با پررویی سیاسی می‌توان عملکرد فاجعه آمیز را پاک کرد؟

با پررویی سیاسی می‌توان عملکرد فاجعه آمیز را پاک کرد؟

همین افراد که با وجود در دست داشتن دولت، مجلس و شورای شهر و شهرداری تهران حاکمیت اجرایی یک دستی را در اختیار داشتند و به عنوان بانیان وضع موجود شناخته می شوند، بعضا روایت‌های ماورایی و غیر واقع از دوران خود ارایه می دهند.

با پررویی سیاسی می‌توان عملکرد فاجعه آمیز را پاک کرد؟

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – جهان نیوز نوشت: اصلاح طلبان که مانند هر دوره انتخاباتی برای بازی با افکار عمومی و همچنین جلوه کردن در چشم مخاطبان خود بازی آمدن و نیامدن را راه می اندازند در بخش احزاب در حال سر و سامان دادن به نیروهای خود هستند و در این زمینه با شخصیت‌های سیاسی مختلف دیدار و گفت و گو انجام می دهند و احزاب نیز کنگره‌ها و جلسات مختلف انتخاباتی برگزار می کنند.

بسیاری مطرح می کنند که این جریان سیاسی برای شهرستان ها به طور چراغ خاموش عمل کرده و با شناسایی نیروهای خود از آنان حمایت می کند تا این افراد وارد مجلس شوند. اگرچه در شهرستان ها آرا چندان با رویکرد سیاسی و جناحی به صندوق های رای ریخته نمی شود و فضای تبلیغاتی و فرهنگ سیاسی در این مناطق قوت بیشتری دارد. اما اصلاح طلبان در شهر تهران که حالا بعد از 8 سال در اختیار داشتن دولت و مجلس و شورای شهر با ریزش شدید آرا روبرو شده اند سعی می کنند بعد از مدتی از لاک خود بیرون آمده و با امید فراموشی‌کاری سیاسی افکارعمومی به فعالیت می پردازند.

نکته اساسی اینجاست که اصلاح طلبان با وارونه نمایی و با گستاخی سیاسی سعی دارند یک نوع آلزایمر تاریخی را بر افکار عمومی تحمیل کنند اما جالب اینجاست که اغلب این افرادی که سعی در طرح روایت های غیرواقع دارند خود مسئولیت‌های بزرگی را در ظرف زمانی حتی 8 ساله بر عهده داشته اند. دوره ای که در اواخر آن بسیاری جهت اتمام دولتی که در انتهای آن جامعه ایران شدیدا دچار بیماری کرونا و مرگ و میرهای ناشی از آن شده بود و از لحاظ خدماتی مشکلات عمده ای داشت و از منابع ذخیره کالاهای اساسی نیز به شدت کاسته شده بود، روزشماری می کردند.

حالا همین کارگزاران که با وجود در دست داشتن دولت، مجلس و شورای شهر و شهرداری تهران حاکمیت اجرایی یک دستی را در اختیار داشتند و به عنوان بانیان وضع موجود شناخته می شوند، بعضا روایت‌های ماورایی و غیر واقع از دوران خود ارایه می دهند که وضعیت آن روزها در حافظه تاریخی مردم ایران 180 درجه تفاوت دارد. به برخی از اظهارات این افراد در کنگره حزب کارگزاران سازندگی که اخیرا برگزار شده می پردازیم.

اسحاق جهانگیری (معاون اول دولت‌های روحانی): فکر می‌کردند یک دکمه‌ای هست که آن را می‌زنند و اقتصاد کشور راه می‌افتد. چون یک روز کار اجرایی نکرده بودند، یک دهداری، یک فرمانداری اداره نکرده بودند که بفهمند کار چیست. می‌گفتند بدون مذاکره، بدون برجام می‌توانیم اداره کنیم.

این عضو حزب کارگزاران بیان کرده است: من هنوز خیلی از حرفای دوران تحریم را نگفته‌ام. نفتکش‌های ما را یکی بعد از دیگری در آب‌های خلیج فارس منفجر می‌کردند. همزمان کرونا هم شرایط را سخت کرد.

جهانگیری از یک طرف درباره علت نافرجامی برجام نیز سخن گفته است. درواقع سخنان وی بسیار ضد و نقیض است. کسی ادعای حل یک شبه مسائل را نداشته است و بسیاری از کارشناسان مطرح می کردند که با توجه به انباشت مشکلات در دوره روحانی در برخی از بخش ها از جمله بخش مسکن در کشور مین گذاری شده است و با ترکیدن این مین ها وضعیت کشور رو به وخامت خواهد رفت. جهانگیری 8 سال معاون اول دولت روحانی بوده است و در این راستا این دولت میراثی که برای دولت بعدی خود به جای گذاشت، انباشت مشکلات متعدد بود.

محمد جواد ظریف (وزیر خارجه دولت‌های روحانی): محمدجواد ظریف وزیرخارجه سابق کشورمان در کنگره حزب کارگزاران سازندگی گفت: می‌گفتند تحریم تسلیحاتی چه اهمیتی دارد؟ اما امروز به لطف خدا از سوی سازمان ملل متحد هیچ تحریمی ایران را تهدید نمی‌کند. می‌گفتند اگر مهم بود، آمریکا اجازه نمی‌داد ایران بتواند از زیر تحریم‌های تسلیحاتی خارج شود؛ اما فراموش کردند در سال ۲۰۱۹ آقای پمپئو روزشماری در سایت وزارت خارجه آمریکا گذاشت که فلان روز دیگر تحریم ایران در حوزه تسهیلات تمام می‌شود.

این درحالی است که آقای ظریف ذکر نمی کند تحریم تسلیحاتی امتیازی بود که تیم دیپلماسی وی با وجود مخالفت روس‌ها به طرف مقابل اعطا کرد. یکی از نقاط واگرایی و اختلاف ما و روس‌ها که البته در اواخر مذاکرات بر روی میز گذاشته شد، قطعنامه سازمان ملل در خصوص تحریم موشکی و تسلیحاتی بود. روسیه معتقد بود که نباید هیچ محدودیتی بر روی موشک و تسلیحات باشد. آنها هیچ محدودیتی را بر روی موشک‌های خودشان نمی‌خواستند و البته فکر می‌کردند که چنین محدویتی نباید بر ایرانیان هم اعمال شود. نهایتاً بر سر این موضوع مصالحه کردیم.

سرگئی لاوروف در مصاحبه‌ای، درباره این موضوع می گوید: «ما و چین می خواستیم تحریم های تسلیحاتی لغو شود، اما علیرغم حمایت ما، خود تیم ایرانی موافقت کردند که تحریم ها تا ۵ سال ادامه یابد! در نهایت، همکاران ایرانی ما که طبیعتا در این مورد تصمیم گیرنده اصلی بودند، موافقت کردند که در این مورد معامله کنند. طبیعتا ما و چین با توجه به اینکه ایران با آن موافق بود، از آن حمایت کردیم. در این دوره، تسلیحاتی که به ایران داده می شود باید تحت نظارت شورای امنیت سازمان ملل باشد.»

این درحالی است که وی در دانشگاه تهران نیز درباره تسلیحات و قدرت نظامی ایران گفته بود که آمریکا با یک بمب می تواند سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد! درحالی بسیاری برجام را که هیچ حاصلی خصوصا در دولت های روحانی برای کشورمان در بر نداشت همواره پیش می کشند که آمریکایی‌ها بیشترین بی اعتنایی را به این قرارداد دارند و از نظر آنان تاریخ مصرف برجام گذشته است.

عبدالناصر همتی (رئیس کل بانک مرکزی در دولت روحانی): دولت فعلی تاکید می‌کند رشدمان ۴ برابر شده است. سال ۹۹ هم ۴ درصد بود و ربطی به دولت ندارد و رشد ما منابع محور است. وقتی از اواسط ۹۹ یعنی آبان به بعد که کرونا کمی افت پیدا کرد و قیمت نفت هم قدری بالا رفت و صادرات نفت‌مان به حدود ۹۰۰ هزار بشکه رسید، در آبان ماه که ترامپ شکست خورد، رشد شروع شد و اواخر سال ۹۹ رشد داشتیم و ۱۴۰۰ باز هم قیمت نفت بیشتر شد و ۱۴۰۱ هم این اتفاق افتاد و رشد اقتصادی ۴ درصد شد. با توجه به اینکه در دو سال ۹۷ و ۹۸ به خاطر فشار حداکثری در ماه اول سال ۹۹ درآمد بانک مرکزی ۲۰ میلیون دلار بود با ۲۰ میلیون دلار کشور و واردات را اداره می‌کردیم.

این سخنان همتی نیز نشان می دهد که اتفاقا اقدامات دولت سیزدهم بویژه در حوزه اقتصادی با رشد خوبی روبرو بوده است اما در این راستا آنچه وی آنرا مطرح نمی کند وضعیت اقتصادی کشور در زمانی است که به زمانی است که رکورد بیشترین تضعیف پول ملی رقم خود و آن زمانی است که همتی ریاست کل بانک مرکزی را بر عهده داشت.

همتی که در حدود ۳۳ ماه با اختیارات بی‌سابقه از سران قوا، در رأس سیستم بانکی قرار گرفت و امکان پیشبرد اصلاح نظام پولی و ارزی کشور را داشت، در عمل نه‌تنها اقدامی برای بهبود اقتصاد انجام نداد، بلکه با بسنده کردن به اجرای نمایش‌های رسانه‌ای، رها کردن امور و سوءتدبیر، زمینه تضعیف مقاومت اقتصادی ایران را فراهم کرد.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *