کارگاه آموزشی مربیان جام باشگاه های کتاب و کتابخوانی


به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، بهاره بهمنی امروز در کارگاه آموزشی مربیان و تسهیلگران جام باشگاههای کتاب و کتابخوانی استان در سنندج اظهار داشت: این کارگاه به منظور آموزش تسهیل گران و مربیان باشگاه های کتابخوانی استان با حضور فعالان، علاقه مندان و کارشناسان حوزه کتاب آغاز شد.

دبیر اجرایی جام باشگاه های کتاب و کتابخوانی کودک و نوجوان کردستان ادامه داد: باشگاه های کتابخوانی بر اساس چهار گروه سنی در تیم های حداقل 8 و حداکثر 15 نفره تشکیل و با مدیریت و هدایت مربی کتابخوانی اداره می شود و بچه ها، کتابخوانی خلاق را یاد می گیرند.

وی به نحوه فعالیت جام باشگاه های کتابخوانی اشاره کرد و افزود: فعالیت های مانند نامه به نویسنده، نامه به شخصیت های داستان، نوشتن ادامه داستان، تصویرسازی بر اساس محتوای داستان، طراحی جلد و سایر فعالیت های خلاقانه از جمله اهداف و فعالیت های است که بر اساس علاقه بچه ها در جام باشگاه های کتابخوانی دنبال می شود.

دبیر اجرایی جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان کردستان همچنین گفت: خروجی باشگاه های کتابخوانی که به صورت گروهی آماده می شود به محک داوری گذاشته می شود و در جشنواره های باشگاه های کتابخوانی استانی و کشوری شرکت داده و نهایت باشگاه برگزیده و برنده جام معرفی و تقدیر خواهد شد.

وی با بیان اینکه رقابتی کردن این فعالیت به منظور ایده پردازی بیشتر در میان کودکان و نوجوانان است، اذعان کرد: 200 جام باشگاه کتابخوانی شامل 120 باشگاه در سنندج و 80 باشگاه دیگر در سطح دیگر شهرستان های استان در سال 97 فعال شدند.

وی با بیان اینکه دستاوردها و تجارب خوبی در سال گذشته در جام باشگاه های کتابخوانی استان به دست آمد، افزود: در سال جاری نیز بنا داریم با تعداد کارشناسان، متخصصان و علاقه مندان بیشتری در جهت فعالیت کودکان و نوجوانان در جام باشگاه های کتابخوانی همکاری داشته باشیم.

بهمنی یادآوری کرد: در این دوره از جام باشگاه های کتابخوانی تلاش می شود به زبان و ادبیات کوردی بیش از پیش اهمیت داده شود و در کنار مطالعه کتاب های مختلف از نویسندگان مختلف کتاب های کُردی نیز پرداخته شود.

به گزارش خبرگزاری موج کردستان، این کارگاه آموزشی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و با همکاری دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب‌خوانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور 50 نفر از مروجان کتاب‌خوانی، کتابداران، معلمان، مربیان، کارشناسان حوزه کتابخوانی و فعالان فرهنگی شهرستان‌های استان برگزار شد.

معرفی برنامه جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان، ضرورت به‌کارگیری روش‌های مشارکتی، اصول و مبانی تسهیل‌گری و تفاوت‌های آن با مربی‌گری، شیوه‌های ارزیابی مشارکتی ادبیات کودک، بررسی نمونه‌های ترویج کتاب‌خوانی، و تمرین مستندسازی و اطلاع‌رسانی پیوسته ازجمله سرفصل‌های آموزشی در این کارگاه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code