شاهرگ قسمتی از تاریخ ما است/ دغدغه پرداختن به دهه 60


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، نشست خبری سریال شاهرگ با حضور بهرنگ ملک‌محمدی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما ، حمید خواجه نژاد مدیر روابط عمومی معاونت سیما، محمدرضا شفیعی تهیه‌کننده، سید جلال اشکذری کارگردان، حسین پاکدل ، سیدجواد هاشمی، مسعود فروتن، عباس غزالی ، آزاده زارعی و افسانه کمالی بازیگران این سریال در سالن کوثر سازمان صداوسیما برگزار شد.

سیدجلال اشکذری درباره دغدغه پرداختن به دهه 60 در این سریال بیان کرد: دهه 60 منبعی از درام بوده که شاید باور آن برای سخت باشد و همین جذابیت زیادی برای پرداختن ایجاد می‌کند. من این فضا را دوست دارم و کارهای قبلی‌ام را نیز در این فضا ساخته‌ام. یکی از مخاطبان می‌گفت حتی عاشق شدن آن دهه با دهه ما متفاوت بود. خب همه این موارد جذابیت زیادی را برای من ایجاد می‌‌کند. البته پرداختن به موضوعاتی این چنین سختی‌های خاص خود را دارد. اما وقتی رضایت مخاطبان را می‌بینم، تمام خستگی‌ام رفع می‌شود و از این بابت خوشحالم.

محمدرضا شفیعی نیز به تماس های مردمی با سامانه 162 و رضایت آنها اشاره کرد و گفت: اکثر مخاطبان جوان‌هایی بودند که شاید خیلی در جریان موضوعات دهه 60 نبودند. امنیت کنونی که ما داریم نسبت به آن دوره امیدبخش است. البته بسیاری از موضوعات به دلیل تلخی بیش از حد نمی‌توان به تصویر کشید.

مسعود فروتن در این باره گفت: من 30 تیر سال 1360 را دقیقا به یاد دارم و تئاتر شهر بودم و با دوستانی به پشت‌بام تئاترشهر پناه بردیم تا ببینم که چه اتفاقی در حال رخ دادن در شهر است. درباره سریال نیز باید بگویم باتوجه به سختی تصویر کردن آن دهه در زمان کنونی حس می‌کنم در کارشان موفق بوده‌اند.

حسین پاکدل نیز با یاد کردن از مرحوم سیروس گرجستانی ، خسرو سینایی و همه شهدای صداوسیما، در این باره بیان کرد: اگر ما الان اینجا نشستیم و می‌توانیم درباره شاهرگ صحبت کنیم به برکت حضور شهدایی است که تعدادشان کم نیست. جنگ پدیده غریبی است؛ عده‌ای آن را دیدند عده‌ای آن را شنیده‌اند که این دو به هیچ وجه حرف هم را نمی‌فهمند.

وی تصریح کرد: به همین دلیل اگر عین دهه 60 را هم بازنمایی کنید، باتوجه به صداقت آدم‌های آن زمان، می‌گویند شما ریاکاری کرده‌اید. بنابراین بازنمایی آن دهه کار به شدت سختی است که بر اساس آن اگر سریالی گوشه‌ای از آن زمان را هم نشان دهد باید به آنها خسته نباشید بگوییم.

پاکدل گفت: تصویرسازی های الان رسانه ها و ماهواره ها از آن دوران به گونه ای است که آن زمان بهشت بود و الان جهنم؛ در صورتی که آن زمان هم بگیر و ببند بسیاری بود ولی چون رسانه‌ای نبود این موارد مثل امروز نمود رسانه ای پیدا نکرد.

شفیعی نیز درباره اعتماد مخاطب امروز با توجه به روایت‌های گوناگونی که از آن دوران وجود دارد، گفت: فضای امروز به صورتی است که اگر شما یک توییت اشتباه بزنید، سریع ایرادهایی را به شما وارد می‌کنند. بنابراین همین موضوع سبب شده تا افراد در محتوا مراقبت زیادی داشته باشند. ما نیز داستان چند نیروی امنیتی را روایت کردیم که تمام تلاش شان خنثی کردن خرابکاری‌های سازمان منافقین است.

وی خاطرنشان کرد: قسمتی از تحقیقات ما به صورت روایی و در سینه افراد است که حتی نمی‌توانیم اسم آنها را بیان کنیم. متاسفانه کتاب‌های آن دوران زیاد به جزئیات نپرداخته و این موارد در سینه‌ها باقی مانده است.

بهرنگ ملک محمدی مدیر فیلم و سریال شبکه دو سیما هم گفت: این سریال به سازمانی پرداخته که استاد جعل و دروغگویی است و افرادی که با ایثار و جانفشانی در مقابل توطئه های آن ایستادند و خیلی وقت‌ها حتی اسم واقعی این افراد را نمی توان گفت. چنین اثری قابل مقایسه با آنچه سایر رسانه ها تولید می کنند نیست که با دروغگویی هایشان غالبا جای قاتل و مقتول را عوض می کنند.

وی بیان کرد: این سریال سراغ قسمتی از دهه شصت رفته که بدخواهان با مردم عادی کار داشتند و حتی بیش از یک اشاره به وقایع تروریستی بزرگ آن دوران نپرداخت.

مدیر فیلم و سریال شبکه دو سیما تاکید کرد: شاهرگ قسمتی از تاریخ ما است چه عده ای خوششان بیاید یا نیاید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code