سفیر عشق را در سوریه خواندم/درس هایی که از محرم امسال گرفتیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، محمدحسین پویانفر در برنامه زنده تلویزونی کبوترانه که از حرم امام رضا (ع) به طور مستقیم به روی آنتن شبکه سه می رفت،  در پاسخ به رسالت بوذری مجری برنامه، در مورد علت موفقیت و به اصطلاح گرفتن کار اشعاری همچون آن کار دو زبانه «سفر عشق» و «یار دلم» «من ایرانم و تو عراقی» که امسال این ذاکر اهل بیت به مناسبت اربعین خواند، گفت: عقیده من این است که در چنین کارهایی من کاره ای نیستم و انرژی اش از جای دیگری است و فقط «روزی» ما است.

وی افزود: من همیشه به رفقای خودم هم می گویم که شعر  و نوحه روزی است و از خدا می خواهم که روزی ما را در این «بساط» زیاد کند.

خواندن بدون هیچ امکان استودیویی در سوریه

پویانفر ادامه داد: این سه کاری که نام بردید را در اوج دوران خستگی بعد از محرم و در آستانه اربعین خواندم. حتی آن بخش مربوط به سفیر عشق را تنها با یک میکروفون بی سیم (HF) یقه ای و بدون هیچ امکان استودیویی در سوریه خواندم! در واقع ماجرا اینگونه اتفاق افتاد که این کار را بسیج رسانه تولید کرده بود و شعر آن را برادر عزیزم سیدمصطفی موسوی رادو از بحرین خوانده بود؛ اما چهل و هشت ساعت قبل از انتشار به این نتیجه رسیده بودند که اگر فارسی و عربی آن تلفیق شود، مناسب تر است. وقتی به من گفتند، در سوریه بودم و همانجا آن را خواندم.

وی با تحسین انیمیشن سفر عشق و تصاویر استفاده شده برای آن کار دو زبانه گفت: امیدوارم که چنین آثاری با کیفیتی بیش از اینها تولید شوند چرا که بازخورد و تاثیر خیلی خوبی دارند.

محمدحسین پویانفر ادامه داد: ماجرای انتشار دو کار دیگر هم اینگونه بود که با توجه به اینکه قطعه عزیزم حسین (1) را قبل از محرم منتشر کردیم و با اقبال روبرو شد؛ من کارهای دیگری از سال قبل داشتم اما رفقایم پیشنهاد دادند که عزیزم حسین (2) را منتشر کنیم که کارهای اربعینی شود و به رغم خستگی مفرطی که داشتم دو کار «یار دلم» و «من ایرانم و تو عراقی» را ششم یا هفتم صفر خواندم.

ماجرای عشق یعنی به تو رسیدن

وی در پاسخ به نظر رسالت بوذری که به انعکاس خستگی صدا در اجرای نوحه های یاد شده و تداعی فراغ و سختی های کربلا برای مخاطب اشاره کرد گفت: من کاملا حس می کنم که که کارهایی که هیچ وقت فکر نمی کند بگیرد اتفاقا مورد توجه قرار می گیرند. مثل کار «عشق یعنی به تو رسیدن» که با لطف خدا مردم با آن هم خیلی ارتباط برقرار کردند، در ماه رمضان آماده شده بود و من خودم که اولین بار آن را گوش کردم چندان چنگی به دلم نزد!

محمدحسین پویانفر

این مداح اهل بیت افزود: دوستان هم آن را برای تیتراژ برنامه «مخاطب خاص» در نظر گرفته بودند اما نمی دانم چه شد که پخش این برنامه از دهه اول محرم به دهه دوم موکول شد و رفقای من هم یک شب مانده به محرم ،آن کار را منتشر کردند. ناگهان نمی دانم که چه شد که بازخورد خیلی خوبی داشت و با استقبال زیادی روبرو شد. به نظر من این فقط کار اهل بیت و از ید ما خارج است.

اهمیت شب آخر ماه صفر برای مداحان

پویانفر افزود: این شب آخر ماه صفر برای ما نوکران امام حسین، شب حساسی است چرا که پرونده شصت روز خدمت گزاری مان را به امام رضا عرضه می کنیم تا ان شاءالله که کم ما را با کرم خودشان بپذیرند.

وی در ادامه سخنانش با ذکر خاطره ای از اذان موذن زاده اردبیلی، آرزو کرد خدا همه پیرغلامان را رحمت کند.

این ذاکر و مداح اهل بیت (ع) در پاسخ به این سخن مجری که محرم و صفر امسال به رغم شرایط نادر و خاصی که بر آن حاکم بود، پرشور گذشت، گفت: این نشان دهنده این است که سید الشهداء در هر دوره ای جلوه ای دارد و این اتفاق زمینی نیست بلکه از آسمان نشات می گیرد.

درسهایی که از محرم امسال گرفتیم

پویانفر با بیان اینکه انصافا خیلی نگران و دلشوره داشتیم و فکر می کنم این احساس از کوچکی ما در محضر امام حسین (ع) بود گفت: من امسال درسهای بزرگی گرفتم و اولین و مهمترین آنها این بود که باید در این دستگاه اهل بیت سکوت کرد چرا که صاحب دارد و صاحبش هم کسی است که همه عالم از صدقه سر او بوجود آمده است یعنی بی بی دو عالم حضرت زهرا (س).

محمدحسین پویانفر

یادآوری نام دیگر روز قیامت که همان «روز حسرت» است، از درسهای دیگر محرم امسال بود که آرزو می کردیم کاش یک شب بیشتر در کربلا حضور داشتیم. آن چیزی که زیادش در این عالم باز هم کم است زیارت، روضه و اشک بر امام حسین (ع) است. ان‌شاءالله که محروم نشویم.

از دیگر درسهای محرم امسال برای ما اندیشیدن به این نکته بود که آیا به آن چیزی که اعتقاد داریم ایمان هم داریم و آیا در شرایط سخت کماکان بر حرف خود می ایستیم که من فکر می کنم علاقمندان امام حسین (ع) امسال از این امتحانات سربلند بیرون آمدند چرا که برگزاری مجالس عزاداری توام با رعایت پروتوکل های بهداشتی کار بسیار سختی بود که انجام شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code