خط‌پایان تروریست‌های «خانه اصفهان»

خط‌پایان تروریست‌های «خانه اصفهان»

عاملان جنایت خانه اصفهان صبح دیروز در زندان به دار مجازات آویخته شدند. اما پرونده این محکومان از کجا آغاز شد و چه مراحلی را طی کرد تا به اجرای احکام رسید؟

خط‌پایان تروریست‌های «خانه اصفهان»

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌‌ها- همشهری نوشت: 3نفر از مجرمان حادثه خانه اصفهان که در جریان ناآرامی‌های آبان‌ماه سال گذشته با تیراندازی به‌سوی نیروهای حافظ امنیت 3نفر از آنها را به شهادت رسانده بودند، صبح دیروز در زندان به دار مجازات آویخته شدند. اما پرونده این محکومان از کجا آغاز شد و چه مراحلی را طی کرد تا به اجرای احکام رسید؟

به نقل از مرکز رسانه قوه‌قضاییه، شامگاه ۲۵آبان‌ماه سال ۱۴۰۱، در جریان ناآرامی‌ها در شهر اصفهان چند مرد مسلح در میدان نگهبانی محله خانه اصفهان به‌سوی نیروهای مدافع امنیت شلیک کردند و 3نفر از آنها به نام‌های اسماعیل چراغی، محسن حمیدی و محمد کریمی را به شهادت رساندند. علاوه بر این در این حمله شمار دیگری از مردم و نیرو‌های حافظ امنیت نیز مجروح شدند. به‌دنبال این حادثه تلخ تلاش‌ها برای شناسایی و دستگیری عاملان جنایت آغاز شد و یک روز بعد مأموران موفق شدند با شناسایی 6نفر از متهمان اصلی، آنها را که سعی داشتند به شهرهای شمالی کشور فرار کنند دستگیر کردند.

در دادگاه

دستگیرشدگان در همان بازجویی‌های مقدماتی به‌دست داشتن در حادثه خانه اصفهان اعتراف کردند و به این ترتیب پرونده اتهامی‌شان با صدور کیفرخواست به دادگاه فرستاده شد. در جلسه محاکمه 4نفر از متهمان دارای وکیل تعیینی بودند و برای 2نفر دیگر که وکیل معرفی نکرده بودند نیز وکیل تسخیری درنظر گرفته شد. در جلسه دادگاه هر یک از متهمان به نقش خود در حادثه اعتراف کردند و در نهایت صالح میرهاشمی متهم ردیف اول، مجید کاظمی متهم ردیف دوم و سعید یعقوبی متهم ردیف سوم به اتهام محاربه به اعدام محکوم شدند. همچنین شمار دیگری از متهمان به حبس محکوم شدند و یکی از آنان نیز تبرئه شد.

تأیید حکم در دیوان عالی کشور

کمی بعد از صدور این حکم متهمان به آن اعتراض کردند و پرونده برای بررسی دقیق‌تر به دیوان عالی کشور فرستاده شد که قضات دیوان بر رأی دادگاه مهر تأیید زدند. در دادنامه دیوان عالی کشور آمده است: متهمان از طریق تیراندازی با کلت کمری و کلاشنیکف موجب شهادت 3نفر از مأموران حافظ امنیت شدند و قصد براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و سرکردگی اغتشاش و آشوب را برعهده داشته‌اند و از طرف دیگر با سرپل گروهک تروریستی منافقین در خارج از کشور در ارتباط مستقیم بوده‌اند.

ارتباط با منافقین

یکی از اتهامات این 3محکوم ارتباط با گروهک تروریستی منافقین بود. صالح میرهاشمی در اعترافات خود در دادگاه درباره این اتهام گفت: یک صفحه به نام بی‌باک به من پیام داد که حاضر به همکاری با ما هستید؟ که در ادامه من هم چندین نقطه را برای اطلاع منافقین شناسایی و ارسال کردم، ازجمله حوزه علمیه لیمجیر، پایگاه سپاه در خانه اصفهان و پایگاه بسیج که از طریق تلگرام آدرس این اماکن را برای آنها ارسال و اعلام کردم که مسلح هستم. او در ادامه به عوامل گروهک منافقین گفته بود:‌ ما یک تیم ۵نفره مسلح هستیم و از نظر مالی و پشتیبانی به هیچ‌کسی احتیاجی نداریم.

ساخت کوکتل مولوتف در اصطبل

محکومان همچنین در اعترافات‌شان به ساخت کوکتل مولوتف نیز اعتراف کردند. صالح میرهاشمی همراه همدستان خود در یک اصطبل اقدام به ساخت کوکتل مولوتف و تصاویر کوکتل‌ها را برای سرپل گروهک تروریستی منافقین ارسال کرده بود. او همچنین درخصوص سلاح کمری خود گفته بود که سال۱۴۰۰ در کردستان اسلحه کلت کمری را به همراه تعدادی تیر به قیمت ۸میلیون و ۳۰۰هزار تومان با یک خشاب اضافه خریده بود.

شهادت 3مأمور به روایت صالح

صالح میرهاشمی جزئیات بیشتری درباره شب حادثه را بیان کرد و گفت:‌ زمانی که مجید کاظمی شروع به تیراندازی کرد به سمت او ایستادم و گفتم که روبه‌رو شلوغ است، در محل سر و صدای زیادی بود و متوجه حرف من نشد. شروع به دویدن کردم که متوجه شدم فردی از پشت سر با سلاح کلت در حال تیراندازی به سمت شهید اسماعیلی است. زمانی که مأموران آمدند، مجید در حال تیراندازی بود، از پشت یک نفر را دیدم که اقدام به تیراندازی کرد، صورت او پوشانده شده بود، اما از نظر هیکل و ظاهر شبیه سعید یعقوبی بود. من حدود یک سال و نیم گذشته بود که کلت کمری ترکیه‌ای را به همراه ۱۲فشنگ از فردی به نام حمید‌لره خریده بودم و هیچ استفاده‎ای از آن نکردم. در شب وقوع حادثه اسلحه در پارکینگ خانه و زیر زین موتور من بود. این اعترافات در حالی انجام شد که مجید کاظمی نیز در دفاعیات خود گفت: در زمان دستگیری ما، سلاح‌های کلاشنیکف و کلتی که سعید یعقوبی به من داده بود در اصطبل کشف شد.

آب از سرم گذشت، همه را می‌کشم

سعید یعقوبی، متهم ردیف سوم پرونده نیز در دادگاه گفت: شب درگیری صالح به من زنگ زد و گفت که به نگهبانی خانه اصفهان بیا. زمانی که به محل رفتم سهیل و صالح را دیدم. کمتر از ۱۰۰نفر وسط معرکه و ۲۰۰نفر نیز در حال تماشا بودند. در همین زمان مأموران آمدند و دیدم که مجید از زمین خاکی تیراندازی کرد. مجید اسلحه را روی یک خودرو گذاشته بود و تیراندازی می‌کرد. بعد همراه مجید به یک کبابی رفتیم. در آنجا مجید از من خواست تا از وی فیلم بگیرم. در زمان فیلمبرداری صاحب کبابی ما را دید و فکر می‌کنم که صحبت‌های مجید را شنید. مجید به من گفت که من را جایی ببر تا فشنگ بخریم، من که چند نفر را کشته‌ام، آب از سرم گذشته، بگذار همه را بکشم.

پایان شرارت

سرانجام با قطعی شدن احکام این 3جوان شرور در دیوان عالی کشور و درحالی‌که همه شواهد و مدارک ازجمله اعترافات متهمان علیه آنها بود، صبح دیروز (جمعه) هر 3نفر در زندان اصفهان اعدام شدند تا پرونده زندگی‌شان برای همیشه بسته شود.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *