باشماق مریوان، گذرگاه عاشقان سیدالشهدا(ع)

باشماق مریوان، گذرگاه عاشقان سیدالشهدا(ع)

مرز باشماق در این روزهای منتهی به روز اربعین شلوغ‌تر شده است و مردم مریوان در مرز باشماق میزبان زائرین از استان‌های مختلف هستند و این مرز امروز به گذرگاه عاشقان سیدالشهدا(ع) تبدیل شده است.

باشماق مریوان، گذرگاه عاشقان سیدالشهدا(ع)

خبرگزاری فارس استان کردستان؛ 1400 و اندی سال از آن روز تلخ می‌گذرد اما کام مردمان زمین از رنجی که بر اهل بیت و یارانش گذشت هنوز تلخ است، ننگ آنچه بر فرزند پیامبر روا داشته شد تا ابد بر پیشانی‌ سپاه ظلم باقی می‌ماند.

راهی که حسین(ع) در آن گام نهاد مسیری است که نقطه پایانش بهشت است باید همیشه رهروانی داشته باشد رهروانی که عشق به حسین(ع) را در تک‌تک سلول‌هایشان جاری کرده باشند…

اربعین حسینی حدیث و آینه تمام‌قد عشق به حسین است، گام نهادن در مسیر که نقطه پایانی آن کرب بلایی است که در آن عشق عاشقانه هفتاد و دو بار به خاک می‌افتد و دوباره همچون ققنوسی تازه نفس، از شعله‌های خویش برمی‌خیزد و در آغوش پروردگار خویش، سرفراز و مسرور، لبخند می‌زند و خود را در خلد برین از سر می‌گیرد.

اربعین حکایت غریبی است که ریشه‌ در تاریخ مردمان ایران زمین و مسلمانان جهان دارد فرقی نمی‌کند شیعه باشی یا سنی، همه و همه با عشقی ریشه‌دار آمده‌اند، عاشقانی که هر سال تازه‌تر از سال قبل با حضور پرشور عاشقان مکتب ابا عبدالله الحسین رخ می‌نمایاند.

سه روز تا اربعین حسینی باقی است تاکنون میلیون‌ها نفر از 27 مرادماه از مرزهای مهران، شلمچه، چذابه، خسروی، تمرچین و باشماق در پنج استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان خود را به کربلا رسانده‌اند خیل زیاد دیگری از عاشقان نیز در راه هستند.

مرز باشماق در این روزهای منتهی به روز اربعین شلوغ‌تر شده است و مردم مریوان در مرز باشماق میزبان زائرین از استان‌های مختلف هستند، تاکنون براساس آخرین آمار نزدیک به 50 هزار زائر اربعین برای شرکت در اربعین حسینی از این مرز عبور کرده‌اند.

خدمت‌رسانی اهل سنت کردستان به زائران اربعین

مردم کردستان به اختیارالدینی مشهور هستند یعنی اینکه با اختیار خود دین اسلام را انتخاب کرده‌اند و به انحای مختلف تدین و عشق و علاقه آنان به دین اسلام، پیامبر و اهل بیت(ع) اثبات شده است.

مردم اهل سنت کردستان عاشق و محب خاندان پیامبر هستند و این را می‌توان در موارد مختلف و مناسبت‌های دینی و مذهبی به وضوح مشاهده کرد.

از سال گذشته که مرز باشماق به عنوان مرز ترددی زائران اربعین انتخاب شده است و زائرانی از اقصا نقاط کشور از این مرز به کربلای معلا مشرف می‌شوند، مردم کردستان پای خدمتگزاری به زائران هستند و در قالب مواکب مختلف به زائران اربعین خدمت‌رسانی می‌کنند و این همان عشق به اهل بیت و خاصتا سیدالشهدا است.

باشماق مهیای بازگشت زائران

اسماعیل زارعی‌کوشا استاندار کردستان با اشاره به استقبال و میزبانی خوب مردم کردستان از زائرین اربعین حسینی اظهار امیدواری کرد، زائرین عزیزی که هنوز حرکت نکرده‌اند با اطمینان خاطر مرز باشماق را به عنوان نقطه عزیمت و تشرف خود به عتبات عالیات انتخاب کنند و کردستان با افتخار میزبان این عزیزان خواهد بود.

وی با بیان اینکه طی بازدید از پایانه مرزی باشماق نقصی مشاهده نمی‌شود افزود: امسال شرایط بسیار خوبی جهت رفاه حال زائران با بهترین کیفیت در خدمت رسانی در این مرز فراهم است.

وی با اشاره به اوج استقبال از زائران و برنامه‌ریزی‌های منظم افزود: رضایتمندی زوار در گفت‌وگو با آنها گویای این ادعا است.

به گفته زارعی‌کوشا، تمهیدات لازم برای بازگشت زائران در مرز باشماق فراهم شده است و اطلاع‌رسانی لازم در این خصوص صورت گرفته است.

استاندار کردستان افزود: برای موج بازگشت زائران نیز در مرز باشماق آمادگی کامل داریم و به زائرین اطلاع‌رسانی شده که برای بازگشت از پایانه کاظمین به مرز باشماق استفاده کنند.

زارعی‌کوشا دقت لازم زوار در برگشت از مرز را مهم عنوان کرد و گفت: زائران از پایانه مسافربری کاظمین با سرویس‌های کدگزاری شده به باشماق برگردند تا متحمل هزینه‌های گزافی نشوند.

ارائه خدمات درمانی به حدود 900 زائر اربعین در مرز باشماق

مصطفی فرامرزی سرپرست بیمارستان سیار شهید ماموستا محمد شیخ‌الاسلام با بیان اینکه از ۲۷ مرداد تاکنون حدود 900 زائر اربعین برای دریافت خدمات درمانی به این بیمارستان مراجعه کرده‌اند، اظهار کرد: تعداد زیادی از آنان به صورت سرپایی درمان شده و بیش از 20 نفر بستری و هشت نفر نیز برای ادامه مراحل درمان به مراکز درمانی اعزام شدند.

توزیع 100 هزار بطری آب در بین زائرین

محمد فرهاد مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کردستان گفت: با هدف تأمین آب شرب بهداشتی زائرین اربعین حسینی 100 هزار بطری آب در مرز باشماق مریوان و بین مواکب توزیع شده است.

وی گفت: اقدامات ما برای ارائه خدمات آب و فاضلاب در این زمینه در 3 حوزه شهر مریوان، مرز باشماق و موکب‌ها شامل 17 موکب در سطح استان و 3 موکب در سلیمانیه و کربلا انجام می‌شود.

وی با اشاره به وجود 5 فقره انشعاب ثابت افزود: اجرای 2 کیلومتر شبکه آب و 1.5 کیلومتر شبکه فاضلاب، تجهیز 55 چشمه سرویس بهداشتی و 5 چشمه حمام از دیگر اقدامات شرکت آبفا در مرز باشماق بوده است.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان با اشاره به وجود 3 تانکر آبرسان سیار در مرز باشماق و 7 تانکر در سطح استان گفت: 8 تانکر ثابت با ظرفیت 2 هزار لیتر نیز برای این منظور لحاظ شده است.

همه پای کار خدمت

سردار علی آزادی فرمانده انتظامی استان کردستان هم با بیان اینکه پلیس تا پایان بازگشت زائران در مرز باشماق مریوان در میدان خدمت به عاشقان و زائرین اباعبدالله حسین(ع) حضور خواهد داشت، تامین امنیت مطلوب زائران از مبدا تا مقصد، ارائه خدمات گذرنامه، نظام وظیفه، مشاوره، هدایت و راهنمایی آن‌ها در طول مسیر، برپایی موکب‌های متعدد و اسکان و پذیرایی زائران را از جمله اقدامات پلیس برشمرد و افزود: مجموعه این اقدامات باعث رضایتمندی زائران شده که همین رضایتمندی سند افتخاری برای مجموعه فراجا است.

وی افزود: امنیت پایدار در سراسر استان و مرز باشماق برقرار و حاکم است و زائران بدون کوچک‌ترین دغدغه از مسیر تردد می‌کنند.

به گفته فرمانده انتظامی استان کردستان، استقبال زائرین اربعین حسینی(ع) از این مرز نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته و همین وضعیت نشان می‌دهد که شرایط مناسبی برای اربعین فراهم شده است.

سردار آزادی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها و حتی خود مردم و پلیس نیز در کنار سایر متولیان امنیت حضور فعال داشته و به صورت شبانه‌روزی پای کار بوده تا زائران کوچک‌ترین مشکلی نداشته باشند. کما اینکه در این مدت توانسته خدمات بسیار خوب و شایسته‌ای به عموم زائران اربعین ارائه کند.

وی گفت: تمهیدات لازم برای بازگشت زائران به پایانه مرزی باشماق مهیا شده است، حجم برگشت زائران اربعین که در روزهای گذشته در برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی(ع) شرکت کردند روان و به سهولت انجام می‌گیرد.

فرمانده انتظامی استان کردستان اذعان کرد: نیروی انتظامی در پایانه مرزی باشماق به صورت شبانه‌روزی پذیرای زائران است افزایش تیم‌های گشتی محسوس و نامحسوس پلیس راه در محورهای مواصلاتی استان برای پیشگیری از هرگونه حوادث جاده‌ای مستقر شده و با هرگونه حرکات و تخلفات حادثه‌ساز به شدت برخورد خواهند کرد.

انتهای پیام/2330/71

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *