سقوط هواپیمای اوکراینی و عملیات رسانه‌ای پیرامون آن در جهان‌آرا


به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی شبکه افق سیما ، بخش دیگری از برنامه گفتگومحور جهان‌آرا با موضوع «بررسی ابعاد گوناگون سقوط هواپیمای اوکراینی و عملیات رسانه‌ای پیرامون آن» شنبه شب 21 دی ماه سال 1398 روی آنتن این شبکه رفت.

پس از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در حوالی شهرستان شهریار در روز چهارشنبه 18 دی‌‌ماه سال جاری و جان باختن 176 از هموطنانمان و تعدادی تبعه خارجی، گمانه‌زنی‌هایی که در باره چرایی حادثه در رسانه‌ها مطرح شد با مصاحبه مطبوعاتی سردار حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه شکل دیگری به خود گرفت. از این‌رو عوامل جهان‌آرا بر آن شدند طی برنامه‌ای به ابعاد گوناگون این موضوع بپردازند.

مهمانان این قسمت برنامه جهان آرا محمدصادق کوشکی کارشناس سیاست خارجی و استاد دانشگاه و نادر طالب‌زاده فعال رسانه‌ای و کارشناس مسائل بین‌الملل بودند. مجری برنامه امیرحسین ثابتی بود.

کوشکی گفت: با صحبت‌های سردار حاجی‌زاده و عذرخواهی ایشان شاهد بلوغ مسئولیت‌پذیری در جمهوری اسلامی بودیم.

وی افزود: در تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی ایران غیر از مواردی که حضرت امام و رهبری نظام مسئولیت‌پذیری و عذرخواهی کردند بین مسئولین کشور موردی نداشتیم که مسئولی این‌چنین شفاف، مؤدبانه و داغدار جلوی دوربین‌ها بیاید و عذرخواهی و مسئولیت‌پذیری کند و بار مسئولیت را از دوش کسان دیگر بردارد.

ما همچنان در آرایش جنگی هستیم

طالب‌زاده به گفته‌های آدمیرال انگلیسی لرد وست درجه‌دار نیروی دریایی انگلیس و ضد ایرانی اشاره و اظهار کرد: وی تحسین کرده و گفته خیلی جالب است ایران سریع اعتراف کرد و ما قبلاً چنین چیزی را نداشتیم.

وی در ادامه اضافه کرد: ریچارد دالتون سفیر سابق انگلیس در ایران هم اعتراف کرد سابقه ندارد مسئولی بیاید و با این سرعت بگوید ما در فضای جنگی قرار داشتیم و کار ما بود و اشتباه کردیم و عذر می‌خواهیم.    

فعال رسانه‌ای تأکید کرد: ما همچنان در آرایش جنگی هستیم.

محمدصادق کوشکی خاطرنشان ساخت: به اذعان آمار رسمی امریکایی‌ها در بازه زمانی ده ساله، بیش از 93 درصد شلیک‌های امریکایی‌ها در پاکستان، افغانستان و یمن با پهپادهایشان خطا بوده است.

وی با اشاره به هدف گرفته شدن ناو جنگی استارک امریکا در خلیج‌فارس توسط هواپیماهای عراقی در سال 1365 در خلال جنگ تحمیلی و انهدام ناو و تلفات بیش از 40 نیروی امریکایی و هدف گرفته شدن هواپیمای شهید عباس بابایی در بازگشت از مأموریت توسط پدافند خودی در سال 1366 در جریان دفاع مقدس تصریح کرد: در وضعیت و آرایش جنگی این حوادث امری نامطلوب و اجتناب‌ناپذیرند.

کارشناس مسائل بین‌الملل مطرح کرد: در حالت‌های رزمایش، رژه‌‌ها و مراسم‌ها بخشی از نیروهای مسلح اعلام می‌کند که پروازهای مسافربری و تجاری انجام نشوند و سئوال مهم اینجاست که در وضعیت سه سه یا وضعیت جنگی چرا جلوی پروازهای مسافربری گرفته نشد.

وی هدف هجمه رسانه‌ای علیه سپاه و جمهوری اسلامی ایران را براندازی دانست و بیان کرد: با این هجمه در پی خدشه‌دار کردن اعتماد متقابل مردم و نظام و اعتماد مردم به رسانه‌های داخلی و سپاه هستند.

استاد دانشگاه در خصوص تعرض به تصویر شهید سردار قاسم سلیمانی در تجمع دانشجویی مقابل دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: آیا شهید حاج قاسم سلیمانی مقصر سقوط هواپیمای اوکراینی است که به عکس ایشان اهانت می‌شود.

وی تصریح کرد: داغداران امریکا به خاطر حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی امریکا در عراق هستند که برای تجمع‌های روزهای آینده فراخوان می‌دهند و اینها همان کسانی هستند که به دنبال داغدار کردن خانواده‌هایی در روزهای آینده‌اند.

کوشکی تبیین کرد: مأموریت زدن 52 نقطه‌ای را که ترامپ در خیالش می‌خواست در ایران بزند و نتوانست به سربازان بی‌جیره و مواجب داخلی‌اش در فضای رسانه‌ای‌ اینستاگرام و توئیتر سپرده است.

معترضین ناراحتند که هیمنه امریکا شکسته شده است

طالب‌زاده مطرح ساخت: معترضین به سه موضوع حمله حشدالشعبی به سفارت امریکا در عراق، حضور گسترده مردم در تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی و پاسخ موشکی ایران در زدن پایگاه امریکا در عراق اعتراض دارند.

وی افزود: آنها ناراحتند که هیمنه امریکا شکسته شده است.  

کوشکی گفت: باید ادای احترام کرد و سر تعظیم فرود آورد در برابر فهم و بصیرت خانواده‌هایی که در اوج داغداری‌شان به خاطر از دست دادن عزیزانشان در سقوط هواپیمای اوکراینی اعلام می‌کنند این موضوع باعث کم شدن علاقه‌ ما به رهبری و سپاه نمی‌شود و این را به حساب نظام نمی‌گذاریم.

وی با بیان اینکه سردار حاجی‌زاده فرافکنی نکرد مطرح کرد: سردار حاجی‌زاده با قرار گرفتن مقابل دوربین زنده و قبول مسئولیت شهید شد.

طالب‌زاده در پایان گفت: جبهه جهادی اسلام مرام صادراتی دارد که نشأت گرفته از الگو، تفکر، ایدئولوژی و تمدنی بالاتر از مدل امریکایی و غربی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code