تردید سردبیر BBC درباره توانایی اسرائیل برای جنگ در عمق غزه

تردید سردبیر BBC درباره توانایی اسرائیل برای جنگ در عمق غزه

شبکه دولتی بی‌بی‌سی دیروز پس از چندین ساعت فضا‌سازی و ادعای ورود ارتش اسرائیل به داخل غزه اذعان کرد؛ ورود جدی اتفاق نیفتاده و ارتش اسرائیل قادر به جنگ در عمق غزه نیست.

تردید سردبیر BBC درباره توانایی اسرائیل برای جنگ در عمق غزه

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – وب‌سایت بی‌بی‌سی دیروز از قول پل آدامز، گزارشگر خود در بیت‌المقدس نوشت: حضور یک تانک اسرائیلی در بزرگراه اصلی شمال- جنوب در نوار غزه مطمئناً نشانه‌ای است که حلقه اسرائیل در اطراف شهر غزه تنگ‌تر می‌شود. شلیک یک ‌تانک به خودرویی که به سمت شهر غزه در حال حرکت بود، نشانگر حضور نیروهای اسرائیلی در بزرگراهی است که درست در شمال وادی غزه قرار دارد. واضح است که با تشدید تدریجی عملیات نیروهای اسرائیلی، شهر غزه، شمالی‌ترین شهر نوار غزه، کانون اصلی فعالیت آنها خواهد بود.

بی‌بی‌سی همچنین در خبر دیگری نوشت: فیلمی از شلیک یک‌ تانک اسرائیلی به یک خودرو در جاده صلاح‌الدین منتشر شده است. جاده صلاح‌الدین مهم‌ترین راهی است که شمال و جنوب غزه را به هم وصل می‌کند. این فیلم نشان می‌دهد خودرویی به سمت یک ‌تانک اسرائیلی می‌راند اما بعد تغییر جهت می‌دهد و شروع به دور شدن از آن می‌کند. بعد شلیک ‌تانک دیده می‌شود و انفجار خودرو. خودروی دیگری هم دیده می‌شود که با دیدن این انفجار، شروع به دور شدن از محل می‌کند. این شلیک در جاده صلاح‌الدین در حدود دو کیلومتری وادی غزه نشان می‌دهد.

بی‌بی‌سی همچنین به دروغ مدعی شده بود: ‌تانک‌ها و خودروهای زرهی اسرائیلی یک جاده کلیدی از شمال به جنوب نوار غزه را قطع کرده و به نزدیکی شهر غزه رسیده‌اند. این ‌تانک‌ها در جاده صلاح‌الدین، در نزدیکی تقاطع کارنی-نتزاریم مستقر شدند و این گمانه‌زنی را ایجاد کرده که می‌تواند بخشی از پیشروی نیروهای اسرائیل در بزرگ‌ترین شهر غزه باشد.
اما سرانجام جرمی بوئن، سردبیر بخش بین‌الملل بی‌بی‌سی تاکید کرد: «پی بردن به اتفاقات غزه بسیار سخت است چون اسرائیلی‌ها ارتباطات را بسیار دقیق مدیریت می‌کنند. در یک مورد به نظر می‌رسید که اسرائیلی‌ها به‌طور مختصر یکی از دو جاده شمال به جنوب غزه را مسدود کرده‌اند.

چرا اسرائیلی‌ها چنین کاری می‌کنند؟ شاید به این دلیل که سعی دارند شهر غزه را- که ارتش اسرائیل آنجا را آشیانه اصلی حماس می‌بیند- محاصره کنند. به نظر من اگر آنها تلاش به چنین کاری کنند، ارتش اسرائیل ناگزیر به درگیر شدن در جنگ خانه به خانه خواهد شد. با وجود این،‌ من مطمئن نیستم که ارتش اسرائیل نیروی نظامی کافی برای محاصره جایی بزرگ و پیچیده مانند شهر غزه را داشته باشد. حماس به‌شدت در شهر حضور دارد، از جمله با شبکه‌ای از تونل‌ها و شاید بعضی فکر کنند که آنها در حال آماده‌سازی و تفکر درباره اقدامات احتمالی اسرائیل هستند. بنابراین، این یک چالش بزرگ برای اسرائیلی‌ها خواهد بود»./محمد ایمانی

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *