برنامه های هفته گرافیک انجمن طراحان گرافیک ایران/انتشار یک ویدئوی تبریک با حضور ده ها هنرمند گرافیست


به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، انجمن بین‌المللی طراحی (آیکو-دی) (به انگلیسی: International Council of Design به اختصار ico-D) نهادی بین‌المللی مرتبط با گرافیک و طراحی است که به عنوان نماینده بین‌المللی برای تمامی مجامع رسمی حوزه گرافیک و دیزاین در سراسر جهان شناخته می‌شود. این انجمن، مأموریت خود را حمایت مسوولانه از تمامی طراحان حرفه‌ای جهان، رویدادها، سمینارها و افزایش آگاهی دربارهٔ استانداردهای روز دنیای گرافیک و دیزاین می‌داند.

در ابتدا انجمن بین‌المللی طراحی گرافیک در تاریخ ۲۷ آوریل ۱۹۶۳ در لندن تأسیس شد و تا امروز به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اما در ۱۵ دسامبر سال ۲۰۱۴ به‌طور رسمی اعلام کرد که نام خود را از “Icograda” به “Ico-D” یا «انجمن بین‌المللی دیزاین» تغییر داده‌است. این تغییر نتیجهٔ جلسات و مذاکراتی بین اعضای اصلی و هیئت امنای آیکوگرادا بود و در سال ۲۰۱۴ توسط مجمع عمومی انجمن تأیید شد. این تحول به این دلیل که نام قبلی به درستی بیانگر گوناگونی و چند رشته‌ای بودن اعضای انجمن نبود صورت گرفت.

در سال ۱۹۹۵، ۲۷ روز آوریل، سالگرد تأسیس آیکوگرادا ، به عنوان روز جهانی گرافیک انتخاب شد اما با تغییر نام انجمن بین المللی گرافیک، نام این روز هم به روز جهانی دیزاین تغییر کرد.

فاطمه کرکه آبادی رئیس هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران در گفتگو با خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج در خصوص روز جهانی طراحی (گرافیک) گفت: انجمن جهانی طراحی باتغییر نامی که داد در صدد پوشش هرفردی که در عرصه دیزاین کار می کند بود و این شامل طراحان گرافیک، جواهر و زیور آلات، لباس و … می شود که البته متناسب با کارکرد هر کدام از این اصناف بن مایه فعالیت و خلاقیت همه این عرصه ها طراحی و دیزاین است. منتها بنابر آنچه از گذشته رایج بوده کماکان از اصطلاح روز جهانی گرافیک هم استفاده می شود.

وی بعد از این توضیح کوتاه وی افزود: بر اساس یک مراسم رایج در سالهای گذشته، هر سال در روز جهانی دیزاین، طراحان گرافیک ولو اینکه عضو انجمن طراحان گرافیک ایران هم نبودند، معمولا طی مراسمی در محل خانه هنرمندان ایران گرد هم می آمدند. ما هم معمولا یک برنامه نمایشگاهی داشتیم که برای آن افتتاحیه ای برگزار می کردیم و پس از آن هم با مشارکت هر طراحی که در آنجا حضور داشت یک عکس یادگاری می گرفتیم.

کرکه آبادی در ادامه با اشاره به شرایط بوجود آمده پس از اپیدمی گرونا گفت: ما سال گذشته کاملا شوک شدیم و با توجه به شرایط قرنطینه، متوجه شدیم که امکان برگزاری این مراسم را نداریم اگرچه مقوله دورکاری و قرنطینه برایمان هنوز نا ملموس بود. امسال شرایط متفاوتی داشتیم و با علم به اینکه روز جهانی دیزاین شرایط مشابهی خواهد داشت، از قبل به آن فکر کرده و برایش برنامه ریزی کردیم و تصمیم گرفتیم که برنامه هایی را اجرا کنیم که همه افراد بتوانند از دور در آن مشارکت داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه در ایران یک روز جهانی دیزاین و یک هفته گرافیک داریم گفت: ما به مناسبت هفته گرافیک 1400 برنامه های اختصاصی خود را داریم. با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا و مسائل پیش آمده برای جامعه جهانی، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران امسال تمرکز خود را بر ارتباطات در دنیای دیجیتال گذاشته است. بررسی مشکلات طراحان و همچنین کل جامعه در دنیای مجازی و در تمام لایه‌های شغلی و حرفه‌ای، رویکرد اصلی این رویداد است که شامل برگزاری نشست‌های تخصصی و بخش‌های جنبی به صورت آنلاین، برگزاری نمایشگاه آثار بخش دعوتی و منتخب فراخوان می‌باشد.

