آیا نتانیاهو اراضی اشغالی را به نقطه انفجار می رساند؟

آیا نتانیاهو اراضی اشغالی را به نقطه انفجار می رساند؟

اقدام جدید پارلمان رژیم صهیونیستی در تصویب بندِ جنجالی لایحه اصلاحات قضایی نتانیاهو که بر اساس آن اختیارات دادگاه عالی این رژیم محدود می‌شود، پیام‌های منفی تازه‌ای را به معترضان صهیونیست در مورد نیت نتانیاهو و البته آینده تاریک رژیم اشغالگر قدس ارسال می‌کند.

آیا نتانیاهو اراضی اشغالی را به نقطه انفجار می رساند؟

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – الف؛ به تازگی پارلمان رژیم صهیونیستی در اقدامی جنجالی، یک بند جنجالی از "لایحه اصلاحات قضایی" بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم را که بر اساس آن اختیارات دادگاه عالی این رژیم محدود می‌شود، تصویب کرده است. مسأله‌ای که با انتقادات گسترده‌ای در اراضی اشغالی رو به رو شده و هزاران شهروند صهیونیست و جریان‌های اپوزیسیون در اراضی اشغالی را واداشته تا به خیابان‌ها بریزند و نسبت به این موضوع اعتراضات گسترده‌ای را انجام دهند.

پارلمان اسرائیل در قالب نوبت‌های دوم و سوم نیز لایحه و بند مذکور را بررسی می‌کند و در صورت تصویب نهایی، آن را اجرایی خواهد کرد. نتانیاهو بلافاصله پس از اوج گیری اعتراضات در اراضی اشغالی در چندین خطابه تلویزیونی و مصاحبه تأکید کرده که لایحه اصلاحات قضایی او به هیچ عنوان به دنبال تضعیف دموکراسی در اراضی اشغالی نیست. ادعایی که شهروندان صهیونیست و جریان اپوزیسیون کاملا آن را رد کرده و نتانیاهو را به فریبکاری متهم می‌کنند.

با این همه، اینطور به نظر می‌رسد که رژیم صهیونیستی حداقل از ۳ منظر، به واسطه پافشاری نتانیاهو و طیف افراطیون متحد وی در قدرت، روز به روز به نقطه انفجار و حتی فروپاشی از درون، نزدیک و نزدیکتر می‌شود.

نکته اول این است که نتانیاهو در مسیر تصویب لایحه اصلاحات قضایی مدنظرش، لزوما با اراده فردی حرکت نمی‌کند و به خوبی می‌داند که اگر بخواهد از این لایحه پا پَس بکشد، بسیاری از چهره‌های افراطی حاضر در دولت او نیز دست از حمایت از وی برمی‌دارند و برتری شکننده دولت او در پارلمان اسرائیل(کِنست) از بین می‌رود و در نتیجه دولتش سقوط خواهد کرد.

چند مدت قبل وقتی نتانیاهو در واکنش به انفجار اعتراضات در اراضی اشغالی مجبور به عقب‌نشینی و تعلیق موقت لایحه مذکور شد، بسیاری از اعضای جریان راست افراطی اراضی اشغالی که اکنون در دولت نتانیاهو سِمت‌های مهمی را در کنترل دارند، تاکید کردند که اگر نتانیاهو بخواهد به این روند ادامه دهد، فروپاشی ائتلافی که دولتش بر آن استوار است، قطعی خواهد بود و آنها در کنار وی باقی نمی‌مانند. از این منظر، حرکت اراضی اشغالی به سوی یک بحران بزرگ تقریبا قطعی است.

نکته دوم در مورد تحولات اخیر در اراضی اشغالی این است که خودِ نتانیاهو نیز عملا در حال انجام یک قمار بزرگ است. وی به خوبی می‌داند که اگر نتواند دستور کار تصویب لایحه اصلاحات قضایی‌اش را به پیش برد، به دلیل تشدید خشونت ورزی‌ها علیه او و همچنین تبدیل شدن دوستان و متحدان امروزش به دشمنان فردای وی، آینده کاملا تاریکی انتظار او را می‌کشد و در صورت شکست در تحقق پروژه تصویب لایحه اصلاحات قضایی، وی بایستی خود را آماده سناریوهای سختی نظیر به جریان افتادن پرونده قطور قضایی‌اش و حتی سناریوهای محتمل نظیر ترورِ خود کند. مسأله‌ای که البته پیشتر در موقعیت‌های مشابه در اراضی اشغالی، کامل مسبوق به سابقه نیز بوده است.

و در نهایت سوم اینکه تأکیدات فراوان نتانیاهو و جریان راست افراطی متحد او در قدرت مبنی بر ضرورت تصویب لایحه اصلاحات قضایی در اراضی اشغالی که عملا دست دولت و نخست وزیر این رژیم را در برابر نهادهایی قضایی تقویت می‌کند و پیگرد قضایی آنها را به پروژه‌ای دشوار و حتی محال تبدیل می‌کند، قطبی‌گرایی سیاسی و اجتماعی در اسرائیل را به نقطه‌ای خطرناک برای این رژیم خواهد رساند.

نقطه‌ای که می‌تواند کار را برای سازوکارهای حکمرانی در اراضی اشغالی بسیار پیچیده کند و نه تنها اعتراضات شهروندان صهیونیست علیه رژیم صهیونیستی را به اوج برساند بلکه حتی به نوعی نیروهای سازمان‌ها و تشکیلات حکمرانی در این رژیم را نیز به جانِ یکدیگر بیندازد.

فراموش نکنیم که در جریان اعتراضات هفتگی در اراضی اشغالی، بارها و بارها گزارش هایی منتشر شده که از وجود اعتراضات گسترده در دستگاه های امنیتی و نظامی اراضی اشغالی خبر می‌دهند و حتی این خبر نیز منتشر شده که شمار قابل توجهی از نیروهای دستگاه‌های امنیتی اسرائیل به صراحت از مافوق‌های خود درخواست کرده‌اند تا مجوز حضور آنها در اعتراضات علیه دولت نتانیاهو صادر شود.

در این راستا، گزارش‌هایی نیز از انفعال برخی نیروهای امنیتی در اراضی اشغالی جهت سرکوب معترضان صهیونیست نیز منتشر شده است. مسائلی که همه و همه حاکی از یک واقعیت هستند و آن این است که نقطه انفجار داخلی در اراضی اشغالی، بسیار نزدیک است و بزرگترین تهدید علیه موجودیت رژیم جعلی اسرائیل، برخلاف تبلیغات این رژیم، نه از خارج، بلکه از درونِ خود آن مطرح می شود.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *