نوآوری شرط اول پذیرش مقالات در شانزدهمین اجلاس فناوری رسانه


فرشید بهجت محمدی دبیر کار گروه مقالات شانزدهمین اجلاس فناوری رسانه در مورد نحوه انتخاب مقالات این دوره به خبرنگار رادیو تلویزیون خبرگزاری موج، گفت: از زمستان سال گذشته فراخوان‌هایی در قالب پوستر برای ارسال مقالات و دست‌آوردهای پژوهشی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی منتشر شد . از اوایل تابستان سال جاری تا مهرماه در مجموع 124 مقاله دریافت شد و گروه داوری شامل 20 داور پس از ارزیابی‌های اولیه 67 مقاله را انتخاب کردند. از این میان 29 مقاله که از دیدگاه داوران به لحاظ کیفیت در سطح بالاتری بودند، انتخاب شدند تا در 6 حوزه (برق و انرژی، هوش مصنوعی ، مخابرات دیجیتال، ارتباطات شبکه، امنیت سایبری و آکوستیک) ارائه شفاهی داشته باشند. 13 مقاله نیز به صورت پوستر درمحوطه نمایشگاه نصب می‌شود .

مدیرکل فناوری رسانه‌های نوین سازمان صدا و سیما پیرامون ملاک‌های ارزیابی اولیه اضافه کرد: ما یک ساختار هرمی برای ارزیابی مقالات داشتیم به این شکل که در لایه اول هرم، مقالات به لحاظ شکل و فرم بررسی شدند. مقالات در این مرحله به لحاظ استانداردهایی نظیر تعداد صفحات، فونت، شماره گذاری، مرجع‌دهی و غیره مورد ارزیابی قرار گرفتند. لایه دوم ، هرم داورانی با قابلیت ارزیابی مقالات مروری بودند. در این مرحله اگر ادله‌ای وجود داشت که مقاله ای کپی برداری از جای دیگری است یا در کنفرانس دیگری ارائه شده است، مقاله مورد نظر را از داوری خارج می‌کردیم. لایه سوم که سخت‌ترین مرحله است؛ بررسی مقالات از منظر داشتن نوآوری بود. ماحصل این بررسی‌ها همان 29 مقاله شفاهی و 13 پوستر بود که پیش‌تر ذکر شد.

وی افزود: تلاش کردیم از بهترین اساتید که در دسترس هستند، برای داوری‌ها استفاده کنیم. در زمینه داوری‌ها اگر مقاله‌ای بین رشته‌ای بود ازچند داور برای ارزیابی استفاده می‌کردیم. در مواردی حتی از سه داور برای بررسی یک مقاله کمک گرفتیم. به طور مثال اگر مقاله‌ای در هر دو زمینه مدیریت و فنی حرفی برای گفتن داشت، هم توسط داور حوزه علوم انسانی بررسی می‌شد و هم داور حوزه فنی.  بعد از بررسی‌های اولیه اگر مقاله‌ای نیاز به اصلاح داشت (از لحاظ نگارشی) ، در تماس تلفنی به نگارنده اطلاع داده و بازه زمانی پنج یا شش روز برای اصلاح مشخص می‌شد .

بهجت‌محمدی تاکید کرد: در ارزیابی‌ها تلاش کردیم تا مقالاتی انتخاب شوند که در پنج محور اصلی اجلاس دارای نوآوری باشند. اگر مقاله‌ای صرفا به مرور متدهای گذشته پرداخته بود و نوآوری نداشت در دسته‌بندی مقالات قابل ارائه چه به لحاظ شفاهی و چه به شکل پوستر قرار نمی‌گرفت و تنها در گروه مقالات پذیرفته شده اولیه گنجانده می‌شد. علاوه بر نوآوری کاربردی بودن مبحث مورد ادعا توسط شرکت کنندگان نیز در بررسی‌ها لحاظ شد. در نهایت مقالاتی که کاربردی بوده و دارای نو‌آوری باشند در لایه چاپ چکیده قرار می‌گیرند و اصل مقاله نیز در نمایه‌های isc ( پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ) و civilica ( مرجعی علمی برای ارائه مقالات داخل کشور) قرارداده می‌شود که برای برگزیدگان رتبه علمی خوبی دارد.

62 درصد مقالات این دوره تحلیلی و شبیه سازی هستند

دبیر کار گروه مقالات شانزدهمین اجلاس فناوری رسانه در خصوص تفاوت این دوره با سال‌های قبل ادامه داد: به تدریج سطح مقالات ارائه شده از مروری به پژوهشی رفته است و در این دوره از اجلاس از میان مقالات پذیرفته شده در بررسی‌های اولیه 62 درصد تحلیلی و شبیه سازی هستند و نتایج جدید علمی دارند که دست‌آورد خوبی است . علاوه بر آن بحث قرار دادن مقالات برگزیده در نمایه‌های isc ( پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ) و civilica (مرجعی علمی برای ارائه مقالات داخل کشور) که برای اولین بار در این دوره انجام می‌شود، به مرور توجه مراکز علمی و دانشگاهی را برای حضور در دوره‌های بعدی جلب می‌کند. ارائه شفاهی مقالات در این ابعاد (29 مقاله شفاهی) نیز اتفاق نویی است که در دوره شاهد آن هستیم.

او افزود: ما با کارگروه طرح و ایده‌ها که مهندس علیرضا پورصابر دبیری آن را بر عهده دارند هم تعامل داشتیم چراکه برخی مقالات ارائه شده در سطح طرح و ایده بوده تا یک مقاله علمی پژوهشی و با توجه به سخت‌گیری‌ در داوری‌ها، به عنوان مقاله علمی پذیرفته نبود. در این موارد ما افراد را راهنمایی می‌کردیم که به گروه مربوطه مراجعه کنند.

دانش ارائه شده در اجلاس بی نظیر است

بهجت محمدی با اشاره به تعامل خوب اجلاس با صنعت اضافه کرد : مجموع دانشی که در یک هفته در قالب مقالات، نشست‌ها، طرح و ایده‌ها و نمایشگاه ارائه می‌شود، برای همکارانی که در حوزه فنی رسانه کار می‌کنند، شرکت‌ها و علاقه‌مندان بی‌نظیر است. می‌توان گفت درحوزه تخصصی رسانه هیچ رویدادی تا این میزان مطالب علمی ارائه نمی‌دهد. این رویداد کاربردی هم بوده است؛ مطالبی که به عنوان دست‌آوردهای تجهیزاتی در سال‌های قبل ارائه شد یا محقق شده و یا در شرف اقدام است. درواقع تعامل خوبی با صنعت داشته است.

شانزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه با شعار “توانمندی ایرانی، رسانه جهانی” در روزهای 20 تا 22 آبان ماه 1398 در مرکز همایش های سازمان صدا و سیما و با حضور مدیران و کارشناسان حوزه فنی برگزار خواهد شد. معاونت توسعه و فناوری رسانه که برگزاری 15 اجلاس پیشین را در تجربه کاری خود به ثبت رسانده است بر آن است تا با برگزاری موفق این دوره از اجلاس گامی دیگری در راه نمایش استعدادهای فنی کارشناسان حوزه فنی رسانه در سراسر کشور برداشته و در راه بهره برداری حداکثری از ظرفیت‌های رسانه ای کشور تلاش دوچندان نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code