معرفی استعدادهای ناب شعری با جایزه ادبی الوند


به گزارش خبرگزاری موج همدان، زهره بهنام خو ، شاعر و عضو کمیته ی استانی برگزاری جایزه ادبی الوند در گفتگو با موج با بیان مقدمه ای درخصوص جایزه ادبی الوند، تشریح کرد: نمی شود تاریخ ادبیات ایران را ورق زد و به مشاهیر، بزرگان، شاعران و عارفان نام آشنایی چون بابا طاهر، عین القضات، ابوعلی سینا، خواجه رشیدالدین فضل ا…همدانی، سعد سلمان، بدیع الزمان همدانی، مفتون و میرزاده ی عشقی و دیگر بزرگانی از خطه ی همدان بر نخورد!

مفاخری ارزشمند که همواره در سیر تحولات فرهنگی،اجتماعی و ادبی در گستره ی ملی و گاه جهانی جریان ساز و موثر بوده اند.

قله های رفیع علم و ادب و فرهنگ که در دامنه ی الوند سر افراز نفس کشیده یا زیست کرده اند و با نفحات عالیه ی علم و ادبشان راهگشای پویندگان و ادیبان پس از خود بوده اند.

 

رصد ستارگان شعر از قله ی رفیع الوند

از طرفی حضور و بروز جوایز فرهنگی، هنری و ادبی نه تنها با ایجاد نشاط فرهنگی و اجتماعی به نوعی باعث پویایی و رشد جوامع هنری و ادبی خواهد شد بلکه با ایجاد فضایی رقابتی و سالم به خصوص اگر با پشتوانه ای قوی از سوی نهادهای صاحب نظر و متخصص همراه باشد با اقبال شاعران و هنرمندان در حوزه های مختلف روبرو خواهد شد و رشد موثر و ملموس فرهنگ را در پی خواهد داشت.

این مهم وقتی در حوزه ی ادبیات و به طور خاص ادبیات شعری رخ می دهد به نوعی پاسداشت و حفظ و حراست از زبان و ادبیات که مولفه های هویتی ملتها هستند را ارزش گذاری می کند.

ازین رو گزافه نیست اگر ادعا داشته باشیم همدان با این کارنامه ی درخشان از اهالی ادب و عرفان خاستگاه جایزه ای در شان و شوکت و نام و اعتبارش باشد.

جایزه ادبی الوند یا به بیان بهتر جایزه ی کتاب سال شعر الوند  جایزه ایست که از ابتدای امر افق نگاهش گستره ی کشوری به پهنای ایران و حتی فراتر از مرزهای ایران بوده و با این نگاه در کشور شعر و ادبیات، بلند ترین قله هایش را نشانه رفته است.

 شاید به همین علت است که جایزه، نام “الوند” را برای خود برگزیده تا بر اوج یکی از قله های مرتفع و برجسته ی جهان شایستگان شعر و ادب پارسی را رصد کرده و با عزمی جدی، فارسی زبانان داخل و خارج از کشور را بر خان رویش و زایش فرهنگی و ادبی و به طور خاص “شعر” مهمان کند.

در دوره های اول برگزاری استعداد های ناب شاعری را جهت معرفی به جامعه ی ادبی کشور شناسایی کرده  چه بسا در ادامه ی راه این کوشش و تعامل و رقابت به حوزه های دیگر ادبیات از جمله داستان  یا ادبیات کودک تسری یابد.

تاکید بر “خصوصی” بودن جایزه ی کتاب سال شعر الوند می تواند امتیازی  ویژه نسبت به سایر جوایز دولتی باشد که به لحاظ امنیت خاطر و آزادی بیان شاعران شرکت کننده به دور از گزینش، حذف و تحمیل عقاید دستوری  و تنها با تکیه بر دانش شعری و سنجه های علمی و تایید شده ی ادبیات گذشته و امروز به جهت مقایسه ی اشعار قدرتمند؛  آثارشان مورد قضاوت و داوری قرار گرفته و با وجود حمایت پایگاه های معتبر ادبی از جمله “انجمن علمی نقد ادبی ایران” و استقبال خوب هنرمندان و صاحب نظران در هر دو دوره ی برگزاری جایزه ی کتاب سال شعر الوند به لطف خداوند تا امروز از اعتبار قابل اعتنایی برخوردار شده است.

البته به دلیل درخشش شایسته اش در تجربه ی اولین سال برگزاری به رغم کاستی های غیر قابل اجتناب سعی در رفع نواقص احتمالی داشته و اینک در آستانه ی دومین دور برگزاری آن در بدعتی جدید و به خواست و استقبال جامعه ی ادیب استان همدان بخش رقابت استانی را نیز به روند برگزاری جایزه اضافه کرد تا به پاس حق آب و گل هم استانی ها مصاف رقابتی نیز برای شاعران استان فراهم شود.

جایزه ی ادبی الوند سال گذشته در میان جوایز متعدد ادبی کشور در حالی موجودیت خود را به ثبت رسانید که خاستگاه و جایگاه دقیق و درست خود را در سینه ی همدان ادیب پرور پیدا کرده بود  و اینک نیز در دور دوم برگزاری سعی دارد علاوه بر اینکه از قله ی زیبای الوند استعدادهای ناب ملی را رصد می کند نگاهی ویژه به شاعران پرورده ی اقلیم استان داشته باشد و از همین رو در دور دوم برگزاری، در دوبخش ملی و استانی شروع به کار کرد.

در پایان از آنجا که مهلت رقابت در این عرصه ی ادبی تا پایان تیر ماه ۹۸ تعیین گردیده  از کلیه ی شاعران در سراسر کشور در بخش آثار تالیفی شعر  و از دوستان و شاعران همدانی در بخش رقابت آثار شعری در هر قالب و موضوعی و با هر جنسیت و رده ی سنی با تواضع و فروتنی دعوت می شود همچون دوره ی قبل پر شور و شایسته آثار خود را به نشانی های مندرج در فراخوان به دبیر خانه ی “جایزه ی کتاب سال شعر الوند”  ارسال کنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code