکا به سایر کشورها محسوب می شود، یک هشدار هم برای ما و مسئولان وزارت ارتباطات ما است که باید در این خصوص هوشیار باشند و هرچه زودتر زیرساخت ها و سرویس های پایه کشور که مورد استفاده عموم افراد قرار می گیرد، بایستی به سرعت ارتقا بدهند و عملا کاری کنند که عرصه به گونه ای نباشد که آنها بتوانند ضوابط را بر اساس قوانین خودشان تغییر بدهند و اعمال کنند و ادعاهایی را بتوانند در این زمینه داشته باشند.

در ادامه مدیرعامل مجمع فعالان فضای مجازی به نکته قابل تامل دیگری هم اشاره کرد و گفت: در عین حال ماهیت این صفحات و رفتاری که با آن شده است هم محل بحث هست؛ چرا که به نظر می رسد که این صفحات توسط برخی از علاقمندان به این افراد و شخصیت ها راه اندازی و اداره شده و خود افرادی که این صفحات به نامشان است نقش مستقیم ندارند. طبیعت لازم است که در این خصوص هم یک باز تعریفی صورت بگیرد.

ادعای واهی آزادی بیان

 وی در پاسخ به این سوال که راه مقابله به مثل با این عمل چیست، گفت: عملا یکی از راه هایی که ما می توانیم با چنین تهدیداتی مقابله کنیم این است که افراد را مطلع کنیم که سرویس هایی نظیر اینستاگرام توسط آمریکایی ها ایجاد و اداره می شوند، بر خلاف ادعای غربی ها محیط آزادی  نیستند و سانسور یکی از برنامه های جدی آنهاست؛ تا کاربران محیط اطلاع رسانی خودشان را در معرض چنین تهیداتی قرار ندهند و اعتباری از محل فعالیت کاربران به چنین سرویس های آمریکایی تعلق نگیرد.

صرامی افزود: شاید این حرکت اینستاگرام برای ما برکاتی در پی داشته باشد و آن این که چه مردم کشور ما و چه سایر کشورها، سرویس های متداول خودشان برای اطلاع رسانی در فضای مجازی را از بین سرویس های آمریکایی انتخاب نکنند و ان‌شاءالله شاهد یک کوچ جهانی و بین المللی را هم در این زمینه شاهد باشیم.

کوچ بین المللی از سرویس های آمریکایی

مدیرعامل مجمع فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی در مورد فیلتر شدن اینستاگرام گفت: من معتقدم که اینستاگرام توسط کاربران کنار گذاشته شود و جایگزین های قوی داخلی یا بین المللی توسط وزارت ارتباطات در معرض استفاده مردم قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: نمونه هایی در داخل کشور وجود دارد که توسط جوانان نخبه کشور راه اندازی شده و چند ده هزار کاربر هم به خود جذب کرده است. از نظر سرویس دهی و فنی هم کاملا قابلیت رقابت با نمونه خارجی را هم دارد، در عین حال سرویس های دیگری هم وجود دارد که در سطح بین المللی سرویس های مشابه اینستاگرام را ارائه می دهند و در خیلی از کشورها هم اینستاگرام سرویس دهنده برتر در این زمینه نیست، به دلیل اینکه مردم آن کشورها همراه با سیاست های اعمال شده و هوشمندی و تدبیری که از قبل برای استقلال از سرویسهای آمریکایی لحاظ کردند توانسته اند موفق باشند و حتی در حال حاضر مردم برخی از کشورهای غربی هم پیمان با آمریکا از سرویسهای غیر آمریکایی استفاده می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code