وزیر ارشاد از نمایشگاه به روایت نسخه خوانان بازدید کرد


به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در بازدید از نمایشگاه «به روایت نسخه‌خوانان» گفت: این نمایشگاه بیانگر ظرفیت میراث کهن ما در ارتباط با شبیه‌ خوانی است و  نشان می‌دهد که میراث غنی و قابل توجهی را در شبیه‌خوانی به عنوان نمایشنامه کهن داریم.

صالحی ادامه داد: در این نمایشگاه ترکیبی از توانایی‌های مختلف را در قالب یک مجموعه شاهد هستیم، در میان این متون، ظرفیت های نمایش ایرانی را از لحاظ شخصیت، عناصر پشت صحنه، ترکیب کلام و گفتار می‌بینیم و این غنا بیانگر آن است که یک میراث کهنِ غنی نمایشی را در تعزیه و شبیه‌خوانی ایرانی داشته‌ایم.

وی افزود: یکی از نسخه‌های خوبی که در این نمایشگاه وجود دارد نسخه پدر محدث نوری صاحب «لولو و مرجان» است، که هم شعر و هم خط ایشان موجود است، اینکه بزرگان علمی از قبیل پدر فاضل محدث نوری تلاش می‌کردند شبیه‌ نویسی کنند و خط تعزیه را بنویسند نشان می‌دهد علمای دین توجه زیادی به این موضوع داشته و در عزای مصیبت‌ها از یک غنا و محتوای هنری کامل‌تری برخوردار بوده اند.

در این نمایشگاه، تصویر شبیه‌نامه‌های به نمایش گذاشته شده،  گزیده‌ای است از نسخه‌های ۴۴۵ آلبوم بیاض و “جنگ شبیه‌نامه” ، کتاب‌های شبیه‌نامه از گنجینه‌ خطی کتابخانه‌ مجلس و دو دفتر شبیه‌نامه از گنجینه‌ دست‌نوشته‌های کتاب‌خانه‌ ملک.

این نمایشگاه پنجمین نمایشگاه شبیه‌نامه‌های دست‌نوشت دوره‌ قاجار به روایت رضا کوچک‌زاده است که به همت خانه تئاتر با همکارى خانه هنرمندان ایران و سازمان زیباسازى شهردارى تهران بر پا شده و از تاریخ ۱۵ تا ۲۵ شهریور ماه در گالری ممیز و زمستان خانه هنرمندان ایران میزبان علاقه‌مندان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code