رژیم صهیونیستی در مثلث بحران

رژیم صهیونیستی در مثلث بحران

گیلعاد آردان در اعتراض به مخالفت وزیر خارجه روسیه که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد با تعویق تاریخ برگزاری نشست درباره خشونت‌های صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان، این جلسه را ترک کرد.

رژیم صهیونیستی در مثلث بحران

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- ایران نوشت: جلسه دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل به ریاست روسیه با هدف بررسی تحولات فلسطین تا جایی به مذاق صهیونیست‌ها خوش نیامد که نماینده رژیم صهیونیستی را مجبور به ترک این جلسه کرد.

به گزارش رسانه‌های امریکایی، گیلعاد آردان، نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد در اعتراض به مخالفت «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد با تعویق تاریخ برگزاری نشست روز سه‌شنبه درباره خشونت‌های صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان، این جلسه را ترک کرد. گیلعاد آردان پیش از این، با ارسال نامه‌ای به واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، خواستار تعویق برگزاری این نشست به دلیل همزمانی آن با آنچه که روز یادبود نظامیان کشته شده رژیم صهیونیستی نامیده می‌شود، شده بود. نماینده رژیم صهیونیستی که در تعویق برگزاری این نشست که با هدف بررسی تجاوزات مکرر صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان و هتک حرمت مسجدالاقصی و اماکن مقدس اسلامی تشکیل شد، ناکام مانده بود، در این نشست حاضر شد و با روشن کردن شمع برای یادبود نظامیان کشته شده صهیونیست، میز خود را با هدف توهین به شرکت‌کنندگان در این جلسه ترک کرد.

شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه جلسه‌ای را به منظور بحث و بررسی تحولات جاری در فلسطین برگزار کرد. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، این جلسه به ریاست سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه برگزار شد. روسیه این ماه ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد.

در این جلسه ریاض مالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان هم حضور داشت. لاوروف در سخنانی در این جلسه تأکید کرد که اوضاع جاری در کرانه باختری، نوار غزه، قدس شرقی و در امتداد نوار مرزی بین «اسرائیل»، لبنان و سوریه به شیوه خطرناکی ملتهب شده است. وی افزود که از ابتدای سال‌جاری بیش از 100 فلسطینی در نتیجه حملات نظامی رژیم صهیونیستی به جنین، اریحا، نابلس و حواره به شهادت رسیده و هزاران نفر دیگر مجروح شدند. سرگئی لاوروف اظهار داشت که هتک حرمت مقدسات فلسطین نیز شدت یافته و شمار قربانیان اسرائیلی هم رو به افزایش بوده است.

سیلی مسکو به تل آویو

روزنامه اینترنتی رأی الیوم با اشاره به ریاست دوره‌ای روسیه بر شورای امنیت سازمان ملل متحد و مخالفتش با درخواست رژیم صهیونیستی برای مطرح نکردن موضوع جنایات این رژیم علیه فلسطینیان و مسجد الاقصی در نشست سه‌شنبه شورای امنیت نوشت: «روسیه در واکنش به حمایت‌های تسلیحاتی تل‌آویو از اوکراین، سیلی دیپلماتیک محکمی به رژیم صهیونیستی زد.»

رأی الیوم در گزارشی به قلم زهیر اندراوس تأکید داشت که رژیم صهیونیستی سیلی محکم و آبداری از روسیه در سازمان ملل متحد دریافت کرد تا به یاد تصمیم گیران در تل آویو بیندازد که مسکو فراموش نمی‌کند برای مجازات تل آویو به علت مداخله‌اش در جنگ کنونی در اوکراین مصمم است بخصوص آنکه گزارش‌های رژیم صهیونیستی به تازگی تأیید کرده، رژیم اشغالگر در حال مجهز کردن کی‌یف به تسلیحات پیشرفته برای جنگ با ارتش روسیه است.

گیلعاد آردان در نامه‌ای به لاوروف با هدف تعویق نشست شورای امنیت عنوان داشت که روز سه‌شنبه که سالگرد بزرگداشت کشته‌های رژیم صهیونیستی در جنگ‌ها است، روز مقدسی است. بنابراین روسیه باید این موضوع را جدی بگیرد تا در منازعه رژیم صهیونیستی و فلسطین بی‌طرف بماند. اما روسیه به نامه نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد اهمیتی نداد و دستور کار را به تعویق نینداخت.

در همین حال برخی منابع در تل آویو گفتند موضوع خطرناک‌تر این است که روسیه با اقدامات و مواضع سه‌شنبه خود در شورای امنیت، جانی دوباره به موضوع فلسطین داد. به همین سبب جنایات صهیونیست‌ها با اهمیت‌تر از قبل شده است. پس از تصمیم روسیه که به وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اطلاع داده شد، ریاض مالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی تصمیم گرفت در این جلسه شرکت کند که فلسطینیان، آن را یک موفقیت می‌دانند، چون رژیم صهیونیستی به سبب سیاست‌هایش علیه فلسطینیان با انتقاد مواجه خواهد شد.

خشم تل آویو از امارات

اما تنها نماینده روسیه نبود که باعث برافروخته شدن چهره نماینده رژیم صهیونیستی در شورای امنیت شد. در این نشست، نماینده امارات متحده عربی نیز از رژیم صهیونیستی خواست، فوراً شهرک‌سازی‌ها را در اراضی اشغالی فلسطین متوقف کند. به گزارش خبرگزاری وفا فلسطین، خلیفه شاهین المرر، نماینده امارات تأکید کرد که قدس اشغالی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که هتک حرمت آن مجاز نیست. وی همچنین نگرانی کشورش را از افزایش تجاوزها، تخریب و آوارگی فلسطینی‌ها که وضعیت بحرانی فلسطین را تشدید کرده است ابراز کرد و گفت: «اگر (رژیم) اسرائیل به تقویت قدرت شهرک نشینان ادامه دهد، مصونیت قانونی آنها را فراهم کند و از آنها به عنوان ابزاری برای تصرف بیشتر سرزمین‌های اشغالی فلسطین استفاده کند، زنگ خطری برای مرحله بعد خواهد بود.» نماینده امارات متحده عربی در پایان از رژیم صهیونیستی خواست فوراً تمام فعالیت‌های شهرک‌سازی را متوقف کند و به مسئولیت‌های خود مطابق با قوانین بین‌المللی از جمله قوانین بشردوستانه بین‌المللی پایبند باشد.

زخم ایران بر چهره تل آویو

در این نشست همچنین سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز با مرور 75 سال تجاوز و خشونت رژیم صهیونیستی گفت: «حملات وحشیانه به نمازگزاران، از جمله زنان و کودکان، در حالی که نماز و مناسک خود را در صحن مسجد الاقصی انجام می‌دهند، باید به شدیدترین وجه ممکن محکوم شود. این جنایات وحشیانه نمونه بارز اقدامات غیرقانونی و آپارتایدی رژیم اسرائیل است که درد و رنج مردم فلسطین را تشدید می‌کند و پایه‌های برقراری صلح عادلانه و پایدار در منطقه را از بین می‌برد.»

وی تأکید کرد: «منازعه فلسطین تنها از طریق پایان دادن به اشغالگری و به رسمیت شناختن حقوق مسلم مردم فلسطین در تعیین سرنوشت خود قابل حل و فصل است. این امر مستلزم احیای کامل و حمایت از این حقوق است که منجر به استقرار حاکمیت فلسطین بر کل فلسطین می‌شود.» ایروانی در پایان از شورای امنیت خواست، به مسئولیت خود عمل کند و برای پایان دادن به اشغالگری و تضمین حمایت از حقوق مردم فلسطین اقدام قاطعانه انجام دهد.

اوضاع داخلی، همچنان بحرانی

به موازات شکست دیپلماتیک مقامات صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل، وضعیت داخلی اراضی اشغالی هم کماکان بحرانی است. از یک سو اعتراضات ضد نتانیاهو کماکان با قوت ادامه دارد و از آن سو اخباری هم دال بر ادامه و تشدید حملات سایبری مطرح شده است که نشان می‌دهد اوضاع داخلی، همچنان بحرانی است.

به گزارش روسیا الیوم، هزاران شهرک نشین در قدس اشغالی و تل‌آویو همزمان با مراسم‌‌ها و جشن‌های هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس رژیم جعلی صهیونیستی تظاهرات کردند. صهیونیست‌ها از چهار ماه پیش هر هفته علیه اصلاحات قضایی که دولت بنیامین نتانیاهو خواهان اجرای آن است و منتقدانش آن را مغایر با دموکراسی می‌دانند، تظاهرات می‌کنند.

تظاهرکنندگان پرچم‌های رژیم صهیونیستی را در دست داشتند و شعار «دموکراسی» را قبل از مراسم خوانندگان مردمی که قرار بود نظیر دیگر شهرهای اراضی اشغالی برگزار شوند، سر دادند، این مراسم‌ها و جشن‌ها در خیابان‌ها برگزار شده بودند. پلیس رژیم صهیونیستی چندین خیابان و چهار راه را در اطراف محل تظاهرات بست و تظاهرکنندگان دستنوشته‌هایی در دست داشتند که خواستار «نجات دموکراسی» شده بودند. تظاهرات‌های مشابهی نیز در دیگر شهرها برگزار شده بود.

همزمان نتانیاهو در سخنرانی که از تلویزیون بزرگ موجود در مراسم قدس پخش شد، خواستار وحدت شد. این مراسم بدون هیچ درگیری برگزار شد در حالی‌که این نگرانی وجود داشت که فعالان مخالف اصلاحات قضایی آن را مختل کنند. این در حالی است که حامیان اصلاحات قصد دارند پنجشنبه شب مقابل کنست (پارلمان) تجمع کنند.
در میانه این بلبشو و شکاف سیاسی – اجتماعی در رژیم صهیونیستی، گروه هکری «آنانیموس سودان» روز سه‌شنبه 15 سایت مهم این رژیم را هدف حمله سایبری قرار داد.روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارانوت اعلام کرد که این گروه پس از تهدیدات دوشنبه شب و هک سایت موساد و بیمه رژیم صهیونیستی، روز سه‌شنبه نیز 15 سایت مهم اسرائیلی را هک کرد.

سایت شبکه عبری زبان کان، تعدادی از بانک‌ها، شرکت‌های ارتباطی از جمله سیلکوم و بارتنر، دانشگاه تل آویو، روزنامه اورشلیم پست و شرکت آب میکوروت دیروز هدف حمله سایبری قرار گرفته و از دسترس خارج شدند. این حملات در آستانه سالروز اشغال فلسطین که صهیونیست‌ها آن را سالروز به اصطلاح استقلال می‌نامند، انجام گرفت.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *