نمایش آثار نقاشان ایرانی همراه آثار گونتر اوکر در کرمان/ آثاری با الهام از غزلیات حافظ


به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، گونتر اوکر هنرمند معاصر آلمانی نمایشگاهی با عنوان کرنش به حافظ از ۵ اردیبهشت تا ۳ تیر ماه در موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان برگزار خواهد کرد.

این نمایشگاه، بخشی از سلسله نمایشگاه های این هنرمند بزرگ در شهرهای ایران است. افشین درم‌بخش برگزارکننده این نمایشگاه درباره آن گفت: آثار نمایشگاه کرنش به حافظ تحت تاثیر و با الهام از اشعار و غزلیات حافظ شاعر بزرگ ایرانی است. این نمایشگاه تاکنون در ۱۲ موزه هنری در سرتاسر اروپا بر پا شده است. 

بر این اساس، در این نمایشگاه همچنین، شهریار رضایی از کرمان، علی محبوبی صوفیانی از اصفهان، محمدرضا یزدی از تهران و مرتضی ترسلی از شیراز با آشنایی به آثار گونتر اوکر و قدردانی از این هنرمند آثار خود را به نمایش گذاشته اند.

پیش از این نیز، منتخبی از آثار چاپی گونتر اوکر در سال ۱۳۹۵ توسط بنیاد لاجوردی به نمایش گذاشته شد. اهمیت کار اوکر در استقبال از میراث ادبی ایران است.

این مجموعه آثار هنرمند که در طول چند ماه گذشته در موزه هنرهای معاصر اصفهان نیز به نمایش درآمده بود، در ادامه همراه با چند اثر جدید به کرمان سفر می‌کند تا عده بیشتری از مردم ایران امکان تماشای آنها را داشته باشند.

این هنرمند آلمانی از سنین جوانی با اشعار حافظ آشنا شد و پس از آن در سال ٢٠١۵ منتخبی از اشعار این شاعر ایرانی را با انتخاب احسان آقایی ، رئیس موزه هنرهای معاصر تهران دریافت کرد و مجموعه کرنش به حافظ را با برداشت از این غزل‌ها به وجود آورد. این مجموعه در موزه امام علی (ع) و حافظیه شیراز نیز به نمایش درآمده و شامل آثار چاپی گونتر اوکر است.

همچنین این آثار در کتابی با همین نام توسط انتشارات هنر معاصر منتشر شده که شامل ۴۲ اثر چاپی با الهام از ۳۰ غزل حافظ است. نسخه‌ای از این آثار چاپی نیز به موزه هنرهای معاصر تهران اهدا شده است.

گونتر اوکر در سال ١٩٣٠ در آلمان شرقى در خانوادهاى روستایى و کشاورز متولد شد. سالهاى نوجوانی‌اش همزمان با جنگ جهانى دوم بود. تجربه‌ جنگ، خشونت و ویرانی ناشی از آن، تأثیری عمیق بر روح او بر جای گذاشت. در جوانى گرایش‌های سیاسى اش او را راهى آلمان غربى کرد. در شروع دهه ۶۰ میلادی به اتو پینه و هاینس مایک در گروه هنری «صفر» (زیرو) پیوست. اوکر همراه گروه صفر که جریانی پیشرو پس از جنگ ‌جهانی دوم در آلمان بود، راه هنر را از نقاشی سنتی به سوی هنری رهنمون ساختند که از مواد، رسانه‌ها و تکنیک‌های نو بهره می‌جست. اوکر در حال حاضر یکی از مهمترین هنرمندان معاصر و سرشناس آلمانی است و آثارش با قیمت‌های میلیون یورویی در حراجی‌ها فروخته می‌شود. او در سال ۲۰۱۴ میلادی به عنوان هنرمند برتر کشور آلمان برگزیده شده است. یکی از ویژگی‌های این هنرمند، گرایش او به برگرفتن مفاهیم از حوزه‌های گوناگون فرهنگی و وارد‌کردن آن‌ها به جهان آثار خود است، او این تمهید را به شیوه‌ای برای اندیشیدن در مورد خود هنر تبدیل کرده است.

طراح پوستر نمایشگاه کرنش به حافظ آیدا علی بخش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code