فرض‌ها و محاسبات غلطی که بلای جان ارتش اسرائیل شد

فرض‌ها و محاسبات غلطی که بلای جان ارتش اسرائیل شد

برخی چهره‌های نظامی صهیونیست در مدت اخیر اقرار کرده‌اند که در خوانش تهدید اصلی علیه ارتش اسرائیل در جریان حمله به نوار غزه دچار اشتباه محاسباتی شده‌اند. کما اینکه آنها فکر می‌کردند که با سیلی از تله‌های انفجاری در نوار غزه رو به رو خواهند شد اما اکنون بلای جان اصلی پیشروی اسرائیل در نوار غزه، راکت‌های یاسین هستند.

فرض‌ها و محاسبات غلطی که بلای جان ارتش اسرائیل شد

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – الف نوشت: بیش از یک ماه از عملیات هفتم اکتبر(طوفان الاقصی) و آغاز کارزار نظامی گسترده رژیم اشغالگر قدس علیه نوار غزه می‌گذرد. بر کسی پوشیده نیست که عملیات طوفان الاقصی ضربه‌ای سهمگین را بر پیکره رژیم صهیونیستی وارد کرده و عملا آن را در وضعیتی قرار داده که هر حرکتی ولو با ژست نمایش قدرتش انجام دهد نیز چیزی از شکست بزرگی که عملیات طوفان الاقصی به آن تحمیل کرده، نمی‌کاهد.

در این راستا، صهیونیست‌ها طی بیش از یک ماه گذشته، با حملات گسترده و وحشیانه هوایی، توپخانه‌ای و زمینی خود به نوار غزه، جلوه هایی عینی از نسل‌کشی در عصر حاضر را پیش چشم جهانیان قرار داده‌اند و تا به اینجای کار موجب به شهادت رسیدن بیش از 11 هزار فلسطینی ساکن در نوار غزه شده‌اند. متاسفانه قریب به 7 هزار نفر از این آمار را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

اگرچه نتانیاهو و صهیونیست‌ها پس از عملیات طوفان الاقصی، سعی داشته‌اند در قالب کارزار نظامی خود علیه نوار غزه، بسیاری از تصاویر اسطوره‌ای را که برای خود ساخته و پرداخته بودند احیا کنند، با این حال، رصد دقیق تحولات یک ماه اخیر نشان می‌دهد که رژیم اشغالگر قدس با تصمیمات نتانیاهو عملا وارد باتلاقی بزرگ شده که هر چه بیشتر در آن دست و پا می‌زند و از خود کنش نشان می‌دهد، بیش از گذشته سقوط می‌کنند و به غرق شدن نزدیک می‌شود.

در این رابطه، رژیم صهیونیستی به طور خاص در بحبوحه حملات یک ماهه اخیر خود به نوار غزه، 2 فرض غلط داشته که در قامت اشتباهات راهبردی این رژیم ظاهر شده‌اند و سطح و میزان خسارت‌ها علیه آن را به نحو قابل توجهی افزایش داده‌اند.

۱- پروژه مظلوم‌نمایی صهیونیست‌ها

رژیم صهیونیستی و جریان‌های رسانه‌ای و سیاسی متحد آن در اقصی نقاط جهان، پس از عملیات طوفان الاقصی و آغاز کارزار نظامی این رژیم علیه نوار غزه، اقدامات زیادی را در دستورکار قرار دادند تا تصویر یک "قربانی" را از خود به نمایش بگذارند و از طریق مظلوم نمایی در عرصه بین‌المللی، زمینه را برای مشروعیت بخشی به جنایات خود علیه ملت فلسطین فراهم سازند.

با این حال، از دو منظر، این تلاش‌ها با شکست‌های فاحش و بزرگتری برای این رژیم همراه شده است. اولا، در روزهای گذشته به کرات شاهد برگزاری راهپیمایی‌های گسترده در اقصی نقاط جهان به ویژه در کشورهای غربی در حمایت از ملت فلسطین بوده‌ایم. سطح و مقیاس برگزاری برخی از این راهپیمایی‌ها به قدری قابل توجه بوده که مثلا در آمریکا بسیاری از رسانه‌ها از برگزاری تجمعات بی‌سابقه در این کشور در حمایت از مردم فلسطین سخن گفته‌اند و یا در انگلستان، دولت ریشی سوناک که حضور شهروندان انگلیسی در راهپیمایی‌های حمایت از فسلطین را خطرناک و غیرقابل تحمل می‌بیند، اقدامات مختلفی را در دستور کار قرار داده تا شاید بتواند ابعاد و دامنه این راهپیمایی‌ها را تا جای ممکن محدود سازد.

دوم اینکه در وضعیتی که جریان‌های سیاسی و رسانه‌ای غربیِ همسو با صهیونیست‌ها سعی داشته‌اند حماس را عامل اصلی کشتار و قتل و عام مردم فلسطین معرفی کنند، بسیاری از افکار عمومیِ جوان در اقصی نقط جهان، به ویژه در کشورهای غربی، در فضای آکادمیک و شبکه‌های اجتماعی، مناظرات گسترده‌ای را با حامیان رژیم اشغالگر قدس برگزار کرده و با اشاره به بنیان‌های اشغالگرانه و نامشروع رژیم صهیونیستی، تا حدود زیادی اصلِ موجودیت صهیونیست‌ها و ادعاهای آن‌ها علیه ملت فلسطین را نشانه گرفته و بی‌اعتبار ساخته و می‌سازند. موضوعی که عملا یک بحران وجودی جدی را برای صهیونیست‌ها ایجاد کرده است.

بحرانی که پیش از این کمتر با آن رو به رو بوده‌اند و نمونه‌های تاریخی چندانی را شبیه به آن تجربه نکرده‌اند. از این منظر، تا حد زیادی پروژه مظلوم‌نمایی صهیونیست ها از خود جهت مشروعیت بخشی به اقدامات غیرانسانی‌شان علیه ملت فلسطین، با یک بن یست و شکست بزرگ رو به رو شده است و البته که بیش از هر زمانی، ماهیت متجاوز و اشغالگر صهیونیست‌ها از نگاه افکار عمومی جهان برجسته شده است.

۲- تحلیل‌های نظامی درباره جنگ زمینی در غزه

همزمان با اوج‌گیری جنگ و درگیری‌های زمینی میان رزمندگان گروه های مقاومت فلسطین با ارتش رژیم اشغالگر قدس، بسیاری از مقام‌ها و کارشناسان نظامی صهیونیست، جسته و گریخته اقدام به افشای ابعاد سهمگین تحلیل‌های غلط محافل اطلاعاتی و نظامی رژیم اشغالگر قدس در رابطه با گروه‌های مقاومت فسلطین، می‌کنند.

به عنان مثال، نشریه "هاآرتص" اسرائیل به تازگی در گزارشی تحلیلی و با استفاده از دیدگاه‌های برخی مقام‌های نظامی صهیونیست، به طور خاص به این نکته اشاره کرد که نتانیاهو و نهادهای اطلاعاتی و نظامی اسرائیل، اکنون و با حمله زمینی به نوار غزه متوجه شده‌اند که تا چه اندازه تحلیل‌های آنها در مورد تونل‌های زیرزمینی حماس سطحی بوده و اساسا این تونل ها ماهیت به مراتب پیچیده تری را در قیاس با آنچه آنها پیشتر می‌اندیشیدند، دارند.

در کنار این مسأله، برخی چهره‌های نظامی صهیونیست نیز در مدت اخیر اقرار کرده‌اند که در خوانش تهدید اصلی علیه ارتش اسرائیل در جریان حمله به نوار غزه دچار اشتباه محاسباتی شده‌اند. کما اینکه آنها فکر می‎‌ردند که با سیلی از تله‌های انفجاری در نوار غزه رو به رو خواهند شد اما اکنون بلای جان اصلی پیشروی اسرائیل در نوار غزه، "راکت‌های یاسین" هستند که موجب نابودی و انهدام بیش از 150 تانک و خودروی زرهی رژیم اشغالگر قدس شده‌اند.

جدای از همه این ها، نتانیاهو چند وقت قبل در یک توئیت معنادار به این نکته اشاره کرد که هیچ کدام از نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل قبل از عملیات هفتم اکتبر، این تحلیلی را نداشته‌اند که حماس به دنبال انجام حمله علیه اسرائیل است. به بیان ساده‌تر، وی سعی داشت با این موضع‌گیری خود افکار عمومی اراضی اشغالی را متوجه این مسأله کند که خودِ وی نیز بر پایه تحلیل‌های اشتباه نهادهای اطلاعاتی-امنیتی اسرائیل بوده که از ناحیه عملیات طوفان الاقصی غافلگیر شده است و در واقع، خودِ او هم یک قربانی است.

با این حال، شدت فشارها پس از انتشار این توئیت علیه نتانیاهو به قدری افزایش پیدا کرد که او مجبور به حذف آن شد. مسائلی که همه و همه نشان می‌دهند تا چه اندازه پیش فرض‌های اطلاعاتی رژیم اشغالگر قدس در رابطه با گروه‌های مقاومت فلسطینی و حمله آن به نوار غزه اشتباه هستند و البته که موارد ذکر شده در این گزارش تنها بخشی از واقعیت‌ها در این رابطه را نمایندگی می‌کنند.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *