40 هنرمند و فرهیخته در شهرضا و دهاقان تجلیل شدند


به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در این مراسم  گفت: از نظر علمی و تجربی در کشور  اگر یک جامعه ای ازنظر فرهنگی رشد نکند در حوزه های دیگر اجتماعی،سیاسی و اقتصادی رشد نمی کند.

علی اصغر کاراندیش تصریح کرد: 2هزار و 500کتابخانه، 250هزار کانون مساجد و 800مجتمع فرهنگی هنری در کشور فعال است.

وی افزود: در حوزه سینما بخش خصوصی 100سینما به سینماهای کشور اضافه کرده که این سینماها اکثرا در شهرهای بزرگ احداث شده اند.

کاراندیش ادامه داد: احداث سینما در شهرهای کوچک برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی ندارد.

معاون حقوقی، امور مجلس استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت های گسترده این وزارت در حوزه فعالیت های قرآنی گفت: 500تشکل قرآنی با مجوز اکنون به بیش از 2000تشکل قرآنی افزایش یافته است .

کاراندیش تصریح کرد: در حال حاضر سه هزار و 500  نفر از فعالان قرآنی بیمه شده اند و می توانند مطالبات بیمه ای خود را پیگیری کنند

وی افزود: در برنامه پنجم توسعه مصوب شده که به پیوست احداث هر پروژه عمرانی و اقتصادی باید پیوست فرهنگی باشد اما متاسفانه در این زمینه اقدامی نشده است.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  گفت: از ۴۰۰ هزار تن نیاز کاغذ کشور در طول سال، ۹۰ هزار تن مربوط به نیاز نشریات، مطبوعات و کتاب بوده که برنامه ریزی و ثبت سفارش آن برای سال ۹۸ انجام شده که امیدواریم تخصیصات آن اتفاق بیفتد.

 کاراندیش با اشاره به افزایش اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول چند سال گذشته تصریح کرد: تمام بودجه فرهنگی کشور ۳ درصد از کل بودجه عمومی سال بوده که تنها ۱۵ درصد از این ۳ درصد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تخصیص پیدا می‌کند .

وی افزود: 3 درصد بودجه کل کشور بین 26 دستگاه و نهاد در کشور تقسیم می شود و  در مجموع ۳۸ صدم درصد از بودجه عمومی کشور به وزارتخانه فرهنگ وارشاد اسلامی اختصاص می یابد که البته همواره تمام آن تخصیص پیدا نمی‌کند.

نماینده مردم شهرستان های شهرضا و دهاقان نیز گفت: شهرضا از دیرباز مهد حکما و دانشمندان بزرگی بوده و اکنون بیش از ۴ هزار نفر در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی و هنری در شهرضا و دهاقان فعال هستند

سمیه محمودی تصریح کرد: این دو شهرستان از جمله شهرستان های شاخص استان در حوزه فرهنگ و هنر هستند.

نماینده مردم شهرستان های شهرضا و دهاقان گفت: شادی و نشاط اجتماعی و پویایی جامعه در گرو حمایت از هنرمندان است.

به گزارش موج، بلاتکلیفی هنرستان هنرهای زیبای شهرضا، تاسیس خانه هنرمندان ، مجوز تاسیس هنرستان موسیقی ، وضعیت بیمه هنرمندان و قاریان و حافظان قرآن کریم و ایجاد بخش تخصصی دیجیتال از جمله موضوعاتی بود که توسط هنرمندان در این مراسم مطرح شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code