مرحله دوم انتخابات نماینده مدیران رسانه در هیات نظارت مهم تر از مرحله اول است/تضعیف آرا تضعیف نماینده رسانه ها است


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، هجدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران رسانه در هیات نظارت بر مطبوعات در غیاب حسین انتظامی که طی شانزده سال گذشته (هشت دوره قبل) بر این مسند حضور داشت، با حال و هوای متفاوتی روبرو شد. ثبت نام بیش از دویست مدیر مسئول از سراسر کشور و رسانه های مختلف چاپی یا برخط برای کاندیداتوری در این انتخابات از یک سو و حتی ورود جدی جناح های سیاسی و شکل گیری گروه های صنفی و ستادهای تبلیغاتی از سوی دیگر، حاکی از این فضای متفاوت رقابتی و اهمیت آن برای اهالی رسانه بود. اما پس از برگزاری مرحله اول و کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم حواشی و انتقاداتی در مورد نحوه اجرای این رویداد شکل گرفت که ما در آستانه برگزاری مرحله حساس دوم این انتخابات پیگیر آن موارد شدیم.

بر این اساس با جواد نبوتی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی مدیران رسانه، که یکی از کاندیداهای مطرح هجدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران رسانه در هیات نظارت بر مطبوعات هم بود به گفتگو نشستیم. وی بلافاصله پس از اعلام کاندیداهای حائز شرایط برای حضور در این انتخابات، به نفع پدرام پاک آئین یکی دیگر از کاندیداهای این دوره انصراف داد. این صاحب امتیاز و مدیر رسانه که طی چند سال اخیر به نمایندگی از انجمن مذکور و به طور داوطلبانه به مدیران رسانه در محل معاونت مطبوعاتی در زمینه مسائل مختلفی همچون بیمه، مالیات و سایر موارد مبتلا به مشورت می داد، به عنوان یک مطلع از شرایط خاصی که پس از اولین دوره این انتخابات پیش آمد به سوالات ما پاسخ گفت که در ادامه می خوانید.

جواد نبوتی در پاسخ به این سوال که چرا انتخابات در دوره دوم با حضور همه کاندیداها برگزار می شود و آیا این منافاتی با روال رایج انتخابات ندارد، گفت: واقعیت این است که بر اساس قانون مطبوعات و آیین نامه اجرایی این قانون در مرحله اول دو اتفاق باید رخ بدهد تا نتیجه آن مورد تائید مراجع ناظر و ذیصلاح باشد. اول اینکه مشروعیت انتخابات با حضور دست کم نیمی از واجدین شرایط رای دادن به دست می آید. چنین اتفاقی در سالهای گذشته که رای گیری حضوری بود کمتر رخ می داد، اما در دوره های اخیر که انتخابات به صورت الکترونیک انجام می شود و مشارکت، بویژه برای مدیران مسئول رسانه های خارج از مرکز و شهرستانی تسهیل شده است، دستیابی به این میزان مشارکت راحت تر انجام می شود که در دوره اخیر هم رخ داد.

وی افزود: نکته دیگر در مورد موفقیت یکی از کاندیداها در همان دور نخست است که نیازمند اکثریت مطلق آرا است؛ به این معنی که کاندیدای مفروض، باید پنجاه درصد به اضافه یک رای از مجموع آرای اخذ شده را به دست آورد تا برنده این رقابت در دور نخست باشد که در این دوره، به رغم مشارکت بالای مدیران مسئول در کاندیداتوری، که در ابتدا ۲۰۴ نفر تائید صلاحیت شدند و در نهایت پس از انصراف هایی که به دلایل مختلف از جمله حمایت از سایر کاندیداها به تعداد ۱۶۳ نفر رسیدند، آقای پاک آئین ۱۰۳۸ معادل رای ۴۵ درصد آرا را کسب کرد که فاصله زیادی با نفر دوم یعنی آقای مهدی رحمانیان با ۳۰۸ رای که معادل ۱۳ درصد آرای ماخوذه می شد داشت، اما چون برای کسب اکثریت مطلق در این دوره یک کاندیدا باید ۱۱۳۰ رای را کسب می کرد، هیچ کس به عنوان منتخب نهایی معرفی نشد و رای گیری به دور دوم کشیده شد.