رئیس هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک ادامه داد: بر همین اساس، امسال موضوع نمایشگاه «ارتباطات در دنیای دیجیتال» تعیین شده که به آثار مربوط به فضای دیجیتال تعلق دارد و شامل «طراحی گرافیک برای وب‌سایت و اینستاگرام به سفارش سازمان‌های دولتی، خصوصی و کسب‌وکارها» می شود. تمام کسانی که در این حوزه، یعنی طراحی سایت و اینستاگرام کار کرده اند می توانستد آثارشان را ارسال کنند تا پس از داوری، آثار منتخب به نمایش گذاشته خواهند شد.

چهار لایو و دو ورکشاپ با حضور هنرمندان ایرانی و آمریکایی

فاطمه کرکه آبادی در ادامه اظهار داشت: از آنجائیکه می دانستیم قطعا ابتدای اردیبهشت با موج جدیدی از کرونا مواجه هستیم و افتتاحیه ما شاید در روز مناسبی واقع نشود، افتتاح نمایشگاه را در روز سی و یک اردیبهشت برگزار خواهیم کرد. بنابراین با توجه به فاصله ای که از روز ثابت جهانی دیزاین تا افتتاح نمایشگاه ما فاصله ای بوجود آمده، تصمیم گرفتیم تا در این مدت یک سری از برنامه های لایو را اجرا کنیم. در این مدت چهار لایو خواهیم داشت که دوتای آنها به طراحان و پیشکسوتان ایرانی و دوتای دیگر به طراحان خارجی اختصاص یافته است.

وی تشریح کرد: اولین لایو در روز هفتم به مناسبت روز جهانی دیزاین با گفتگوی مهردخت دارابی و کِلی اندرسون طراح آمریکایی اجرا شد. خانم اندرسون، هنرمند خلاقی است که شرکت ادوبی در سال دو هزار و پانزده به مدت یک سال اسپانسر او شده است. فیلم سخنرانی و کارهای خلاقانه او در وبسایت رسمی شرکت ادوبی موجود است.

کرکه آبادی ادامه داد: دو کارگاه آنلاین هم با حضور دو خانم هنرمند خارجی برگزار خواهیم کرد که اولین آنها پنجشنبه همین هفته توسط خانم کلی اندرسون برگزار خواهد شد. ورکشاپ «اوریگامی‌های تو در تو» را که قرار است این هنرمند برای انجمن طراحان گرافیک ایران، پنج شنبه نهم اردیبهشت برگزار کند، سال گذشته و در دوران همه گیری کرونا برای تیم دیزاین شرکت فیس‌بوک بصورت آنلاین برگزار کرده است. ورکشاپ بعدی هم پنجشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد که برنامه های آن در صفحه و وب سایت انجمن اعلام می شود.

ویدئویی با حضور بیش از ۶۰ گرافیست

رئیس هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک در پایان به یک ویدئوی خاص که در روز دیزاین از سوی انجمن منتشر شد اشاره کرد و گفت: در عین حال، با فراخوانی که در سایت انجمن منتشر کردیم، از اعضا خواستیم که در صورت تمایل ویدوئوهای ده ثانیه ای تبریک روز جهانی دیزاین را برای ما ارسال کنند که به رغم اطلاع رسانی نسبتا دیر هنگام ما با استقبال خوبی از سوی هنرمندان پیشکسوت و جوان همراه شد و با مشارکت نزدیک به هفتاد هنرمند گرافیست یک ویدئو آماده شد که به عنوان یک اتفاق جذاب همزمان با این روز در صفحه انجمن منتشر شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code