سفیر انگلیس را به بازدید از این نمایشگاه ضد سلطه دعوت کرده ایم


به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، نشست خبری نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آسوده باش، من ملکه‌ام با محور نمایش خباثت‌های تاریخی روباه پیر انگلیس  با حضور مسعود شجاعی طباطبائی روزسه‌شنبه ساعت 15 در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست طباطبایی گفت: عنوان این نمایشگاه برگرفته از دو و نیم میلیون نسخه پوستر چاپ شده در ابتدای جنگ جهانی دوم است. این شعار نماد کاملی از حضور سلطه بریتانیای کبیر با حضور ملکه است که از سال ۲۰۰۰ بسیار متمرکز و هدفمند مورد استفاده نظام سلطه قرار گرفت.

این کاریکاتوریست افزود: بعد از حضور سفیر جدید سفارت انگلیس، آقای راب ماکر، در ایران شاهد احیای نگاه استعماری هستیم و می بینیم که ایشان هیچ ابایی از انتشار جملات و انتشار استعماری در صفحه شخصی خود ندارند. اخیرا هم فراخوانی منتشر شده که هر فردی که علاقمند باشد در مهمانی روز ملی انگلیس حضور پیدا کند و با این سفیر سخن بگوید، باید مبلغی معادل دو هزار پوند به عنوان اسپانسر بپردازد.

وی گفت: در حالی است که انگلیس هرگز به خاطر هولوکاست ایرانی، جداسازی هرات و ایران، قتل قائم مقام فراهانی و … از ایرانیان عذر خواهی نکرده است. انگلیس با فروش تسلیحاتی، در جنگ تحمیلی به طور تمام قد در کنار عراق قرار گرفت.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری افزود: به نظر می رسد که از ماموریت های این سفیر انگلستان تغییر ذهنیت ایرانیان نسبت به این رفتار بریتانیا است.

طباطبایی ادامه داد: شورایی با عنوان بی سی و خیریه مشغول فعالیت های فرهنگی با هدف تداوم سلطه استعمار انگلیس است و از ابزار نفوذ دولت بریتانیا از سال ۱۳۲۱ در ایران به حساب می آید.

وی افزود: ماه فروردین امسال شاهد دستگیری ارس امیری بودیم.  بورسیه های شاغل به تحصیل از اهداف آنها هستند.

شجاعی طباطبایی با اشاره به فعالیت های گسترده اخیر سفارت انگلیس افزود: به نظر ما حتی تبلیغ وسیع تئاتری به نام الیورتوئیست صرف لاکچری بودن آن سوال برانگیز نیست بلکه این کار تثبیت رد پای استعماری است.

این کاریکاتوریست مطرح در ادامه در مورد نمایشگاه آسوده باش من ملکه ام گفت: به نظر می رسد که زبان کاریکاتور که یک زبان قابل فهم برای عموم است و از سرعت انتقال بالایی برخوردار است. بر همین اساس دوست داشتیم به مناسبت تولد این شخص (ملکه)  نمایشگاهی بگذاریم که خوشبختانه جبهه انقلاب در این حوزه بسیار قوی شده است. گرچه انگلیس همچنان به دنبال همان روش استعماری است. 

 شجاعی طباطبایی در پاسخ به خبرنگار موج گفت: این نمایشگاه شامل ۴۰ اثر از هفده هنرمند است که ما این جوانان را رویش های انقلاب نامیده ایم و در رزومه بسیاری از آنها، بیش از صد عنوان جایزه برتری از جشنواره ها وجود دارد.

وی افزود: این نمایشگاه ظرف چند روز ایام تعطیل و در زمان فشرده ای آماده شد که نود درصد آثار با تکنیک دیجیتال اجرا شده اند و مابقی هم برای چاپ اسکن شده اند که به سرعت آماده شد و حتی کتاب این نمایشگاه هم منتشر شد.

شجاعی طباطبایی باببیان اینکه هدف از برگزاری این نمایشگاه زیر سوال بردن نگاه استعماری است گفت: این نمایشگاه یک رویداد فرهنگی و هنری است که به دنبال افشاگری است و نه مانند رسانه های انگلیس که به فکر نفوذ هستند و امیدواریم که سلبریتی های دعوت شده به مهمانی سفارت انگلیس آن را تحریم کرده و به آنجا نروند.

دبیر این نمایشگاه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما در مورد دعوت از سفیر انگلیس برای بازدید از نمایشگاه گفت: به محض آماده شدن و انتشار پوستر نمایشگاه، آن را برای سفیر انگلیس توئیت کرده و ایشان را به تماشای این نمایشگاه دعوت کردم و مطمئنا چند جلد از کتاب این آثار هم برایشان ارسال می کنیم که اگر به دست ملکه هم برسد از نظر ما بلامانع است.

وی در مورد احتمال نمایش آثار این نمایشگاه در سطح شهر گفت:همکاری با شورای شهر جدید تهران کمی سخت است و نمی دانیم چرا علاقمند به انتشار چنین محتواهایی نیستند حتی در هفته هنر انقلاب هم نتوانستیم آثار گنجینه هنر انقلاب را در سطح شهر به نمایش بگذاریم. 

وی افزود: البته از سوی برخی مراکز استان تقاضاهایی داشته این و احتمال اینکه در نماز جمعه برخی شهرها این آثار به نمایش درآیند هم وجود دارد.

در پایان این مراسم، نمایشگاه آسوده باش، من ملکه ام افتتاح شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code