این عضو هیات مدیره انجمن صنفی مدیران رسانه تصریح کرد: در این جا ما با یک سکوت قانونی مواجهیم، چرا که در قانون‌ مطبوعات و آئین نامه اجرایی آن در مورد اینکه آیا دو کاندیدای دارای رای بیشتر به دور دوم رقابت راه پیدا می کنند یا همه آنها سکوت شده و تفکیکی قائل نشده است؛ و چون در طی ادوار گذشته، بویژه هشت دوره قبلی، با حضور آقای انتظامی به عنوان یک کاندیدای تقریبا بدون رقیب و تنها به دلیل نرسیدن به حد نصاب، انتخابات به دوره دوم کشیده می شد، ظاهرا قانون گذار نیازی به تغییر و تفسیر این بند ندیده و کسی هم به طور جدی این موضوع را پیگیری نکرده است. اگرچه در دوره هفدهم هم این مسئله مورد انتقاد برخی از کاندیداها قرار گرفته بود.

جواد نبوتی در پاسخ به این سوال که آیا چنین انتقاداتی پس از برگزاری مرحله اول و کسب نکردن آرای مد نظر توسط کاندیداها چقدر می تواند پذیرفته باشد، تاکید کرد: آنچه رخ داده یک پروسه قانونی بود، هرچند که با سلیقه و یا منطق منتقدان منطبق نباشد؛ و از مسائلی است که در صورت نیاز، باید در طی دو سال آینده که تا انتخابات بعدی فرصت داریم، پیگیری و اصلاح شود. شاید اصلا بتوان گفت باتوجه به میزان آرا و تفاوت فاحش آن، کاندیدای برتر بیش از همه حق اعتراض می تواند داشته باشد اما واقعیت این است که قانون باید فصل الخطاب قرار گیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: رسانه ها رکن چهارم دموکراسی در جوامع هستند و خود باید به روش و منش دموکراتیک پایبند باشند و در این زمینه پیش قراولان فرهنگ سازی آن. بنابراین اگر در انتخاباتی که از قبل قوانین و قواعدش مشخص است حضور پیدا می کنند، باید تا انتها به آن احترام بگذارند. رقابت پیش از برگزاری انتخابات بخشی از این قاعده بازی است و تاکید بر اصول اخلاقی از ملزومات رقابت سالم است؛ اما تلاش برای تخریب شیوه اجرا و یا حتی اهانت به رای دهندگان و طرفداران کاندیداهای رقیب، بویژه پس از برگزاری یک مرحله، خارج از قاعده و اصول اخلاقی و دموکراسی است.

این صاحب امتیاز و مدیر مسئول تاکید کرد: این بسیار مهم است که افراد واقعا نگاه صنفی داشته باشند و همانطور که ادعا می کنند در جهت تقویت صنف حرکت کنند. به هر حال در جمع هفت نفره هیات نظارت بر مطبوعات، اهالی رسانه تنها یک نماینده و آن هم به انتخاب خود دارند و او موظف است که طی دو سال به صلاح و مصلحت تک تک این خانواده بزرگ و بی حامی حرکت کند. تضعیف این جایگاه و یا تخریب و بی ارزش کردن آرایی که پشتوانه نماینده ما است، در واقع تضعیف صنف است.

جواد نبوتی عضو هیات مدیره انجمن مدیران رسانه

وی افزود: این انتخابات هنوز به اتمام نرسیده و هنوز تک تک کاندیداهای حاضر در آن، از شانس یکسان برای رقابت برخوردارند. ضمن اینکه مرحله دوم هم شروط مرحله اول را نخواهد داشت و با اکثریت نسبی نفر برگزیده انتخاب خواهد شد. بر همین اساس و برای حمایت از جایگاه رسانه آنچه که اهمیت دارد حفظ شور انتخابات و مشارکت حداکثری است تا با همین پشتوانه نماینده مدیران رسانه بتواند در آن هیات، نقش خود را به خوبی ایفا کند.

این عضو انجمن مدیران رسانه ادامه داد: هواداران کاندیداهای موجود هم نباید کار را تمام شده فرض کنند و فکر کنند که دیگر نیازی برای شرکت در این انتخابات ندارند بلکه کاملا برعکس، این دوره شبیه یک مسابقه حذفی فوتبال است و از حساسیت بسیار بالا و سرنوشت سازی برای کاندیدای مطلوبشان برخوردار است.

جواد نبوتی در پایان اظهار داشت: امیدوارم که جامعه رسانه کشور با صبوری و همدلی و با اندیشه ای صنفی، به این نکته توجه کند که هر مدیر مسئول، تنها یک رای و هم ارزش با دیگران دارد، فارغ از اینکه رسانه اش از چه شعاع نفوذ و یا قدرتی برخوردار است، پس بر همین اساس، در روز سه شنبه ۴ آذرماه در این انتخابات مشارکت کرده و در مورد یک انتخاب، مربوط به جایگاهی که در حیات و ممات رسانه ها تاثیر گذار است، به تصمیم درست برسند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code