روحانی: برجام فقط یک امضا می‌خواست

روحانی: برجام فقط یک امضا می‌خواست

رئیس‌ دولت یازدهم و دوازدهم گفت: برجام فقط یک امضا می‌خواست که در یک یا 2 هفته قابل انجام بود، اما از فرصت استفاده خوبی نشد.

روحانی: برجام فقط یک امضا می‌خواست

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- کیهان نوشت: حسن روحانی در دیدار جمعی از استانداران ‌سابق، با ابراز خوشنودی از اینکه برای همه روشن شده که با دنیا باید تعامل کرد افزود: خوب است همه فهمیدند راه اصلاح کشور از تعامل با جهان و روابط با همسایگان می‌گذرد نه با دعوا و نزاع و شعار نوشتن روی موشک. امیدوارم این رویکرد ادامه پیدا کند و فقط به دو سه مورد ختم نشود و تبدیل شود به حرکتی برای توسعه کشور و تعامل سازنده با جهان. خوب است همه فهمیدند نمی‌شود سفارت آتش زد و دردسر ایجاد کرد از اینکه با عربستان توافق کردند ما خوشحالیم. به ما می‌گفتند دولت واداده و به همین دلیل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری می‌کند خوشحالم امروز با آژانس توافق می‌کنند من در طول دوره ریاست جمهوری بارها گفتم ما هیچ خط قرمزی در روابط با دنیا نداریم جز منافع ملی.

روحانی اهمیت اجرایی کردن برجام در تحولات اقتصادی را یادآور شد و اظهار داشت: برجام فقط یک امضا می‌خواست که در یک یا دو هفته قابل انجام بود اما از فرصت استفاده خوبی نشد امیدوارم بتوانند از درخت تنومند برجام که وقت ثمر دادن آن است استفاده کنند. ثمره برجام یکی در سال ۲۰۲۰ بود با پایان تحریم تسلیحاتی، دیگری در نوامبر امسال است با پایان تحریم موشکی و برخی تحریم‌ها و دیگری در اکتبر ۲۰۲۵ با پایان محدودیت‌های هسته‌ای.

او با با بیان اینکه ‌اشتباهی که در ارزیابی‌ها دیده می‌شود آن است که دو دوره ۹۲ تا ۹۶ و دوره جنگ اقتصادی ۹۷ تا ۱۴۰۰ را با هم یکسان می‌بینند اظهار داشت: دوره سال‌های ۹۲ تا ۹۶ هدف ما توسعه کشور و احقاق حقوق ملت و نجات کشور از خطرات اقتصادی و امنیتی و فرهنگی بود در سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ بزرگ‌ترین جنگ اقتصادی علیه ملت ایران طراحی شد و توانستیم با مقاومت کشور را نگه داریم و نگذاریم فروپاشی اقتصادی اتفاق بیفتد.

روحانی افزود: با وجود جنگ اقتصادی، اگر کرونا‌ نبود ما می‌توانستیم شرایط را تغییر دهیم با این حال در سال ۹۹ توانستیم تورم را در کانال ۳۰ درصد نگه داریم. در سه ماهه آخر‌ دولت در بهار ۱۴۰۰ رشد اقتصادی به ۷.۶ درصد رسید. در دوران جنگ اقتصادی در اواخر ۹۸ و سال ۹۹ و اوایل ۱۴۰۰ حدود ۱۷ طرح پتروشیمی افتتاح کردیم بسیاری از طرح‌های بزرگ در پنجشنبه‌های افتتاح و در اواخر دوشنبه‌های افتتاح هم اضافه شد و افتتاح برخی طرحها را به دولت سیزدهم سپردیم.

‌اشاره روحانی به تعامل با جهان در حالی است که دولت‌ وی، عملا روابط یکطرفه و دیپلماسی التماسی با آمریکا و تروئیکای اروپایی را در پیش گرفته و کلا دیپلماسی با بسیاری از کشورهای فرا غرب را تعطیل کرده بود.

برخلاف این رویه غلط، دولت سیزدهم‌ ظرف بیست ماه توانسته روابط با بسیاری از کشورها از همسایگان گرفته تا شرق آسیا و آمریکای لاتین و آفریقا و همچنین قدرت‌هایی مهمی مانند چین و روسیه و‌اندونزی را احیا کند و به تجارت خارجی تنوع بخشد افزایش سطح تجارت خارجی در دو بخش نفتی و غیر نفتی در حالی در همین دوره رخ داده که روحانی و برخی اطرافیانش، امکان کمترین تحرک در دیپلماسی سیاسی و اقتصادی را مشروط به تسلیم در ماجرای برجام و FATF کرده بودند. از سوی دیگر گویا آقای روحانی نمی‌داند که برجام قبلا امضا شده بود و با یک امضا مشکلش حل نمی‌شد بلکه مسئله کلاهی بود که دولت اوبامای مؤدب بر سر ایشان گذاشته و با وجود توافق اقدام به گسترش تحریم‌ها در قالب‌، آیسا‌، سیسادا، ویزا و… کرده بود.

دولت بایدن با وجود انتقاد از دولت ترامپ به خاطر خروج از برجام حاضر نشد تضمین معتبری برای لغو موثر تحریم‌ها ارائه کند و صرفا می‌خواست به مکانیسم ماشه برجام دسترسی پیدا کند و بدون لغو تحریم‌های دو برابر شده در روند برجام، ایران را برای تعطیلی مجدد برنامه هسته‌ای مجاب کند. توافقی که روحانی می‌گوید آماده امضا‌ بود، در واقع آمادگی وی برای مجال بخشیدن به آمریکا برای کلاهبرداری دوباره بود.

در موضوع کرونا او مدعی بود که واکسن سوهان قم نیست که بشود به راحتی وارد کرد و با همین ادعا که شرط واردات واکسن، برجام و FATF‌ است، رکورد مرگ روزانه 709 نفر را به ثبت رساند و موجب تشدید رکود اقتصادی شد. در مقابل آقای رئیسی همان ابتدای آغاز ریاست جمهوری از طریق برخی پیگیری‌های جدی و تعاملات دیپلماتیک توانست ظرف چند ماه واکسیناسیون عمومی را به سر انجام برساند.

در موضوع آمارهای اقتصادی گل و بلبلی هم که روحانی ادعا می‌کند کافی است گزارش اعضای دولت روحانی در حضور آقای رئیسی منتشر شود که از خالی بودن خزانه، صفر شدن بودجه ارزی سالانه، کسری بودجه شدید و ناتوانی دولت در امکان پرداخت حقوق کارمندان دولت حکایت می‌کرد. بی‌اعتنایی به تمهید افزایش تولید مسکن و میراث تورم 59 درصدی از شاهکارهای پایان دوره آقای روحانی است که کاملا بر عکس روایت می‌شود. او در حالی می‌گوید نگذاشتیم فروپاشی اتفاق بیفتد که در آغاز دولتش ادعا می‌شد مجموعا 350 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و پول بلوکه شده به ایران خواهد آمد و دگرگونی اساس در معیشت مردم رخ خواهد داد. وعده‌ای که کاملا بر عکس رخ داد و رکورد بالاترین تورم مربوط به دولت‌ هاشمی را هم شکست.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *