وقتی برای کاری خیلی زحمت بکشی نمی توانی دوستش نداشته باشی


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری موج، امیریل ارجمند بازیگر، خواننده و آهنگسازی است که کارنامه هنری وی در زمینه بازیگری زیاد به لحاظ کمیت سنگین نیست، اما در سریال های ماندگاری ایفای نقش کرده است که ستایش، تبریز در مه و معمای شاه جز این آثار هستند. امیریل ارجمند پسر داریوش ارجمند و همسر یاسمینا باهر است. او سابقه بازی در فیلم های قصه عشق پدرم، خودزنی، بدون اجازه، شکارچی شنبه و اخراجی های 2 را در کارنامه اش دارد.

این شب ها سریال «معمای شاه» از شبکه آی فیلم انگلیسی در حال پخش است، به همین بهانه گفتگویی با بازیگر که ایفاگر نقش محمود وزیری در این مجموعه بوده ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید.

وقتی برای کاری خیلی زحمت بکشی، نمی توانی دوستش نداشته باشی

امیریل ارجمند در پاسخ به این سوال که شما در سریال معمای شاه نقش یک فرد فرهیخته را برعهده داشتید، چقدر با محمود وزیری ارتباط برقرار کردید و دوستش داشتید؟ گفت: خیلی زیاد، دلیلش هم این است که برای این نقش زحمت زیادی کشیدم. من نزدیک به چهار سال درگیر این سریال بودم و دو برابر یک دوره خدمت سربازی برایش وقت گذاشتم. بدیهی است که نقش را خیلی دوست داشته باشم. وقتی برای کاری خیلی زحمت بکشی، نمی توانی دوستش نداشته باشی.

وی افزود: برخی روزها مخصوصاً اواخر پروژه ما 18 ساعت سر کار بودیم. خاطرات پشت صحنه این کار خیلی برایم جذاب است و هنوز آنها را به یاد دارم. کار کردن با یک گروه بزرگ از بازیگران خاطرات مختلفی را برایت رقم می زند. از طرفی، در این سریال من با بازیگران درجه یکی کار می کردم که خیلی از آنها الان در میان ما نیستند. مثلاً به واسطه سریال معمای شاه من در کنار جعفر والی، جمشید مشایخی، ولی الله مومنی و جمع کثیری از بازیگران قرار گرفتم. فکر می کنم این سریال و آن زمان چهار ساله یک کلاس دانشگاهی فوق پیشرفته بود.

بیشتر بخوانید: 

بازیگر زن جوان «معمای شاه» درگذشت

دلیل ارجمند برای بازی در نقش محمود وزیری

این بازیگر در مورد اینکه چرا قبول کرده که این نقش را ایفا کند گفت: یکی از دلایلش این بود که من تا آن زمان چنین شخصیتی را بازی نکرده بودم و برایم تازگی داشت. اصولاً علاقه دارم جنبه های مختلفی از شخصیت هایی را که بازی می کنم، نمایان کنم، اما این شخصیت محافظه کار بود و خیلی نمی شد رویش مانور داد. از طرفی، ما در این سریال همه چیز را از نگاه او می بینیم. بنابراین دست و بال ما برای اینکه فضاهای مختلف را در این شخصیت تجربه کنیم، بسته بود. تلاش من به همراه کارگردان مجموعه این بود که به یک جمع بندی درباره این نقش برسیم که در نهایت محترم و قابل پذیرش باشد.

وی در پاسخ به اینکه چه چیزی از این سریال به صورت برجسته در ذهنتان مانده است؟ گفت: وقتی به معمای شاه فکر می کنم، تمام آن آدم هایی که در این پروژه همکاری داشتند به ذهنم می آیند. سریال سنگینی بود و افراد زیادی در آن کار می کردند. به طور کلی وقتی اسم معمای شاه می آید یاد آن رفاقت ها و همکاری ها می افتم. نزدیک به 400 -500 نفر با هم کار می کردیم و این موضوع باعث می شد که بالا و پایین هایی به وجود بیاید. بعد از چهار سال، همکاری در این پروژه تبدیل به زندگی روزمره ما شده بود و با همدیگر زندگی می کردیم.

انگار در زمان فریز شده ام

امیریل ارجمند در مورد خاطره جالبی از بازخوردهایی که از معمای شاه گرفته گفت: بله. یک بار خارج از کشور در یک رستوران بودم که صاحبش ایتالیایی بود و نسبت به ما و فرهنگ مان تسلط خوبی داشت و شاه و امام را می شناخت. دلیلش این بود که برادرش اسکی باز بود و به ایران رفت و آمد می کرد. من یک سری عکس هایی از پشت صحنه سریال معمای شاه در موبایلم داشتم و به او نشان دادم. تصور می کرد من در زمان فریز شده ام. با خودش فکر می کرد که من چطور در دوران پهلوی همین سن و سال بوده ام و الان هم تغییری نکرده ام. دیدم با تعجب به من نگاه می کند، برایش توضیح دادم که هنرپیشه هستم و اینها عکس های سریال است.

دخالت بیجای خارجی ما را از مسیر درست تاریخی‌مان دور کرده است

این هنرمند در پاسخ به این سوال که آیا با بازی در معمای شاه به دیدگاه جدیدی درباره دوران پهلوی دست پیدا کردید؟ گفت:  چیزی که آن را خیلی پررنگ دیدم و حس کردم این بود که، همیشه دست اندازی بیگانگان در مسائل داخلی کشور ما مشهود بوده است. اسنادش نیز وجود دارد که چطور خارجی ها در تمام سیاست های ریز و درشت کشور ما دخالت داشته اند. این اتفاق بسیار بدی است. فکر می کنم در خیلی از موارد بر اثر همین مداخلات بیجا نتوانسته ایم مسیر درست تاریخی خودمان را طی کنیم.

شاهکار داریوش ارجمند / بازی در نقش های که حرفی برای گفتن دارد

ارجمند در پاسخ به این سوال که ایفای چه نقش هایی را دوست دارد؟ گفت: تمایل دارم ایفاگر نقش هایی باشم که چیزی به فرهنگ کشورم اضافه کند. نقش های خیابانی و سیمرغ بگیر را دوست ندارم. فکر می کنم هر کدام از ما برای قصه های به روز یک بازیگر خوب هستیم. همه کشورها و فرهنگ ها برای اینکه پیشرفت داشته باشند، سعی دارند که از گذشته خودشان پاسداری کنند. خیلی دلم می خواهد که کارهای تاریخی ساخته شود، به ویژه اینکه ما شرقی هستیم و ریشه های عمیق عرفانی داریم. پس بهتر است که کارهایی با درون مایه عرفان هم بسازیم. فکر می کنم در دهه 60 عرفان سینمای مان بالا بود اما الان این طور نیست. هر چه جلوتر آمده ایم، کارهایی می سازیم که می خواهیم تظاهر کنیم عمق دارد.

به طور کلی دوست دارم در کارهایی حضور داشته باشم که به درد هنجارسازی در کشور بخورد و یک اتفاق خوبی را رقم بزند. مثلاً پدر من (داریوش ارجمند) در سن 75 سالگی سریال ستایش را بازی می کند که حرفی برای گفتن دارد. من همیشه می گویم که پدرم فقط یک پدر نیست، بلکه یک الگوی خوب برای من است. وقتی شما بتوانی بعد از 60 سالگی کاری انجام دهی که در اوج بمانی، شاهکار کرده ای.

لذت تماشای سریال های ایرانی با دوبله عربی 

امیریل ارجمند در پاسخ به این سوال که آیا پیش از این هم سریالی را با بازی خودتان و با دوبله از آی فیلم دیده اید، نظرتان درباره دوبله های این شبکه چیست؟ گفت: بله، بعضی از کارها را با دوبله عربی دیده ام. راجع به دوبله های عربی احساس خوبی دارم و کم و بیش کارهایی را که به این زبان دوبله می شوند، می بینم. من به زبان عربی مسلط نیستم، اما احساس می کنم فراز و فرود دوبله ها خوب و به احساس واقعی بازیگر نزدیک است. همچنین حس می کنم دوبله ها خیلی با زبان مقصد قرابت دارند. 

دوست دارم دوبلور انگلیسی نقشم را ببینم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وقتی می بیند فردی به جایش جملات را به زبان دیگری ادا می کند، چه حسی دارد؟ گفت: نمی دانم به خاطر نوع صدایم یا هر چیزی دیگری که بوده، همیشه از صدای خودم در کارها استفاده شده و هیچ وقت دوبله روی نقش من کار نشده است. اما الان که شما می گویید، فکر می کنم جالب است که بروم و ببینم که چه کسی به جای من در معمای شاه به انگلیسی صحبت می کند. برایم جذاب شد که بدانم نقش من چطور دوبله شده است.

این بازیگر در پاسخ به این سوال که آیا آی فیلمی هستید؟ گفت: بله آی فیلم را می بینم. خانم بنده (یاسمینا باهر) یکی از مشتریان پر و پا قرص آی فیلم است، به همین بهانه من هم این شبکه را دنبال می کنم. مخصوصاً بعضی سریال ها که از آی فیلم پخش می شوند خیلی جنبه نوستالژی و خاطره بازی دارند. این کارها ناخودآگاه آدم را به زمان هایی پرت می کند که برایم جذابیت دارد.

تولید موسیقی یک فیلم به همراه بازی در یک سریال

امیریل ارجمند در مورد فعالیت فعلی خود گفت: در حال حاضر ساخت موسیقی یک فیلم را در دست دارم؛ ضمن اینکه مشغول بازی در سریالی به کارگردانی آقای احمد امینی هستم. در این سریال یک نقش منفی عجیب و غریب را بازی می کنم که جذاب است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code