مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر/ برگزیدگان معرفی شدند


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با اجرای محمدرضا شهیدی فر آغاز شد. 

در ابتدای این مراسم، پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و قرائت قرآن، مجری گفت: خدا را شکر در چهل و یکمین سال جمهوری اسلامی، سینما بار دیگر همه ما را دور هم جمع کرد. در این سال ما با شرایط ویژه ای روبرو هستیم. اکنون در چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی قرار داریم. اتفاقی که کمی بعدتر از آن سانحه سقوط هواپیمای اکراینی رخ داد و مردم را داغدار کرد و خیابان ها به اعتراض و انتقاد شلوغ شد. 

وی افزود: بر همین اساس برخی از هنرمندان تصمیم گرفتند تا با کمی فاصله صدای مردم را بهتر بشنوند که ما به نظرشان احترام می گذاریم و عده بیشتری تصمیم گرفتند تا دور هم جمع شویم و انعکاس صدای مردم باشیم. ابراهیم حاتمی کیای بزرگ تصویرگر خروج و اعتراض مردم با فریادی بلند شد. روز صفر اقتدار مردم را به نمایش گذاشت و مجیدی عزیز ما متذکر شد که به سودای گنج های دروغین، خودمان و گنج های خودمان را فراموش نکنیم. فیلم های بسیار دیگر یهم بود که بخشی از اعتراض مردم را به تصویر کشیدند و میل مردم را به تغییر و سرعت در تغییر نشان دادند.

شهیدی فر ادامه داد: در راهپیمایی امروز و اختتامیه جشنواره بار دیگر در کنار هم هستیم با احترام به همه کسانی که هر آنچه داشتند به کشور تقدیم کردند. امیدوارم که شب خوشی را سپری کنیم و از برندگان حرف های خوب و امیدبخش به نحوی که ما را کنار هم در وقت اعتراض و یا آسودگی قرار می دهد  بشنویم.

در ادامه ابراهیم داروغه زاده هم گفت: شما حضار گرامی سینماگران عزیز خوشامد می گویم و به همه همکاران عزیزم و هنرمندانی که تلاش کردند تا اوقات و روزهای دلنشینی را برای مردم و سینمادوستمان فراهم آورند خداقوت می گویم.

او در ادامه شهادت سرداروطن شهید حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفت و برای بازماندگان از دست‌رفتگان سانحه هواپیمای اکراینی آرزوی صبر کرد.

سپس داروغه زاده اظهار داشت: گفتگو، خواندن و شنیدن، راهکارهایی برای درک پیرامون و همدل شدن است. جشنواره فیلم فجر مثل هر عیدانه‌ای تمام افراد خانواده را دعوت می‌کند که با هم‌نشینی درک بهتری از هم به دست آورند. 

وی ادامه داد: جامعه ما برای اینکه کنار هم بودن را تجربه کند، همیشه به آیین‌هایی نیاز دارد و جشنواره فجر یکی از این آیین‌هاست. این رخداد فرخنده را به همه سینمادوستان تبریک می‌گویم و از هنرمندانی که به این رویداد گرمی بخشیدند، ممنونم. به امید روزهای بهتر برای ایران عزیزمان.

* اهدای جوایز اقلام تبلیغاتی سینمای ایران

در ادامه و پس از پخش تیزر، نوبت به اهدای جوایز اقلام تبلیغاتی رسید. جوایز بخش مسابقه تبلیغات، معمولا در افتتاحیه جشنواره اهدا می شد که به دلیل حذف این مراسم در جشنواره امسال، این امر به مراسم اختتامیه موکول شد.

سیمرغ بلورین بهترین عکس به مریم تخت کشیان برای فیلم سینمایی غلامرصا تختی رسید.

سیمرغ بلورین بهترین پوستر محمد تقی پور برای فیلم 23 نقر.

سیمرغ بلورین بهترین آنونس امید میرزایی برای شاه کش.

پس از آن، در بخش بعدی هیات داوران بخش فیلم های کوتاه، مستند و بخش نگاه نو معرفی شدند. پس از آن فرشته طائرپور پشت تریبون قرار گرفت و گفت: سلام می کنم به افراد سینماگر و سینما دوست که در اینجا حضور دارند و سلام می کنم به کسانی که نیامدند اما می دانیم که همیشه دلشان برای سینمای ایران برای بقا و ارتقای این سینما همیشه نیت و می تپد.

وی افزود:  می‌خواستم به حال خودمان از وقایع متعدد امسال اتفاق افتاد، اشاره کنم. ایستادن ما روی سن و فیلم ساختن و حضور، از سر بی اعتنایی به اتفاقات جامعه و درد مردم نیست بلکه اعتنا به فردای سینمای ایران و برای حمایت از سینما و نسل جوان و خلاق است که نویدبخش روزهای روشن است. ما به احترام آنها اینجا هستیم.

او سپس با نقل قولی از حرف‌های واکین فینیکسبازیگر برنده اسکار گفت: همه ما یک عشق مشترک داریم و آن سینما و فیلم است. فکر می کنم بهترین هدیه به من فرصتی است که از صدای خود برای بی صداها استفاده کنم.

وی در ادامه درباره داوری این بخش توضیح داد: از نظر ما  هر 10 فیلم اول شایسته جایزه هستند. توقع داریم  مسئولان به بخش نگاه نو توجه بهتر و بیشتری داشته باشند.

طائرپور تاکید کرد: ما فیلم‌ها را مورد بررسی قرار دادیم، نه فیلمساز و حاشیه‌ها را. ما به روح و اجرای اثر توجه کردیم. با هم باشیم همدل و شاد و امیدوار به آینده.

پس از آن با معرفی فیلم کوتاه دابر به عنوان برترین فیلم کوتاه این دوره سعید نجاتی به روی سن آمد. وی پس از دریافت جایزه اش از عدم برگزاری نشست رسانه ای برای فیلم های کوتاه انتقاد کرد و از بزرگانی که پیشینه ساخت فیلم کوتاه دارند و اکنون در سینمای حرفه ای فعال هستند یاد کرد.

وی سپس گفت : من همیشه جوایزم را به نفرهای مختلف اعطا می کنم امسال این جایزه را به انجمن سینمای ایران تقدیم می کنم که بیست سال از من حمایت کرده است و از سید صادق موسوی می خواهم بیاید و این جایزه را از من بگیرد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند بلند به فیلم جایی برای فرشته‌ها نیست ساخته سام کلانتری به تهیه‌کنندگی محمد شکیبانیا و محسن شاه‌محمدمیراب رسید.

شکیبانیا هم هنگام دریافت جایزه گفت: بنا ندارم که سخنان نا امیدکننده ای به زبان بیاورم اما یک جمله می گویم که برای ما مستندسازان همواره پرسش های بی پاسخ زیادی وجود دارند که برخی از سوالات ما مربوط به وقایع چند وقت اخیر و به خاطر سوگواران وقایع سخت سه ماه گذشته بوده که غیر متعارف ترین سوگواری دنیا بوده است که امیدواریم به پاسخ این سوالات برسیم.

در ادامه سام کلانتری هم پس از دریافت جایزه خود با اشاره به تلاش‌هایش برای حرکت به جلو و ناامید نشدن در این راه اظهار کرد: وظیفه ما هنرمندان امیددادن و تزریق امید به جامعه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code