پاسخ تند یک پزشک متخصص و منتقد سینما به نامه جنجالی بهروز افخمی/روزی ششصد کشته‌ ناقابل!


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، طی چند روز گذشته نامه بلندبالای چند صفحه ای از بهروز افخمی کارگردان ونویسنده سینمای ایران خطاب به وزیر بهداشت منتشر شد که واکنشهای مختلفی را در پی داشت. وی در این نامه با ذکر اعداد و ارقام و آمار مبتلایان و متوفیان کرونا، استدلال کرده بود که فشار روانی وزارت بهداشت و تاکید وزیر بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را مناسب ندانسته بود!

امروز مصطفی جلالی فخر ، متخصص بیماری های داخلی و منتقد فیلم و سینما که این روزها به طور مستقیم با کادر درمان و بیماران مبتلا مواجه است و توصیه ها و توضیحات متعدد و مکرری نسبت به لزوم رعایت نکات بهداشتی و پیشگیرانه با نیت حفظ سلامت مردم و همینطور کادر درمان که به تدریج فرسوده می شوند منتشر می کند، واکنش تندی نسبت بهاین نامه جنجالی نشان داده است.

این پزشک آشنا با سینما و سینماگران با انتشار تصویری از بهروز افخمی و همسرش مرجان شیرمحمدی و فرزندشان، در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

بهروز افخمی در نامه‌ای طولانی به وزیر بهداشت ، از او خواسته که بی‌خیالِ ماسک و فاصله اجتماعی و قرنطینه و این جور پیشگیری‌‌ها و محدودیت‌ها شود. متاسفانه به نظر می‌رسد این نامه‌ی پرت و پوشالی، در شرایط نامناسبی نوشته شده است و کاش اطرافیان دلسوز، بیشتر مراقب‌ ایشان باشند. او که همواره با حاشیه‌سازی‌های متعدد و نظرهای جنجالی، خودش را تشنه‌ی تیتر رسانه‌ها نشان داده، این بار نیز به همین شیوه متوسل شده است.

ایشان وزیر بهداشت را پزشکی معتبر خطاب کرده در حالی که اصلا نمی‌داند دکتر نمکی، پزشک نیست و داروساز است! و بعد کوشیده پشت پرده‌ی کرونا را به روش «دایی‌جان ناپلئونی» افشا کند و آن را ساخته‌ی لیبرال دمکرات‌ها برای براندازی ترامپ دانسته و البته اطمینان داده که موفق نخواهند شد و ترامپ در قدرت می‌ماند!…و به همین دلیل، از وزیر و جامعه پزشکی خواسته گول نخورند و کرونا را جدی نگیرند.

اسف‌بارترین بخشِ نامه آن‌جاست که از وزیر خواسته روزی ۴۰۰ تا ۶۰۰ کشته در روز به دلیل کرونا را فاجعه نداند!…و اصلا فاجعه دانستن چنین رقمی را توهم دانسته و پیش‌بینی کرده اگر کرونا هم نبود، همین‌ها به دلیل دیگری مثل تصادف یا خودکشی می‌مردند.

به نظر می‌رسد بهروز افخمی، هیچ کشتاری جز «انفجار اتمی در هیروشیما» را فاجعه نمی‌داند و  پانزده‌هزار مرگِ کرونایی در ماه، چندان به چشم مبارک‌شان نمی‌آید. آن‌چه از آشفته‌نویسیِ ملال‌آور کارگردان «روز شیطان» استنباط می‌شود، توصیه به عادی‌سازی شرایط و حذف اقدامات پیشگیرانه و کنار آمدن با مرگ‌‌و‌میر فزاینده به دلیل کرونا است.

در بخش دیگری، با بی‌شرمیِ تمام می‌کوشد مرگ کادر درمان به دلیل کرونا را کم‌اهمیت جلوه دهد و اهمیت دادن به کرونا را به دلیل تلاش برای نجات پزشکان و پرستاران از خستگی و بیماری و مرگ دانسته است. و در آخرِ پراکنده‌نویسی‌اش، از پزشکان خواسته «حکیم واقعی» باشند و دست از تلاش برای کنترل و درمان کرونا بردارند و بگویند شفا پیش خداست!

امیدوارم این عبث‌نویسی تاسف‌بار به دلیل ناملایمات ذهنی «موقت» باشد و الهی هیچ کس، حتی بهروز افخمی، به کرونا دچار نشود. اما خوب بود یک لحظه تصور کند اگر خدای نکرده همسر یا فرزند نوجوان خودش هم کرونا گرفته بود، از این حرف‌های بی‌پایه و بی‌مصرف می‌زد؟!”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code