شکست رسانه‌ها در احیا رژیم صهیونیستی

شکست رسانه‌ها در احیا رژیم صهیونیستی

علیرضا داودی کارشناس و تحلیلگر ارشد حوزه رسانه بیان کرد: تمام تلاش رسانه های بیگانه این بود که رژیم هراس پذیر نباشد و خود هراس آفرین باشد اما جریانات مقاومت نه تنها هراس را بر آنها وارد کردند بلکه موازنه‌ی آن را به نفع خود برقرار کردند.

شکست رسانه‌ها در احیا رژیم صهیونیستی

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – رادیو گفت‌وگو نوشت: برنامه امواج شبهه در گفت و گو با دکتر علیرضا داودی(کارشناس و تحلیلگر ارشد حوزه رسانه) و دکتر حسین بابازاده مقدم (استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه رسانه)به بررسی مدل‌های احیاء رژیم صهیونیستی پس از شکست های متوالی توسط رسانه های بیگانه پرداخت.

رسانه های بیگانه با مخاطبان غایب دست و پنجه نرم می کنند

داودی کارشناس و تحلیلگر ارشد حوزه رسانه در پاسخ به این سوال که تعادل و توازن در ادبیات رسانه‌ای برای مرتفع کردن کمبودهای میدانی برای شکست حداقلی رژیم صهیونیستی را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: نقطه تعادل دارای سه وجه میدان، مخاطب غایب و مخاطب حاضر است. میدان از سه عرصه نواره غزه و اراضی اشغالی است و حدود و ثغور آن مشخص است. مخاطب حاضر نیز فلسطینی ها و صهیونیست های ساکن در آن منطقه هستند. اما نکته مهم در اینجاست که تعادل در عنصر مخاطب غایب نسبت به محیط یکی از وجوه سختی است که رسانه ها با آن دست و پنجه نرم می کنند. معمولا پیام ها نسبت میزان حساسیتی که مخاطب غایب نسبت به مخاطب حاضر و میدان دارد، طبقه بندی می شوند.

بی بی سی یک رسانه تعادل ساز است

این کارشناس عنوان کرد: دو دسته از رسانه ها تعادل ساز بودند. حداقل در 60سال گذشته به ایجاد تعادل می پرداختند و اولین رسانه تعادل ساز، بی بی سی بود. قابلیت بی بی سی در ایجاد تعادل است و ماموریت او این است که میان منافع موجود و قابلیت کسب منافع جدید و چگونگی عبور از منابع گریزان تعادل ایجاد کند. بنابراین؛ وقتی صحبت از بی بی سی می شود، به معنای این است که صحبت از چهار فرم رسانه ی دیگر نیز می کنیم. فرم اول؛ رسانه های کاملا خشک است. مانند شبکه تلویزیونی العربیه که نسبت به رینگ بی بی سی در حوزه تعادل خشک قرار می گیرد. فرم دوم؛ رسانه های سیار هستند که عمدتا تمام شبکه های اجتماعی اکنون در حوزه شبکه های سیار قرار می گیرند. فرم سوم؛ رسانه های بازی گردان مانند صدای آمریکا، رادیو فردا و اینترنشنال هستند و فرم چهارم که فرم خطرناکی است، اصطلاحا به آن رسانه های جریان خوان اطلاق می شود. این رسانه ها عمدتا در نزدیکی مخاطب غایب با هدف روایت گری از تحولات میدانی قرار می گیرد. به همین دلیل برای ایجاد تعادل باید نقطه صد آلفا، با نقطه منفی صد بتا توسط رسانه ای به اسم بی بی سی در نقطه صفر قرار بگیرد.

تلاش رسانه های بیگانه برای پنهان کردن شکست آمریکا در میدان

وی افزود: اکنون مدیریت رژیم در میدان دست آمریکاست و رسانه های بیگانه تلاش می کنند تا منهای کوچ خونبار رژیم، شکست آمریکا در میدان را پنهان کنند.

داودی همچنین گفت: بدترین اتفاق برای یک رسانه این است که مجبور شود فضای عملیاتی مدنظر خود را بدون برنامه ریزی شروع کند و این سبب غافلگیری آنها شد.

وی عنوان کرد: رسانه هایی که متعلق به جریان مقاومت هستند، بسیار خونسرد وارد مسئله شدند و رسانه های مقابل جریان مقاومت، تا 72ساعت اول حتی نمی دانستند که چه پیامی را باید منتشر کنند به این دلیل که حرکت آنها از نقطه منفی صد بود. حرکت آنها از نقطه صرفا موشک باران نبود بلکه از نقطه ربوده شدن افسر ارشد اطلاعاتی رژیم با آن سر و وضع در داخل اراضی بود.

مخاطبِ غایب، مخاطب حاضر در میدان شده است

داودی افزود: وقتی از فضای رسانه صحبت می کنیم سنگین ترین مسئله این است که رسانه بواسطه دیرعمل کردن یا بدعمل کردن، مخاطب غایب را کاملا فعال و حاضر کند. این بدترین اتفاقی است که در گام اول برای رسانه های بیگانه فارسی زبان و به تبع آن برای سایر رسانه ها افتاده است و این بدترین نقطه ضعف آنهاست. اکنون فاصله های جغرافیایی برداشته شده و مخاطب غایب، مخاطب حاضر در میدان شده است.

شکست سنگین/ رسانه های بیگانه بدون برنامه پیش می روند

وی تاکید کرد: به وضوح مشخص است که رسانه ها با اینکه می دانستند موفقیت حداقلی خواهد بود اما هیچ برنامه ای برای شکست نداشتند. این حوزه شکست و پساشکست یک مسئله لاینحل برای رسانه است. وقتی رسانه که لجمن تمام رویدادها است، به اطلاعاتی دست پیدا نمی کند و به مرکز ثقلی نمی رسد تعادل ایجاد نمی شود و در 50سال گذشته این اولین مورد است و کاملا مشهود است که سی ان ان، بی بی سی فارسی، صدای آمریکا، اینترنشنال، من و تو برنامه ای برای آن ندارند.

داودی گفت: در عملیات طوفان الاقصی پیام تولید شده میان میدان، عامل و فاعل گردش نداشت و آنها یکی شدند.

رژیمِ هراس آفرین، هراس پذیر شد

وی افزود: رسانه های بیگانه اکنون در خصوص رژیم صهیونیستی از عبارتی استفاده می کنند که حتی در جنگ ادوار و یا حتی بعد از جنگ 33روزه کم شنیده می شد و آن "توازن هراس" است. تمام تلاش آنها این بود که رژیم هراس پذیر نباشد و خود هراس آفرین باشد. جریانات مقاومت نه تنها هراس را بر آنها وارد کردند بلکه موازنه‌ی آن را هم به نفع خود برقرار کردند.

عملکرد رسانه های بیگانه در مقابل هراس رژیم

داودی اظهار داشت: رسانه های بیگانه در مقابل هراس رژیم دو گزینه بیشتر ندارد "یک". هراس برای مخاطب قابل فهم نباشد. بدین شکل که از اطلاعات، ضریب خسارت، میزان ضریب شکست و ناتوانی‌های تحمیل شده به رژیم هیچ خبر جدی بروز نکند و به اصلاح سانسور خبری است. رسانه های بیگانه با بهره گیری از ایجاد خط اشغال و خط موازی از کلمه هراس استفاده می کند تا نشان از صداقت او باشد و با روش عادی سازی به تکرار می‌پردازد تا این امر عادی جلوه داده شود و جلوی ارسال مصادیق به ذهن مخاطب گرفته شود و به ایجاد ترس ژله ای بپردازد. رسانه بیگانه میدان را رها کرده و به دلیل اینکه عقبه ویران شده، مجبور است تا به بازسازی رونما بپردازد و مهمترین کارکرد او این است که محاسبه رسانه‌های جریان مقاومت را علی الخصوص با دپوی مخاطب غایب بهم ریزد که از اینجا به بعد خطاها بالا می رود. "دو". استمرار پیدا نکند. این نشان از صداقت رسانه بیگانه نیست بلکه نشئت گرفته از مهندسی تکرار برای خنثی است. به قدری هراس را تکرار می کند که برای مخاطب این واژه عادی شود و بارمنفی آن را نسبت به رژیم از دست بدهد.

عملیات رژیم صهیونیست مردم را از جهل خارج کرد

وی با بیان اینکه مردم بواسطه عملیات خودِ رژیم، از جهل نسبت به آنها خارج شده اند، گفت: سرلوحه رسانه های بیگانه بسط جهل است که لزوما جهل، قلت در اطلاعات نیست بلکه در بسیاری از مواقع بر پایه تحریف،تغییر، تخمین، دستکاری و… صورت می گیرد. اکنون حصر جهل اتفاق افتاده و جامعه جهانی نسبت به جهلی که از فرآیندی که اسرائیلی ها ساخته بودند، خارج شده است.

حماس تنها نیست

داودی تاکید کرد: این خیانت در حق مقاومت است که اگر بخواهیم طوفان الاقصی و کار بزرگی که جریان مقاومت انجام داد، نادیده بگیریم. حماس تنها نیست و نباید این عمل بزرگ را به سطح احساسات و هزینه تقلیل دهیم. احساسات و هزینه ضعیف ترین استدلالی است که می توان در قبال یک اقدام تاریخی نسبت به حذف یک فساد از روی عرصه صحبت کرد و این کاری است که رسانه‌های بیگانه بر انجام دادن آن بسیار علاقه مند هستند.

هویت رژیم صهیونیست اساسا جعلی است

بابازاده مقدم استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه رسانه در ادامه این گفت و گو در برنامه امواج شبهه خاطرنشان کرد: رژیم اشغالگر از ابتدای این نبرد بر ایده ای مبنی بر اینکه نیروی مقاومت متشکل از نیروهای بربر و بدوی است، کار کرد و رژیم صهیونیست در افکار عمومی جهان خود را ملتی متمدن و مدرن و مظلوم در برابر این حملات متصور کرد که امنیت و دارایی های آنها از بین رفته است در حالیکه هویت آنها اساسا جعلی است.

بمب خبری به بیمارستان غزه، تلاش برای مهندسی افکار عمومی را از بین برد

وی افزود: حوزه عمل حماس در منطقه ای اتفاق افتاد که حتی براساس توافق های بین المللی 1948و 1967 نیز نامشروع و اشغالی است. بمب خبری حمله وحشیانه و عجیب و غریب به بیمارستان غزه تلاش برای مهندسی افکار عمومی و هیولاسازی از مقاومت را از بین برد و اثبات کرد که این رژیم اسرائیل برای جامعه جهانی خطرناک است.

نبردی که جنبش جهانی در پی داشت

بابازاده اضافه کرد: این تنها نبرد علیه رژیم اسرائیل بود که بواسطه ی آن جنبش جهانی در پی داشته است و در جهان اعتراضات علیه رژیم صورت گرفت و دیری نیست که شعله های این اعتراض در شهرک های صهیونیست ها نیز زنده شود. در واقع بی سابقه ترین صدمه ای که رژیم صهیونیست توانست به حیثیت خود در سطح جهان وارد کند، بمباران وحشیانه بیمارستان بود.

جریان مقاومت ادبیات جدیدی رقم خواهد زد

وی عنوان کرد: به حدی محتوای خبر بزرگ و غیرقابل انکار است که راه خود را در افکار عمومی باز کرده است و این یک اتفاق بزرگی است و جامعه جهانی از جهات مختلف به دیده حیرت به آن نگاه می‌کنند. اسرائیل از خود یک سوژه روانی ترس ایجاد کرده بود که حمله من مانند فنر است و وقتی باز شود تا کیلومترها بیشتر از مرز خودم را نابود می کنم که این موضوع اساسا از بین رفته است. به قدری حجم رویداد بزرگ و انکارناپذیر است که استیصال، بی برنامه‌گی، بحران و تلاطم در مواضع به وضوح مشهود است. این حقیقت کلان باعث شده تا غول ذهنی در خصوص رژیم صهیونیست از بین برود.

بابازاده افزود: حماس و جریان مقاومت مشتری هایی در سطح جهان دارد که به نوعی یک بلوغ و پیشروی و دستاوردی تازه است و نظم، فهم و ادبیات جدیدی را رقم خواهد زد.

گفتنی ست؛ برنامه «امواج شبهه» گفتگویی تخصصی پیرامون ماهیت‌شناسی و رفتارشناسی رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه است که با هدف روشنگری و افشای تکنیک‌های رسانه‌ای است، روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۱۶ به مدت ۶۰ دقیقه از آنتن این شبکه به نشانی موج اف‌ام ردیف ۱۰۳,۵ مگاهرتز پخش می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند نظرات خود را از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۰۳۵ و شماره ۰۹۰۳۹۱۳۴۷۴۴ در پیام‌رسان‌های مجازی به اشتراک بگذارند. این برنامه به سردبیری دکتر علیرضا داودی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی سیده فاطمه شعار، اجرا و کارشناسی محمود شهیدی به روی آنتن می‌رود همچنین در این برنامه فائزه مقدم مسئول دعوت از مهمانان، سیده‌ایمان مسئله‌گو خبرنگار و مائده حیدری به‌عنوان آیتم ساز برنامه امواج شبهه فعالیت می‌کنند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *