انگلیسی‌ها در تهران به دنبال چه کسی بودند؟

انگلیسی‌ها در تهران به دنبال چه کسی بودند؟

مردی که انگلیسی‌ها بیش از هر کس در زمان اشغال ایران در تهران درجستجویش بودند حاج امین الحسینی مفتی اعظم فلسطین بود. رشید عالی گیلانی معاون الحسینی قبلا از ایران به ترکیه رفته بود اما مفتی و همکاران عراقی‌اش در یک هتل در دربند و مشرف به تهران باقی بودند.

انگلیسی‌ها در تهران به دنبال چه کسی بودند؟

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – مرکز اسناد انقلاب اسلامی نوشت: ۱۴ سپتامبر۲۳ شهریور رئیس ستاد ارتش انگلیس به ژنرال ویول فرمانده کل نیروهای انگلیسی در خاورمیانه مقیم قاهره اطلاع داد که به محض اینکه هماهنگی با شوروی‌ها تکمیل شود، پیشروی همزمان قوای انگلیسی روسی برای اشغال تهران آغاز خواهد شد. لندن نقشه‌هایش را به مسکو اطلاع داد و تقاضا کرد که روس‌ها دستورات مشابهی به فرمانده قوایشان در ایران بدهند.

هر دو دولت موافقت کردند که در ساعت سه بعد از ظهر روز ۱۷ سپتامبر ۲۶ شهریور همزمان وارد تهران شوند. در تهران سر ریدر بولارد به دولت ایران اطلاع داد که به محض اینکه جزئیات امر فراهم شود، به زودی پایتخت به وسیلهٔ قوای انگلیسی و روسی مشترکاً اشغال خواهد شد.

در سفارت انگلیس یهودیان آلمانی با نگرانی به ساختمان سفارت هجوم بردند زیرا می‌خواستند از دست پلیس ایران که با حرارت به شکار آلمانی‌ها پرداخته بود بگریزند.

علاوه بر آلمانی‌ها، مردی که انگلیسی‌ها بیش از هر کس در تهران در جستجویش بودند حاج امین الحسینی مفتی اعظم فلسطین بود. رشید عالی گیلانی معاون الحسینی قبلاً از ایران گریخته و به ترکیه رفته بود اما مفتی و همکاران عراقی‌اش در یک هتل بسیار لوکس کوهستانی در کوه‌های دربند مشرف به تهران باقی بودند. هنگامی که پلیس ایران برای بازداشت این گروه حرکت کرد، طبق گزارش‌ها مفتی در سفارت ژاپن تحصن گزید و بعدتر به کمک سفارت ایتالیا از ایران خارج شد.

پایان پیام/ت

*منبع:

– در آخرین روزهای رضاشاه / ریچارد ا. استوارت / صفحه ۳۳۵

– روزنامه نیویورک تایمز شماره ۱۷ سپتامبر ۱۹۴۱

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *