روسیه، تمام قوای ناتو را به میدان کشاند

روسیه، تمام قوای ناتو را به میدان کشاند

یک روز پس از حمله پهپادی به مسکو، ولادیمیر پوتین با محکوم کردن این حملات، آن را یک عملیات تروریستی آشکار خواند.

روسیه، تمام قوای ناتو را به میدان کشاند

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- ایران نوشت: یک روز پس از حمله پهپادی به مسکو که به اذعان روسیه، کی یف در پس آن قرار داشته است، ولادیمیر پوتین با محکوم کردن این حملات، آن را یک عملیات تروریستی آشکار خواند.

به گزارش اسپوتنیک، ‌او مجموع این اقدامات را نقطه تحریکی برای واکنش روسیه قلمداد و در ادامه خاطر نشان کرد: «رژیم کی‌یف راه دیگری را انتخاب کرده و در تلاش برای ارعاب شهروندان روسی، به ساختمان‌های مسکونی حمله می‌کند.»

گرچه متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا پس از وقوع این حمله مدعی شد امریکا از حملات در داخل روسیه حمایت نمی‌کند اما بر ارائه تجهیزات و آموزش به اوکراین برای بازپس‌گیری سرزمین آنها متمرکز است، آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در واشنگتن به اظهارات مقام امریکایی واکنش نشان داد و گفت: «ایالات متحده برخلاف آنچه ادعا می‌کند، در حال ترغیب اوکراین برای حمله به قلمرو روسیه بوده است.»

اما همچنان که بسیاری از مقامات غربی و در رأس آنها امریکا سعی دارند حمایت خود را کتمان کنند جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا با صراحتی بیشتر در این باره سخن گفت و با اظهار نظر درباره حمله پهپادی به مسکو، ابراز اطمینان کرد که اوکراین حق دارد نیرویی طراحی کند که فراتر از مرزهایش عملیات انجام دهد. این سخنان واکنش مدودف، معاون رئیس شورای امنیت را برانگیخت و مقامات انگلیسی را هدف نظامی مشروع برای نیروهای مسلح روسیه خواند.

تشدید حملات متقابل

این زورآزمایی‌ها در عرصه دیپلماتیک در حالی ادامه دارد که همچنان جنگ پهپادی در عمق خاک دو کشور، برقرار بوده و هر کدام از دو طرف بویژه اوکراین و هم پیمانانش سعی دارد با بهینه کردن اقدامات خود، ‌جنگ روانی جدیدی را راه‌اندازی کند. تازه‌ترین اخبار، حکایت از شدت گرفتن حملات پهپادی در خاک روسیه توسط نیروهایی که بر اساس مشاهدات از سمت کی یف مأموریت یافته‌اند، دارد. الجزیره بر اساس گفته فرماندار منطقه بلگورود روسیه خبر داد که صبح دیروز نیروهای اوکراینی برای سومین بار در یک هفته یک شهر روسی نزدیک به مرز را گلوله باران کردند که در نتیجه آن چهار نفر مجروح شدند و خساراتی نیز به ساختمان‌ها و اموال مردم وارد شد. همچنین فرماندار منطقه کراسنودار روسیه اعلام کرد یک حمله پهپادی دیگر عامل احتمالی آتش‌سوزی در دو پالایشگاه نفت آفیپسکی -که نزدیک پایانه‌های اصلی صادرات قرار داشتند- بوده است. «ونیامین کندراتیف»، فرماندار این شهر در کانال تلگرامی خود با اعلام این مطلب گفت: آتش به سرعت خاموش شده و این حادثه تلفات جانی نداشته است.

در جبهه مقابل اما عملیات‌های روسی در شرق اوکراین تشدید شده است و مقامات تحت حمایت مسکو معتقدند گلوله باران نیروهای کی یف در لوهانسک اشغالی پنج کشته داشته، در حالی که فرماندار اوکراین در دونتسک می‌گوید یک نفر در حملات روسیه کشته شده است.

پس از حملات اخیر کی یف در خاک روسیه، برخی کارشناسان و مقامات غربی به عملیات روانی رو آورده‌اند و سعی در القای این امر دارند که این حملات نشانه‌ای از ضعف پدافندی مسکو است و برخی در داخل روسیه نیز به آن انتقاد دارند. اما در عین حال برخی کارشناسان نظامی معتقدند اینکه هواپیماهای بدون سرنشین تا مسکو شناسایی نمی‌شوند به دلیل آن است که پدافند هوایی روسیه بیشتر بر دفع سلاح‌های پیچیده‌تر و نه آنهایی که در ارتفاعات پایین حرکت می‌کنند، متمرکز شده است.

تلاش غرب برای فرار از فرسایشی شدن جنگ

بلوک غرب در طرح جدید خود سعی دارد که تکنیک تحریک روسیه را دوباره بازتعریف کند-موضوعی که پوتین نیز به آن اشاره کرده است- زیرا می‌تواند با مشروعیت بخشی به اقدامات خود، راه تشدید تهاجم علیه مسکو را تسهیل کرده و افکار عمومی جهان را با خود همراه کند. در حال حاضر، برآورد اقدامات کی یف و غرب، راهبرد جدید دوسویه ناتو را در قبال مسکو رونمایی می‌کند. ناتو از یک طرف سعی دارد که با حربه فشار از درون و با استفاده از عملیات‌های پهپادی، جامعه روس را که حامی بزرگ سیاست‌های پوتین به عنوان زیربنای توان نظامی و فکری آن هستند ناامید کند. از این رو، تضعیف موقعیت تدافعی و درونی مسکو که می‌تواند امنیت داخلی را دچار اختلال کرده و جنبه حمایتی از پوتین را کمرنگ کند، یکی از بزرگترین اهداف حملات پهپادی اوکراین محسوب می‌شود.

از طرف دیگر، ‌با تشدید حملات و گسترده کردن دامنه میدان جنگی، حربه فشار از بیرون را اجرایی کند. این راهبرد را می‌توان نوعی هموارسازی مسیر دستیابی به طرح صلح اوکراین در صورت عدم پیروزی در تحرکات نظامی جدید، دانست. ارتقای سطح کمی و کیفی تسلیحات ارسالی جدید غرب و رونمایی زلنسکی از طرح ضدحمله اوکراین که ماه‌ها است روی آن تأکید شده، برای بازنمایی تصویر رزمی قدرتمند از اوکراین به سوی مسکو است. علاوه بر آن، ‌جدیدترین تحرکات تنش زای ناتو نیز در همین پازل قرار می‌گیرد؛ تلاش برای متقاعد کردن ترکیه برای عضویت سوئد در ناتو و دیگری میزبانی فنلاند-عضو جدید ناتو- از رزمایش نظامی کشورهای عضو این سازمان که با همراهی نظامی این کشور آغاز به کار خواهد کرد، از نمونه‌های آن است.

از نظر ناتو، راهبرد فشار دوسویه، طرح‌های ابتکاری کشورهای مختلف را که تا حدودی با رضایت ضمنی طرفین روبه‌رو بوده مردود می‌کند و آن را ابزار چانه زنی برای صلح آینده قرار می‌دهد تا بتواند با داشتن دست برتر در مذاکره، طرح صلح مورد نظر خود را به کرسی بنشاند. در همین راستا، رئیس کمیسیون اروپا، اورسلا فون درلاین، دیروز طی نطقی از طرح صلح اوکراین حمایت کرده و از درخواست برخی کشورها برای آتش بس در اوکراین انتقاد کرد.

واقعیت مسأله آن است که غرب از فرسایشی شدن جنگ که تبعات منفی را بر جامعه اروپا وارد کرده، واهمه دارد و حال با ضرب الاجلی سعی دارد که چشم‌انداز قابل قبولی برای خود حاصل کند. به عقیده استراتژیست‌های امریکایی، اگر اروپا در مدار نفوذ انحصاری ایالات متحده باقی بماند و روابط با روسیه، شریک طبیعی اقتصادی خود در شرق را احیا نکند، ممکن است با افول مواجه شود.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *