نقش بهار با شعار هنر برای هدیه است برگزار می شود


به گزارش خبرنگار تجسمی موج، نشست خبری اولین نمایشگاه فروش آثار هنرهای تجسمی با عنوان «نقش بهار» پیش از ظهر امروز شنبه ۳ اسفندماه با حضور سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و سیدشهاب‌الدین شکیبا مدیر گالری‌های حوزه هنری و دبیر «نقش بهار» در محل ساختمان مرکزی این نهاد برگزار شد.

دو سال تلاش برای برپایی نمایشگاه فروش آثار هنرهای تجسمی حوزه هنری

در ابتدای نشست شجاعی طباطبایی در مورد نحوه شکل گیری این نمایشگاه گفت: از دو سال پیش پیگیر فروش آثار هنری هنرمندان در حوزه هنری هستیم که البته کار آسانی نبود و موانع مختلفی را باید پشت سر می گذاشتیم. در بحث اقتصاد هنر برنامه‌هایی برای اجرا در حوزه هنری داریم و این، اولین تجربه ماست. پیشتر، این امکان را در دو رویداد کوچکتر محک زدیم و اکنون به برگزاری اولین نمایشگاه فروش آثار رسیده ایم.

وی در مورد اهداف این نمایشگاه تصریح کرد: حوزه هنری امکانات وسیعی دارد و نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری متعددی همچون جشنواره هنر جوان را هم برگزار می کند، گرچه اولویت ما کشف استعداد و برقراری ارتباط موثر با هنرمندان به ویژه جوانان است اما قصد داریم به اقتصاد هنر و فروش آثار هنری نیز بپردازیم تا هم به چرخه اقتصادی هنر کمک کنیم و هم تعامل گسترده تری بین حوزه هنری و هنرمندان ایجاد شود.

تلاشی برای فرهنگسازی خرید آثار هنری توسط مردم

شجاعی طباطبایی نمایشگاه فروش آثار هنرهای تجسمی «نقش بهار» را فرصتی برای عرضه هنر به مردم برشمرد و گفت: هفته گذشته در حضور وزیر ارشاد هم مطرح کردیم که در صددیم تا با فرهنگسازی مردم بتوانند بخشی از درآمدشان را برای خرید آثار هنری هزینه کنند.

وی تایکد کرد که با این حرکت نه تنها به فکر تقابل با فعالیت های مشابه ندارند بلکه به دنبال هم افزایی هستند و گفت: همانند قزوین که طلایه دار خوشنویسی است برخی شهر های دیگر ما هم در هنرهای خاصی پیشرو هستند و در جلسات استانی که دارم نیز به این موضوع تاکید می کنم که ایده‌آل ما هم‌افزایی است تا سبب شود ارتباط بیشتری با مردم و ارتباط مستمری با هنرمندان داشته باشیم.

آثار هنری جایگزین طلا

شجاعی طباطبایی د رمورد اهیمنت جایگاه محصولات و آثار هنری در اقتصاد گفت: ارائه آثار هنری به قدر اهمیت دارد که رییس بانک مرکزی از امکان جایگزینی آن به جای طلا سخن می گوید اتفاقی که پیش از این در چین هم انچام شده است.

مدیرکل هنرهای تجسمی حوزه هنری د رمورد ترکیب هنرمندان حاضر در این نمایشگاه توضیح داد: در این نمایشگاه آثاری از دو گروه هنرمندان پیشکسوت و جوان خواهیم داشت و برای ارائه آثار در نمایشگاه اولویت خاصی در نظر گرفته نشده بلکه به محض فروش رفتن اثری، تحویل خریدار شده و با یک اثر جدید جایگزین می شود. این درحالی است که پس از قیمت گذاری کارشناسان ما و تعاملا با هنرمندان قیمت نهایی برای آثار تعیید شده است.

شعار این نمایشگاه؛ هنر برای هدیه است

در ادامه سیدشهاب‌الدین شکیبا مدیر گالری های حوزه هنری با اعلام اینکه قیمت‌ها از ۲۵۰ هزار تومان آغاز می‌شود و تا چندصد میلیون تومان است، اظهار کرد: شعار این نمایشگاه «هنر برای هدیه است» بنابراین سعی کرده ایم آثار در نمایشگاه فروش آثار هنرهای تجسمی «نقش بهار» به نحوی ارائه شوند تا مخاطب با هر توان و قیمتی امکان خرید داشته باشد.

وی در ادامه بابیان اینکه آثار ارائه شده در رشته های مختلف نقاشی، نقاشی خط، کاریکاتور، خوشنویسی، حجم و مجسمه هستند، ادامه داد: در این نمایشگاه 30 درصد از آثار ارائه شده به اساتید پیشکسوت از جمله جلال شباهنگی، کاظم چلیپا ، منوچهر معتبر، صادق تبریزی، علی گلستانه، ناصر اویسی جلیل رسولی ، نصراله افجه‌ای، مرتضی اسدی، کامبیز درمبخش، سیدمسعود شجاعی طباطبایی ، ژازه تباتبایی ، محمود زنده‌رودی ، پرویز کلانتری، محمدعلی ترقی‌جاه و احمد وثوق احمدی تعلق دارد و مابقی به هنرمندان جوان.

شکیبانیا افزود: روز افتتاحیه ۲۵۳ اثر روی دیوار می‌رود. این آثار متعلق به ۹۶ هنرمند است که حدود ۳۰ تن از آنها از پیشکسوتان و باقی جوانان هستند.

جلیل رسولی رکورددار گرانترین اثر نمایشگاه

وی در مورد سقف و کف قیمت آثار هم گفت: همانطور که اعلام شد ارزانترین اثر 250 هزار تومان و تابلوی نقاشی‌خط متعلق به جلیل رسولی، گران‌ترین اثر حاضر در نمایشگاه است که ۵۶۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

شکیبانیا در پایان اظهار داشت: در صورت استقبال مناسب از این نمایشگاه، در سالهای آتی هم آن را تکرار خواهند کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code