بازتاب گسترده سخنرانی رئیس جمهور در رسانه‌های خارجی

بازتاب گسترده سخنرانی رئیس جمهور در رسانه‌های خارجی

رئیس جمهور ایران در حالی شب گذشته در صحن عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد که هر یک از رسانه‌های خارجی از نگاه خود این سخنان را تحلیل کردند.

بازتاب گسترده سخنرانی رئیس جمهور در رسانه‌های خارجی

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سخنرانی آیت الله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان شب گذشته (سه شنبه شب) در صحن عمومی سازمان ملل انجام شد. رئیس جمهور کشورمان در این سخنرانی به نکاتی پرداختند که نظر بسیاری از رسانه‌های خارجی را به خود جلب کرد و هر کدام از زاویه دید خود به این سخنان پرداختند.

ابراهیم رئیسی در بخشی از این سخنان با بیان اینکه معادله سلطه غربی برای جهان دیگر جواب نمی‌دهد، گفت: پروژه آمریکایی کردن جهان شکست خورده است.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد: اجلاس جدید مجمع عمومی در حالی آغاز می‌شود که جهان تحولات بی‌سابقه و تاریخ‌سازی به خود دیده است.

وی افزود: آنچه تضمین‌کننده آینده روشن بشری است، توجه به ارزش‌های والایی است که انسان را به‌سوی کمال و کرامت سوق می‌دهد و چه‌چیزی بهتر از کلام پروردگار متعال، انسانیت و ارزش‌های تعالی‌بخش انسانی را تعریف می‌کند.

این سخنرانی، اما نظر بسیاری از رسانه‌های جهان را به خود جلب کرد. گاردین در گزارشی مفصل از این سخنرانی ابتدا به موضوع جنگ اوکراین در سخنان رئیس جمهور کشورمان پرداخت. این روزنامه در گزارش خود نوشت: رئیس جمهور ایران آمریکا را عامل تشدید جنگ و درگیری در اوکراین معرفی کرد.

در بخشی از گزارش گاردین درباره سخنرانی ابراهیم رئیسی آمده است: ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، در یک سخنرانی طولانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، آمریکا را به شعله ور کردن آتش خشونت در اوکراین متهم کرد که اعتراض نماینده اسرائیل در سازمان ملل را برانگیخت.

در گزارش گاردین آمده است: رئیسی مدعی شد که هرگونه پهپاد ساخت ایران که به شهر‌های اوکراین حمله می‌کند، قبل از شروع جنگ فروخته شده بود و گفت که او طرفدار صلح در اوکراین است، و این را همان روزی که تهران میزبان یک هیئت دفاعی روسیه به رهبری سرگئی شویگو، وزیر دفاع خود بود تاکید کرده بود.

این رسانه در ادامه گزارش خود اذعان می‌کند: سخنرانی پیروزمندانه رئیسی با ادعای غلبه بر تلاش‌های اطلاعاتی ایالات متحده برای سرنگونی دولت خود، تاکید کرد که آینده متعلق به کشور‌های حوزه اوست و دوران غرب به پایان رسیده است.

روزنامه شرق الاوسط هم در گزارشی از این سخنرانی ترجیح داد به موضوع جنگ اوکراین در سخنرانی رئیس جمهور کشورمان بپردازد و با این تیتر که «ایران ارسال هرگونه سلاح و پهپاد به روسیه را رد می‌کند» به تحلیل سخنان ابراهیم رئیسی پرداخت.

در بخش‌هایی از گزارش روزنامه الشرق الاوسط می‌خوانیم: رئیس‌جمهور ایران ارسال هواپیما‌های بدون سرنشین به روسیه را برای استفاده در جنگ اوکراین تکذیب کرد، حتی در شرایطی که ایالات متحده ایران را متهم می‌کند که نه تنها این سلاح‌ها را فراهم می‌کند، بلکه به روسیه در ساخت کارخانه تولید آن‌ها کمک می‌کند.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: ابراهیم رئیسی در دیدار با مدیران رسانه‌ها در حاشیه کنفرانس جهانی برتر، نشست سران عالی رتبه در مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: ما مخالف جنگ در اوکراین هستیم.

این روزنامه در ادامه گزارش خود مدعی شد: رئیسی ظاهراً به دنبال ایجاد لحن دیپلماتیک در سخنرانی خود بود. او پیشنهادات خود را برای میانجیگری در جنگ روسیه و اوکراین با وجود اینکه یکی از قوی‌ترین حامیان کرملین است، تکرار کرد و پیشنهاد داد که معامله تازه منعقد شده با ایالات متحده که منجر به تبادل زندانیان و آزادی دارایی‌ها شد، می‌تواند به ایجاد اعتماد بین دشمنان دیرینه کمک کند.

در گزارش الشرق الاوسط همچنین آمده است: رئیسی اذعان داشت که ایران و روسیه از دیرباز روابط مستحکمی از جمله همکاری‌های دفاعی داشته اند. اما او ارسال سلاح به مسکو را از زمان آغاز جنگ رد کرد. او گفت: «اگر سندی دارند مبنی بر اینکه ایران بعد از جنگ به روس‌ها سلاح یا پهپاد داده است، باید آن را تهیه کنند.»

آسوشیتدپرس هم در گزارش خود از سخنرانی رئیس جمهور کشورمان ابتدا به موضوع جنگ اوکراین پرداخت. در گزارش آسوشیتدپرس درباره سخنرانی ابراهیم رئیسی در صحن عمومی سازمان ملل آمده است: رئیس جمهور ایران در حالی که آمریکا مدعی است این کشور در حال همکاری با روسیه برای ساخت پهپاد است ارسال هرگونه سلاح به مسکو برای حمایت از جنگ اوکراین را رد کرد.

در بخش دیگری از گزارش آسوشیتدپرس می‌خوانیم: رئیسی گفت که کشورش "به دنبال روابط خوب با همه کشور‌های همسایه" در خاورمیانه از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی است. رئیسی به دیگر کشور‌های منطقه هشدار داد که به اسرائیل متحد آمریکا خیلی نزدیک نشوند و گفت که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ایجاد امنیت نمی‌کند.

رسانه‌های صهیونیستی هم که تمرکز ویژه‌ای روی سخنرانی رئیس جمهور کشورمان داشتند ترجیح دادند به جای پرداختن به اصل سخنان به حاشیه سازی‌ها دامن زنند و محور اصلی را روی اخراج نماینده این رژیم حین سخنرانی رئیس جمهور کشورمان از سالن سخنرانی سازمان ملل متمرکز کنند.

پایگاه صهیونیستی اسرائیل نشنال نیوز بدون کوچکترین اشاره‌ای به اخراج نماینده این رژیم آن را ترک سالن از سوی این نماینده حین سخنرانی ابراهیم رئیسی عنوان کرد و نوشت: گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه بلافاصله پس از آغاز سخنرانی ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، سالن مجمع عمومی را ترک کرد.

این در حالیست که تمامی رسانه‌های خبری دنیا نوشتند حاشیه سازی اردان در حین سخنرانی موجب شد تا ماموران حراست حاضر در سالن وی را به خارج از صحن عمومی هدایت کنند.

تایمز اف اسرائیل هم به عنوان رسانه دیگر صهیونیستی در گزارشی مفصل از سخنرانی ابراهیم رئیسی در صحن عمومی سازمان ملل مدعی شد: ابراهیم رئیسی سخنرانی از ایالات متحده خواست تا برای احیای توافق هسته‌ای که واشنگتن در سال ۲۰۱۸ آن را رها کرده بود، «حسن نیت» نشان دهد.

نکته جالب در گزارش این رسانه صهیونیستی اذعان آن به اخراج نماینده این رژیم از سالن سخنرانی و بازداشت موقت وی برای دقایقی توسط نیرو‌های امنیتی حاضر در سالن حین سخنرانی رئیس جمهور کشورمان است.

خبرگزاری آناتولی هم در گزارش خود از سخنرانی ابراهیم رئیسی آن بخش از سخنان را که بر پایان دوره سلطه آمریکا بر جهان تاکید داشت مدنظر قرار داده است. ابراهیم رئیسی از سخنرانی خود در سازمان ملل برای حمله به سیاست‌های آمریکا و متحدان غربی آن استفاده کرد. رئیس جمهور ایران در سخنرانی روز سه شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «جهان در بحبوحه ظهور نظم جدید بین المللی و «مسیر برگشت ناپذیر است» در حال تغییر است».

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *