لزوم راه اندازی بانک اطلاعاتی هنرمندان/ ضربه ای که تعطیلی ستون کاریکاتور و کرونا وارد کرد


سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیرکل هنرهای تجسمی حوزه هنری، عضو شورای سیاستگذاری و دبیر بخش کارتون و کاریکاتور سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر درباره این جشنواره به خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج گفت: در شورای سیاستگذاری، به منظور ارج نهادن به هنرمندان پیشکسوت پیشنهادی را مطرح کردم که اتفاقا مورد موافقت قرار گرفت و قرار شد هنرمندان و به ویژه هنرمندان شهرستانی که موفقیت های جهانی بسیاری را کسب کردند و در طول سالها برنده جایزه‌های معتبر بین المللی شده اند، موفقیت هایشان را در این جشنواره به نمایش بگذاریم که بر این اساس، بخش ستارگان هنر جشنواره شکل گرفت.

وی بیان کرد: جوایز بیشمار و حضورهای بین المللی هنرمندان کارتونیست و کاریکاتوریست نشان می دهد ما جایگاه ویژه ای در عرصه کارتون و کاریکاتور داریم. این پیشنهاد به این دلیل بود که این عزیزان و کارهایشان آن طور که باید و شاید در ایران دیده نمی شوند و توجه جدی به آنها صورت نمی گیرد. البته هنرمندانی از رشته های دیگری چون عکاسی و تصویرسازی نیز جوایز بین المللی داشتند که آثار آنها نیز به نمایش گذاشته شد.

شجاعی طباطبایی همچنین تاکید کرد: کاریکاتوریست های ایرانی اعتبار جشنواره های بین المللی هستند و به صورتی شده که اگر ایرانی ها در این جشنواره ها حضور نداشته باشند اعتبار آنها دچار خدشه می شود و به همین دلیل، خیلی از جشنواره ها هستند که فراخوان را به زبان فارسی منتشر می کنند.

وی در ادامه به قطع ارتباط جشنواره ها با هنرمندان پس از تمام شدن جشنواره ها به عنوان یکی از معضلات اشاره کرد و افزود: اتفاقی که برای زندگی و معیشت هنرمندان خیلی مهم است، قطع ارتباط جشنواره ها با هنرمندان پس از اختتامیه جشنواره ها است و متاسفانه تمامی جشنواره های ما چنین معضلی دارند که ارتباط با هنرمند پس از اختتامیه قطع می شود؛ در صورتی که باید شروع حمایت و تعامل با آنها باشد که امیدوارم این روند به صورت تعاملی تر برقرار شود.

این هنرمند کاریکاتوریست همچنین به هزینه بالای پست برای ارسال آثار هنرمندان به جشنواره های خارجی اشاره کرد و گفت: اکثر جشنواره های خارجی، اصل یا پرینت اثر را از هنرمند طلب می کنند و به همین دلیل هنرمندان باید با پست آن را ارسال کنند که معمولا هزینه های بالایی دارد. یکی از پیشنهادهای اساسی در این موضوع این است که وزارت ارشاد به واسطه ارتباطی که با سایر وزارتخانه ها دارد شرایطی فراهم کند که بسته های پستی با شرایط ویژه یا تخفیف ویژه ای این کار انجام شود. این در حالی است که در حال حاضر بچه های شهرستانی با هم جمع می شوند و در یک پکیج آثارشان را برای جشنواره خارجی می فرستند.

وی درباره تعطیلی یا کم فروغ شدن ستون کاریکاتور در رسانه ها نیز بیان کرد: تعطیلی یا کم فروغ شدن ستون های کاریکاتور روزنامه ها و خبرگزاری ها تاثیر منفی روی معیشت هنرمندان کاریکاتوریست گذاشته است و در دوران کرونا نیز این موضوع دامن زده شد. به همین دلیل پیشنهاد می کنم در طول سال برنامه هایی باشد که سفارش اثر به این هنرمندان داده شود و سهمی از اتفاق داشته باشند. ما در اغلب کشورها، رایزنی فرهنگی داریم که برای مناسبات و اتفاقات می توانند نمایشگاه های آثار هنرمندان برقرار کنند.

شجاعی طباطبایی در پایان به لزوم تدوین و راه اندازی بانک اطلاعاتی هنرمندان همه رشته ها تاکید کرد و گفت: یکی از مشکلات جدی ما این است که متاسفانه بانک اطلاعات جامعی از هنرمندان وجود ندارد تا نهادهایی که نیاز به هنرمندان پیدا می کنند بتوانند به راحتی از ظرفیت های آنها استفاده کنند. به عنوان مثال می توان کتاب الکترونیکی از اطلاعات هنرمندان منتشر شود تا آدرس‌شان به گونه ای در اختیار قرار بگیرد که نهادها و افرادی که نیاز به این هنرمندان پیدا می کنند، به راحتی در دسترس شان قرار گیرد تا از ظرفیت اصلی آنها استفاده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code