ساحل شنی در قلب تهران؛ پیشنهادی برای سفرنرفته ها

ساحل شنی در قلب تهران؛ پیشنهادی برای سفرنرفته ها

اگر این آخر هفته، دلتان هوای دریا و قدم زدن در ساحل را کرده و ترافیک‌های جاده‌های منتهی به شمال و دوری و گرمای جنوب منصرفتان، می‌توانید در تهران بمانید و در پهنه دریاچه‌ زیبای شهدای خلیج فارس قدم بزنید و حظ ببرید.

ساحل شنی در قلب تهران؛ پیشنهادی برای سفرنرفته ها

گروه زندگی-سمیه دهقان زاده: این روزها که تابستان با همه وجودش دارد به زندگی اهالی تهران گرما می‌بخشد، اگر دلتان هوای دریا و قدم زدن در ساحلش را کرده و ترافیک‌های جاده‌های منتهی به دریای شمال و دوری و گرمای جنوب باعث شده عطای این سفر را به لقایش ببخشید، پیشنهاد ما برای شما گشت و گذار گروهی و خانوادگی در پهنه دریاچه‌ زیبای خلیج فارس است و بس.

پوره سیب‌زمینی توشه‌ای برای ساحل
عزم‌تان که جزم شد، زود شال و کلاه نکنید برای رفتن.‌بالاخره ایام، ایام شادمانی است. چطور است خود و خانواده‌تان را به غذایی خانگی کوچک و خودمانی دعوت کنیم.
به نظر در این هوای گرم پوره سیب زمینی عالی است. مایه اش چند سیب زمینی است که بدهید بچه‌ها تا در آب جوش انداخته از خامی درشان بیاورند، بعدش آقایان خانه پوره اش کنند و کره و نمک اگر دوست داشتید، تخم‌مرغ آبپز هم اضافه‌اش کنید و لقمه‌اش کنید با شربت یا هر نوشیدنی تابستانه که دوست دارید، بسته‌بندی کنید و با خود بردارید‌.


بادبادک بازی کودکان در محور پیاده روی دریاچه شهدای خلیج فارس

پیش به سوی خلیج فارس و فراتر از آن
لباس خنک و تابستانی، کلاه لبه‌دار، کرم ضدآفتاب، کفش راحت، زیرانداز، توپ یا هر وسیله بازی که دوست دارید، اگر دوربین حرفه‌ای دارید هم بردارید و چند بطری آب معدنی. حالا هر کجا که هستید می‌توانید از اتوبان شهید خرازی خود را به خروجی دریاچه چیتگر برسانید و کمی بعد به مقصد رسیده‌اید، البته از بزرگراه شهید حکیم، بلوار کاشان، آزادراه آزادگان، خیابان هوانیروز هم راه هست به بام‌لند و پارکینگ دریاچه خلیج فارس. با مترو هم می‌شود رفت و ایستگاه چیتگر پیاده شد. از هر مسیر که رفتید، چشمتان به دریاچه روشن می‌شود، دریاچه نیلگون این‌بار در گوشه‌ای از پایتخت آغوشش را باز کرده و منتظر است که در ساحلش قدم بزنید و لذت ببرد.
کلی کافه و رستوران در بام لند هست، ولی شما توشه راهتان را آورده‌اید، پس می‌توانید زیراندازتان را ر‌و به دریاچه در محلی مناسب و پر سایه پهن کنید و حظ ببرید از هوای خنک و چشم‌انداز زیبای خلیج‌فارس تهران!


دویدن و پیاده روی بر محور های دریاچه شهدای خلیج فارس

از قدم زدن تا دویدن، همه چیز مهیاست
«رینگ دور دریاچه را می‌بینید؟ برای پیاده روی طراحی شده و طولش هم ۷ کیلومتر است، جان می‌دهد آدم نزدیک باشد و هر روز آماده شود و بیاید برای دویدن.
از سمت بام‌لند هم که بیایید، منظره دریاچه برایتان جذاب‌تر می‌شود. فکرش را بکنید‌۱۳۰ هکتار است وسعتش. دریاچه «شهدای خلیج فارس»، اسم حق و درستی است که برایش گذاشته‌اند، اگر بخواهید ساحل شنی‌اش هم خیلی خوب است برای قدم زدن و عکس گرفتن. ما با خانواده که می‌آییم از کنار ساحل تکان نمی‌خوریم».
این‌ها را عاقله مردی که چند سالی است بازنشسته شده و زیر و بم دریاچه را درآورده می‌گوید و بعد از تمام شدن حرف‌هایش، لبخندزنان نفسی می‌گیرد و به دویدنش ادامه می‌دهد.


حضور بچه‌ها بر ساحل شنی دریاچه شهدای خلیج فارس

کفش‌ها را بکَنید، آب در یک قدمی است

اگر دلتان ساحل می‌خواهد، ساحل شنی با همه شکوهش در اختیار شماست. می‌توانید کفش‌ها را بکنید و تماس کف پا با شن‌ها را حس کنید. کنار دریاچه بنشینید و تماشا کنید.
اگر راه دارد بی خیال غذا دادن به پرنده‌ها و ماهی‌ها شوید، آخر آنها هم برای خودشان زیست بومی دارند که اگر حفظ شود به تقوا نزدیک‌تر است!
از موج‌های آرام و حس خوب و تلالوی دریاچه که سیراب شدید، می‌توانید دل به دل بچه‌دهید، مثلا بادبادکی بسازید تا بچه‌ها هوایش کنند یا دور از دار و درخت، پا به توپ شوید و هیجان را به کوچک و بزرگ خانواده تزریق کنید.


دوچرخه سواری بر محورهای مشرف به دریاچه شهدای خلیج فارس

دوچرخه‌سواری اینجا بیشتر می‌چسبد
«قایق سواری هم گزینه‌ای است که می‌توانید به آن فکر کنید، دسته‌جمعی یا تک نفره. عالی می‌شود که یکدفعه خود را روی قایق و در تلاطم دریا ببینید، اما اگر کمی جنب و جوش بیشتر می‌خواهید اینجا هم مسیر دارد که راحت دوچرخه بیاورید و سوارش شوید هم می‌توانید دوچرخه کرایه کنید» این سخنان آقای محمدی، دوچرخه سوار سال‌های دور است که الان با گروهی جوان و پرشور دارد حرف می‌زند و آن‌ها ترغیب شده‌اند هم قایق سواری کنند هم یک دوچرخه بگیرند و در امتداد دریاچه، زندگی ماشینی را دمی پشت سر بگذارند.


یک دورهمی خانوادگی در دریاچه شهدای خلیج فارس

یک حسن ختام دوست داشتنی

ولی اگر هنوز دلتان پیش قایق هاست، دریاچه چیتگر دو اسکله برای قایق سواری دارد، یکی از آن‌ها در بام لند است. قایق پدالی‌اش را می‌توانید دو نفره یا چهار نفره سوار شوید و لذت ببرید، اگر عشق سرعت هم هستید، قایق موتوری را دقیقا برای چون شمایی آنجا گذاشته اند تا با آن دور دور کرده و کیف کنید.

حال که تماشا و بازی و پروژه‌های عکاسی‌تان تمام شده، می‌توانید دور هم بنشینید، محصول مشترک خوشمزه خانگی‌تان را میل کنید و دم به دم هم در هوای مطبوع کنار دریاچه، حظ ببرید از مصاحبت با یکدیگر آن هم بدون ترافیک، بدون خستگی و با هزینه‌ای کم در مقایسه با سفر به شمال و جنوب و عیدی خوش را از سر بگذرانید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *