آیا زمان نافرمانی علیه آمریکا فرا نرسیده است؟

آیا زمان نافرمانی علیه آمریکا فرا نرسیده است؟

یک رسانه عرب زبان خواستار اقدام موثر کشورهای عربی برای خارج شدن از یوغ آمریکا شد و نوشت: هر دولت عربی که گمان می‌برد، شکست جنبش حماس آسایش و اطمینان خاطر به همراه می‌آورد، سخت در اشتباه به سرمی برند.

آیا زمان نافرمانی علیه آمریکا فرا نرسیده است؟

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – ایرنا نوشت: رسانه العربی الجدید در مطلبی به قلم «لمیس اندونی» با عنوان «آیا زمان نافرمانی علیه آمریکا فرا نرسیده»، آورده است: اگر سران عرب منتظر هستند که واشنگتن پس از ویرانی غزه و شکست حماس، طرح صلحی ارائه دهد، سخت در توهم به سر می‌برند. اگر اسرائیل بتواند اهدافش را در غزه محقق کند، آمریکا شروط جدیدی خواهد گذاشت.

به نوشته العربی الجدید، هر دولت عربی که گمان می‌برد، شکست حماس آسایش و اطمینان خاطر به ارمغان می‌آورد، به شدت اشتباه می‌کند، زیرا به فرض موفقیت در نابودی مقاومت در غزه، دیکتاتوری بی سابقه آمریکا را شاهد خواهیم بود.

همه کشورها باید به جای انتظار در محاسبات خود تجدیدنظر کنند. فرصتی برای مشارکت به منظور تشکیل قدرت جهانی جدید ایجاد شده است. با وجود صحنه های دردآور از کشتار جمعی که در برابر دوربین ها رخ می‌دهد اما روندی متفاوت در حال شکل گیری است و این را در ایستادگی مجمع عمومی سازمان ملل علیه هیمنه آمریکا شاهد بودیم.

در ادامه این گزارش آمده است: درست است که مصوبات مجمع عمومی سازمان ملل الزام آور نیست، اما در واقع نوعی نافرمانی از آمریکا محسوب شده و به مثابه تکمیل روند نافرمانی آفریقایی ضد نفوذ آمریکا و فرانسه در قاره سیاه است که باید از آن بهره برداری شود و گرنه از دست می رود.

العربی الجدید در ادامه ضمن انتقاد از واکنش منفعلانه کشورهای عربی و تعلل آنها در قبال جنگ غزه، از آن به عنوان مجال دادن به تل آویو برای نابودی حماس و غزه یاد کرده و خواهان اقدامی موثر شده است.

این رسانه آورده است: نظام های عربی منتظر چه هستند تا حرکت کنند، در حالی که ملت‌های دنیا به حرکت درآمده‌اند. موج خروشان ضد اسرائیلی دنیا حتی آمریکا و کشورهای غربی را درنوریده و واکنش درخور از کشورهای عربی را شاهد نیستیم. آیا حکام عرب نگران نیستند که هرآنچه برای رضایت واشنگتن انجام دادند، برایشان نفعی نداشته باشد؟

العربی الجدید در ادامه هرگونه دل بستن به راهکار جدید از سوی آمریکا را بیهوده دانسته و نوشته است: شرم آور است که روسای جمهوری کلمبیا، بولیوی، شیلی و آرژانتین مواضع شجاعانه اتخاذ کنند و شاهد مواضع بزدلانه کشورهای عربی باشیم. اگر آنها منتظر هستند که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا سخنرانی مشابه جورج بوش پدر پس از جنگ عراق در سال ۱۹۹۱ داشته باشد، در توهم هستند و درس نگرفته‌اند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *