دوربرگردون به دنبال کار عملی در راستای جان انسان‌ها است/فراخوانی برای معرفی نقاط پرتصادف


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری موج، نشست رسانه ای برنامه دوربرگردون با حضور عبدالله روا مجری و تهیه کننده و سلیم ثنایی تهیه کننده دیگر این برنامه در محل فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

در ابتدای این نشست، عبدالله روا گفت: برای اینکه کشته های تصادف های جاده ای را کم کنیم، سعی کردیم نقاط حادثه خیز در جاده های کشور را به کمک مردم شناسایی و درصدد اصلاح آنها برآییم. بیش از هزار و پانصد پیچ پرخطر در ایران داریم که اتفاقا به صرف هزینه بسیار زیاد برای اصلاح بسیاری از آنها نیاز نداریم. کار عملی ما معرفی این نقاط پرتصادف و پیگیری اصلاح آنها است.

ثنایی نیز در این باره گفت: ما با هدف نجات حتی یک نفر از مرگ کار را آغاز کردیم که همین برای همراه کردن سازمان‌های مختلفی همچون بیمه مرکزی، وزارت راه، راهداری، پلیس راهور و بویژه بسیج سازندگی کافی بود. ابتدا فکر می کردیم اصلاح این نقاط کاری سخت و طاقت فرسا باشد و بر اساس اسناد موجود در وزارت راه نیاز به شش هزار میلیارد دلار بودجه نیاز داشته باشد اما راه دوم ایمن سازی این نقاط بود. 

وی افزود: وزارت راه در اولین قدم تابلوهای اعلام نقطه حادثه خیز را در قبل و بعد از این نقاط انجام داد. در منطقه کرمان جنوبی هم اقداماتی براساس مستندات ما انچام شده و این جریان به زودی در استان مازندران، قزوین و …. انجام خواهد شد.

ثنایی خاطرنشان کرد: ۶۵ درصد از حوادث شدید جاده ای کشور در همین نقاط پر حادثه رخ داده است. یکی از اولین کارها اطلاع رسانی در همین زمینه است و صرف شناسایی این نقاط می تواند کمک کننده باشد و از همین طریق از مردم می‌خواهیم که این نقاط را به ما معرفی کنند.

روا در ادامه درباره زمان پخش برنامه دوربرگردون گفت: در صدا و سیما برنامه سازان اختیاری در تعیین ساعت پخش ندارند و الزاما برای مثال ساعت ده شب بهترین ساعت نیست. بنابراین استمرار یک برنامه در جذب مخاطب بسیار موثر است و شانزدهمین قسمت یک برنامه با صدمین قسمت برنامه ای دیگر قابل مقایسه نیست. برنامه ما پنجشنبه عصر و جمعه ها ظهر پخش می شود و یک برنامه نوپا است و هنوز زود است در مورد موفقیتش صحبت کنیم.

ثنایی هم در این مورد افزود: من ده سال پلیس بودم و کارشناس ارشد تصادفات هستم که حوادث بسیار تلخی هستند. بنابراین پیش تولید تولید این برنامه یک سابقه پنج ساله دارد و با گروه‌های مختلف برنامه ساز و مدیران کشور جلسه داشتیم و خواستیم که با زبان طنز به یک کار فرهنگی بپردازیم.

عبدالله روا همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج در مورد زمان مطلوب این برنامه بیان کرد: شاید گمان شود با توجه به اینکه برنامه را در بلک باکس طراحی و اجرا کرده ایم زمان ایده آلی در شبکه سه پرترافیک در اختیار نداریم گرچه همراهی شبکه با ما خوب بوده است. اما هیچ شکایتی از زمان اختصاص داده شده به برنامه نداریم چون اقتضائات سیما را می دانیم. البته بهترین زمان برای برنامه ما بعد از خبر ساعت ده شب بود ولی اگر زمان فعلی برنامه ما ثابت شده و با تغییر ناخواسته کمتری روبرو شود موفق‌تر خواهد بود. از طرف دیگر، الان دیگر مانند سی چهل سال پیش نیست و به کمک رسانه های دیگر یک برنامه در هر زمانی امکان دیده شدن دارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار موج درباره واژه “دوربرگردون” و پرخطر بودن آن که اتفاقا برخلاف هدف برنامه است گفت: برایم جالب و میش بینی ناپذیر بود که این نام مردم را به یاد عملکرد یکی از شهرداران تهران بیندازد اما واقعیت این است که  دوربرگردون اختراع ما یا آقای احمدی‌نژاد نیست و در جهان سبقه ای طولانی دارد. انتخاب این نام هم به دلیل کلمه “دور” که ما را به یاد دور هم جمع شدن‌ها می اندازد و ماهیت  خود دوربرگردون که برای ما یادآور بازگشت از عادات نادرست بوده که در نتیجه این نام را انتخاب کرده ایم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code