فارس من| با گرانی چادر محجبه‌ها را تنبیه نکنید

فارس من| با گرانی چادر محجبه‌ها را تنبیه نکنید

کاهش قیمت چادر به عنوان حجاب برتر، یکی از پر تکرارترین درخواست‌های بانوان چادری است که جادارد برای این درخواست تمهیداتی اندیشیده شده و بازار این نماد فرهنگی به تعادل برسد.

فارس من| با گرانی چادر محجبه‌ها را تنبیه نکنید

گروه زندگی-گرچه در کشور ما به سبب عقاید مذهبی و فرهنگی، چادر به عنوان حجاب برتر شناخته می‌شود و بسیاری از زنان تمایل به استفاده از این نوع پوشش در سطح جامعه دارند اما متاسفانه قیمت‌های نجومی چادر، همواره موانعی پیش روی زنان محجبه قرار داده که قطعا شایسته این قشر مقید و متعهد به اسلام و آرمان‌های انقلاب نیست. به واقع بانوان چادری برای تهیه یک چادر باکیفیت ملزم به پرداخت مبالغ سرسام آوری هستند که این مبالغ درصورت وجود چند بانوی چادری در یک خانواده، به شکل مضاعفی افزایش یافته و عملا قدرت خرید چادر باکیفیت را از خانواده سلب می‌کند.

گرچه بارها در گزارشات خود به بحث گرانی چادر، دلایل و راهکارهای مربوطه پرداخته‌ایم اما گرانی چادر همچنان از مهمترین دغدغه‌های بانوان چادری است و پویش‌های مختلفی با همین مضمون به ثبت می‌رسد که این بار تحت عنوان پویش«چادر برترین حجاب اما گران‌ترین لباس!» با آن مواجه هستیم. در همین راستا به سراغ «سیروس اسماعیلی»؛ ثبت کننده تبریزی این پویش رفته‌ایم تا این مساله را از نگاه او مورد بررسی قرار دهیم.

اسماعیلی می‌گوید: «شخصا از آن افرادی هستم که تعصب زیادی به چادر دارم اما متاسفانه قیمت چادر آنقدر بالاست که برای خرید یک چادر باکیفیت تحت فشار هستیم و گاهی مجبوریم هرچند سال یکبار، چادر جدید خریداری کنیم. همین چندوقت پیش با همسرم برای خرید چادر مجلسی رفته بودیم که با قیمت‌های چند میلیونی روبه رو شدیم، یعنی قیمتی چندبرابر یک لباس یا مانتوی زننده! اما آیا واقعا چنین قیمت‌هایی حق یک خانم محجبه است و نباید فکری برای این موضوع شود؟»


بسیاری از خانم های چادری به علت گرانی چادر مجبور به انتخاب پوشش مانتو شده اند

خیلی از محجبه‌ها پول خرید چادر را ندارند!

باید بپذیریم که باتوجه به شرایط اقتصادی این سال ها، برخی از خانم‌های محجبه به رغم علاقه به چادر، مجبور به کنار گذاشتن این پوشش و کاهش هزینه‌های خود شده اند. مساله‌ای که ثبت کننده پویش موردنظر نیز با ناراحتی از آن یاد کرده و می‌گوید: «کاهش قیمت چادر، قدم مهمی برای ترغیب به استفاده از چادر است. مثلا خیلی از خانم‌های محجبه، دلشان می‌خواهد در روضه و مجالس مذهبی با چادر حاضر شوند اما از آنجایی که چادری در شآن خود و مجلس ندارند، مجبورند قید چادر را بزنند و به یک مانتو بسنده کنند اما واقعا اگر شرایط خرید چادر باکیفیت برای این افراد و آن‌هایی که از سر ناچاری، چادر را کنار گذاشته اند، فراهم شود، روز به روز از آمار بانوان چادری کم نخواهد شد.»

چرا چادر در کربلا و نجف ارزان‌تر است؟

اسماعیلی در ادامه صحبت‌هایش به موضوع قابل تاملی اشاره کرده و می‌گوید: «آخرین بار، ۴ سال پیش و در سفر کربلا برای همسرم چادر خریدم چون واقعا قیمت چادر در عراق قابل مقایسه با ایران نیست. مثلا چادری که در کشور ما ۴.۵ میلیون به فروش می‌رسد، در آن جا زیر یک میلیون قیمت دارد و واقعا دلیل این همه تفاوت قیمت را نمی‌دانم؟ به نظر بنده، اگر همان چادر را وارد کنند و با همان قیمت به فروش برسانند، هم قدرت خرید مردم بالا می‌رود و هم بازار به تعادل می‌رسد. البته ما منتظر گسترش تولیدات داخلی با پارچه‌های باکیفیت هستیم تا اینقدر برای خرید چادر مرغوب و ارزان قیمت، دغدغه نداشته باشیم.»

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *