نگاهی به آلبوم مینای مهتاب+ لینک دانلود


به گزارش خبرگزاری موج، همزمان با نودمین زادروز زنده یاد سهراب سپهری نخستین بخش از آلبوم صوتی نفیسی به بازار موسیقی آمد؛ که “مینای مهتاب” نام داشت؛ و گزیده ای بود از سروده های این شاعر و نقاش معاصر ایرانی، که با اجرای مهرداد محمدپور و همراهی موسیقی های زیبایی از Zbigniew Preisner- آهنگساز لهستانی-  و Vassilis Saleas_ نوازنده کلارینت اهل کشور یونان- و در اختیار علاقمندان شعر و موسیقی قرار گرفت.

اثر یاد شده که به صورت موسیقی گفتار و با هدف ایجاد فضای ذهنی امن و آرام در عموم مخاطبان به ویژه شنوندگان حرفه ای این گونه آثار تولید شده؛ مجموعه ای است شامل: دو حلقه لوح فشرده ی صوتی، که خوانش سی قطعه از اشعار گرد آمده در”هشت کتاب” سهراب را، به دوستدارانش ارائه کرده است. شعرهایی از دفترهای: “صدای پای آب”، “حجم سبز”، “مرگ رنگ”، “زندگی خوابها”، “آوار آفتاب”، “ما هیچ ما نگاه”

البته ناگفته نماند دومین بخش از آلبوم صوتی مذکور که در آینده نزدیک منتشر می گردد؛ خوانش دفتر “مسافر” به طور کامل و نیز سروده هایی از دفتر شرق اندوه را، به مخاطبان این شاعر پر آوازه، تقدیم خواهد کرد.

  از ویژگی های مینای مهتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انتخاب و تدوین صحیح موسیقی های متن اثر یاد شده و انطباق دقیق آنها، با فضای حاکم بر شعرها، که بسیار هوشمندانه صورت گرفته است؛ به گونه ای که شنوندگان غیر حرفه ای موسیقی و در بسیاری از موارد حتی شنوندگان حرفه ای آن نیز ممکن است تصور کنند: موسیقی های مذکور صرفا برای همین شعرها ساخته شده اند؛ زیرا مدت زمان هر موسیقی، با توجه به این که  شعر مورد نظرکوتاه باشد یا بلند، کاهش یا افزایش می یابد؛ البته مخاطبان حرفه ای موسیقی، به جای بررسی کمی و کیفی تغییرات اعمال شده بر موسیقی ها، بیشتر ترجیح می دهند از شنیدن آن لذت ببرند. به عنوان مثال می توان به شعر
    آب اشاره کرد؛ که موسیقی انتخاب شده برای آن، از ساخته های  Vassilis Saleas  است.
  • انطباق کامل لحن، زبان و موسیقی درونی شعرها، با لحن، زبان و ریتم موسیقی های انتخاب شده برای آنها، به گونه ای که تلفیق این دو، به گوش هر شنونده ای خوشایند باشد؛ و هربار که به آن گوش می سپارد، ظرافت های بیشتری از این تلفیق متناسب و متجانس، درک کند. به عنوان مثال می توان به شعر ندای آغاز اشاره کرد؛ که موسیقی متن آن از ساخته های Zbigniew Preisner انتخاب شده است.
  • ایجاد حس آرامش روانی و افزایش قدرت تمرکز ذهنی شنوندگان از طریق شعر و موسیقی، به گونه ای که شنیدن مستمر آن، علاوه بر کاهش هیجانات درونی و ایجاد تعادل در ریتم بدن، حس تخیل و قدرت تفکرشان را تقویت نماید؛ و استرس ناشی از تنش های روزمره را، از آنها دور کند؛ تا برای لحظاتی هم که شده، به خوابی عمیق فرو بروند. هر یک از بیست قطعه ی ارائه شده در نخستین لوح فشرده ی صوتی مینای مهتاب، دارای این ویژگی هستند.
  • ایجاد انگیزه در شنوندگان جهت انس و الفت هر چه بیشتر آنان با شعر و ادبیات ایران به منظور درک صحیح معانی و مفاهیم عمیق نهفته در آن.
  • تنوع لحن و زبان در موسیقی متن مینای مهتاب- که عدد آن به چهل قطعه می رسد- نه تنها احتمال  یکنواخت شدن محتوای آن را برای شنونده، بسیار کاهش می دهد؛ بلکه گوش سپردن به آن در دراز مدت نیز، وی را دچار دلزدگی نمی کند؛ چون هر لحظه که در پی آرا مش باشد، می تواند از شنیدنش لذت ببرد.البته بر اساس نتایج حاصل از نظر سنجی های به عمل آمده،که پیش از انتشار نسخه فیزیکی اثر یاد شده صورت گرفت؛ و طی آن ، بازخوردهای پنجاه نفر از علاقمندان جدی شعر و موسیقی_ که در میان آنها تعدادی از روانپزشکان و روانشناسان نیز شرکت داشتند- مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار گرفت؛ مشخص
    شد:

آلبوم صوتی مینای مهتاب که به منظور ایجاد زبانی مشترک میان شعر و موسیقی تولید شده است؛ می کوشد تا علاوه بر تحریک قاعده مند حس تخیل و قدرت تفکر مخاطبانش، نوید بخش آرامش روانی پایداری نیز برای آنان باشد.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code