خبر خوب| ایران به جایگاه سوم تولید در اوپک بازگشت

خبر خوب| ایران به جایگاه سوم تولید در اوپک بازگشت

وقتی برخی خبرهای خوب را می‌خوانید یک حس و حالی به شما می‌دهد که انگار یکی از موفقیت‌‌‌هایتان را به دست آورده‌اید. حال! اگر خبر خوب این باشد که با وجود تحریم‌های آمریکا، باز ایران گُل کاشته است،‌ گُل لبخند بر لبانتان می‌روید.

خبر خوب| ایران به جایگاه سوم تولید در اوپک بازگشت

گروه خبر خوب: ۲۲ شهریورماه برابر با صدوسومین سالروز شهادت شیخ «محمد خیابانی» است، همان شهیدی که او را با قیام مشروطه می‌شناسیم و نامش در کنار نام‌های ستارخان و باقرخان می‌درخشد. اما این شهید پرآوازه چه نسبتی با حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای رهبر انقلاب دارد؟ معظم‌له در سوم خردادماه سال ۱۳۶۴ اینچنین به روایت از این شهید مشروطه پرداخته‌اند: «آقای شیخ محمد خیابانی شوهر عمه‌ ماست… پدرم شاهد قضایای مشروطه بوده؛ ایشان در مشروطه بوده؛ با باقرخان هم‌محله‌اند. باقرخان مال محله‌ خیابان است ـ که محمد خیابانی هم مال همان محله‌اند ـ پدر ما هم مال همان محله‌اند… خیابان یک محله‌ای است در تبریز؛ تنها خیابانی بوده که آن زمان‌ها در تبریز وجود داشته و در قسمتی از این خیابان کوچه‌ای است به نام قرباغلار کوچه سی؛ الان هم هست کوچه‌ قرباغی‌ها، که منزل شیخ محمد خیابانی و همچنین منزل پدربزرگ ما، مرحوم حاج سید حسین خامنه‌ای که پیش‌نماز مسجد جامع بود است».


نام «شیخ محمد خیابانی» در تاریخ می‌درخشد

رهبر انقلاب در پنجم مردادماه سال ۱۳۷۲ درباره اینکه چرا شیخ خیابانی در تبریز معروف شد، بیان داشته‌اند: «مرحوم «شیخ محمد خیابانی» قبل از اینکه وارد مبارزات مشروطیت شود، گاهی نائبِ پدرزن خود می‌شد. پدر زن او مرحوم حاج سیدحسین خامنه‌ای بود که جدّ ماست و شیخ محمد خیابانی در همین شبستان مسجد جامع تبریز، به جای ابوالزوجه‌ خود نماز می‌خواند و از همین جا، شهرت خودش را به تدریج به دست آورد».

در ادامه ضمن تکریم و یاد این شهید مشروطه به سراغ بسته خبر خوب امروز می‌رویم:

نگاه‌ها به سوی مشهد است

ایام منتهی به سالروز شهادت ولی نعمت‌مان امام علی بن موسی الرضا (ع) است، در این چند روز باقی‌مانده برخی مردم اطراف شهر مقدس مشهد با پای پیاده به پابوس امام رئوف می‌روند. در این میان موکب‌های مختلف از چهار سوی مشهد برپا شده است تا خادم زائر امام رضا (ع) باشند. حال می‌خواهد محور سرخس به مشهد باشد یا در اطراف حرم رضوی.


چه لذتی دارد خادم امام رضا (ع) باشی

البته این روزها در مشهد الرضا از سوی سازمان اوقاف خراسان رضوی ۶۳ موکب برای خدمت رسانی به زائرین برپا شده است که علاوه بر خدمات رفاهی شامل اسکان، پذیرایی و … خدمات فرهنگی از جمله حضور حدود ۱۲۰ مبلغ در ایستگاه‌‌ها، برگزاری نماز جماعت، غرفه‌‌هایی برای خدمات فرهنگی و تهیه بسته‌‌های فرهنگی، در هشت ایستگاه هشت پزشک خدمات درمانی انجام می‌دهند. نکته جالب اینکه یک دستگاه نانوایی سیار در خیابان شیرازی مستقر شده و نان رایگان میان زوار توزیع می‌کند.

ایران به جایگاه سوم اوپک برگشت

هی آمریکایی‌ها می‌خواهند سنگ جلوی پیشرفت ملت فهیم و صلح‌آمیز ایران اسلامی بندازند، اما تیرشان به خطا می‌رود. در این اثنا وقتی خبری می‌خوانید که با وجود کارشکنی‌های آمریکا، باز ایران درخشیده است، دلتان حسابی از شکست دشمن خنک می‌شود. این قسمت خبر خوب طبیعی است که به مذاق شیطان بزرگ خوش نیاید، چون جدیدترین گزارش اوپک نشان می‌دهد، ایران در مردادماه سال ۱۴۰۲ با تولید سه میلیون بشکه نفت در روز و با وجود تحریم‌های آمریکا توانسته، جایگاه سوم تولید خود در این سازمان را پس بگیرد.


تحریم هم کارساز نشد

پسری که روح پدرش را شاد کرد

وقتی یکی از نزدیکانمان به دیار باقی می‌شتابد، دلمان می‌خواهد تمام هستی‌مان را دهیم تا بار دیگر او را در ببینیم یا برای او کاری را انجام دهیم که در زمان حیاتش دوست داشته ما برای او انجام دهیم. در این میان برخی افراد تلاش می‌کنند با خیرات و باقیات الصالحات کاری برای فرد متوفی انجام دهند تا در آن دنیا باقی در ناز و نعمت بیش‌تری به سر ببرد و به اصطلاح روحش را شاد کنند.


وقتی پدرت را در آن دنیا شاد می‌کنی

حال «علیرضا محمدی‌نیا»؛ نیکوکار اهل شهرستان بافق به همراه مادر خود در سالروز فوت پدرش با حضور در دفتر نمایندگی ستاد مردمی دیه استان یزد و بررسی پرونده‌های مددجویان مشمول کمک این ستاد مردمی، مبلغ ۳۰ میلیون تومان را برای آزادی یک زندانی جرائم غیر عمد اهدا کرد.

صرفه‌جویی یک میلیارد دلاری با بهره‌برداری از ۴۰۰ جایگاه سوخت سی‌ان‌جی

از قدیم می‌گویند سری که درد نمی‌کند، دستمال نمی‌بندند. این ضرب المثل را برای این آوردیم که بگوییم تا وقتی می‌توان از انرژی‌های پاک استفاده کرد، چرا باید از سوخت‌های بنزینی بهره برد. برای همین این روزها عزم مدیران جدی شده تا با استفاده از یک روش بهینه از مصرف سوخت بنزینی کم کنند، آن هم با بهره‌برداری از ۴۰۰ جایگاه سوخت سی‌ان‌جی در کشور!


صرفه‌جویی یک میلیارد دلاری

اما چرا؟ چون هر لیتر بنزین در بازار منطقه نزدیک به یک دلار قیمت دارد و اختلاف قیمت آن با سی‌ان‌‌جی ۷۰ سنت است که این رقم قابل توجهی است. حال تصور کنید با کاهش مصرف روزانه ۵ میلیون لیتر بنزین در کشور و جایگزینی آن با سی‌ان‌جی، روزانه ۴/۲میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی خواهد شد. البته خبر خوش مهم‌تر اینکه ۸۰ تا ۹۰درصد تجهیزات ساخت جایگاه‌های سوخت سی‌ان‌جی بومی‌سازی شده، به طوری که کیت، مخزن و کمپرسورهای جایگاه‌های سوخت سی‌ان‌جی در شرکت‌های دانش‌بنیان وزارت دفاع تولید می‌شود.

افزایش سه برابری بیمه زنان خانه‌دار در شمال کشور

یکی از شغل‌هایی که تعطیلی ندارد، شغل شریف خانه‌داری است، کافی است مادر خانه چند ساعت یا چند روزی مریض شود، آن وقت مشخص می‌شود چقدر خانه به وجودش وابسته است. البته از سال ۱۳۸۷ تا کنون بیمه زنان خانه‌دار از سوی سازمان تأمین اجتماعی انجام می‌شود، با این وجود در این چند ماه اخیر شاهد افزایش سه برابری بیمه زنان خانه‌دار در گیلان هستیم به گونه‌ای که در این چند ماه ۴۱ هزار و ۲۷۰ نفر از زنان خانه‌دار در این استان توسط سازمان تأمین اجتماعی بیمه شدند و البته قرار است این روند ادامه‌دار باشد.


بیمه زنان خانه‌دار ادامه دارد

البته بانوان خانه‌داری که بیمه نیستند،‌ می‌توانند با انتخاب یکی از نرخ‌های بیمه‌ای مشاغل آزاد شامل ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد، از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir و انتخاب گزینه‌ بیمه‌های خاص خودشان را بیمه کنند.

روش کسب صفت رازداری و کتمان

بارها شده در زندگی روزمره‌مان صحنه‌ها، اتفاق‌ها،‌ رخدادها و سخنانی را شنیدیم و یا دیده‌ایم که نباید آن را جار می‌زدیم، حتی باید آن را ندید می‌گرفتیم تا شاید ناخواسته آبرویی را نبریم، البته خب! هر حرفی هم گفتن ندارد و نباید به هر کسی هم رسیدیم آن را برای دیگران فاش کنیم. اما چه کار کنیم که بتوانیم رازدار باشیم و حتی برخی مواقع خودمان را به ندیدن بزنیم؟

مرحوم «آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی»؛ از اساتید اخلاق درباره شیوه کسب رازداری می‌گوید: «ما باید با خودمان مجاهده کنیم تا بتوانیم این صفت رازداری را در خودمان ایجاد کنیم و این کار اولش اینطوری است که باید یکی دو تا راز را نگویید تا سعه صدر پیداکنید و بعد راحت می توانید نگویید. فرض کنید که اگر بادکنک را باد کنید دیگر بادش خالی نشود و کوچک نشود. ابتدا که می‌‌خواهد باد شود فشار لازم دارد اما بعد که کش آمد و باد شد جادار می‌شود و خوب می‌توانید داخل آن چیزی را جای دهید.

بعضی چیزها هست که جا پیدا می‌کند مانند کیسه‌های توری که هر چه وسایل داخل آن می ریزند مرتب جا پیدا می کند و جادار می‌‌شود. نفس انسانی و صدر انسانی هم اینطوری است که اگر چیزی در آن وارد شد و گفتی، معنایش این است که فشار روی نفس نیامده و لذا جا باز نمی‌کند. ولی اگر با خودت مجاهده کردی و برای رضای خدا نگفتی، این نگفتن برایت عادی می‌شود. انسان باید متوجه باشد که اگر می‌‌خواهد یک رازی را داخل خودش نگاه دارد یک دوره فشار دارد، یک دوره سختی دارد و اگر انسان آن دوره را گذراند می‌‌تواند رازداری کند».

خوش‌خبر باشید!

و اما سخن پایانی، خبرهای خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هر یک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید.

منتظر خبرهای خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *