لزوم تشکیل ائتلاف منطقه‌ای مقابله با احیای داعش

لزوم تشکیل ائتلاف منطقه‌ای مقابله با احیای داعش

کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه ایران باید به‌وسیله رایزنی با کشورهایی مانند سوریه، عراق و لبنان درصدد ایجاد ائتلافی برای جلوگیری از نفوذ داعش در منطقه باشد، گفت: متأسفانه برخی مجموعه‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای به آمریکا برای باز توزیع و احیای گروه داعش در منطقه کمک می‌کنند.

لزوم تشکیل ائتلاف منطقه‌ای مقابله با احیای داعش

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت هفدهمین سالروز پیروزی مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ میلادی در سخنان مهمی گفت: آمریکا تصمیم گرفته است بار دیگر گروه تروریستی داعش را به صحنه بازگرداند.

حسن هانی‌زاده، کارشناس سیاست خارجی درباره تازه ترین اظهارات منتشر شده از سوی سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان در زمینه برنامه ریزی و حمایت آمریکا از بازتوزیع و احیای داعش در منطقه و اعمال خشونت در کشورهای حامی محور مقاومت به «راهبرد معاصر» گفت: اظهارات اخیر سیدحسن نصرالله لبنان برآیند اطلاعات دقیقی است که این جنبش مقاومت در اختیار دارد.

وی افزود: گزارش‌هایی که به دست حزب الله لبنان رسیده، بیانگر آن است نیروهای آمریکایی در شرق فرات در سوریه و به طور مشخص در دو منطقه بوکمال و دیرالزور پادگان‌هایی برای آموزش گروه‌های تروریستی وابسته به داعش ایجاد کرده‌اند. آمریکایی‌ها در ماه‌های اخیر برای بازسازی داعش آموزش‌های جدیدی در نظر گرفته و به مرحله اجرا گذاشته‌اند تا به این وسیله به محور مقاومت حمله و زمینه‌های لازم را برای ایجاد ناامنی در ایران، عراق و سوریه فراهم کنند.

کارشناس سیاست خارجی تصریح کرد: عوامل داعش در ماه‌های اخیر به تدریج وارد عراق شدند و در سوریه نیز در مناطق شمال غرب این کشور و حلب استقرار یافته‌اند تا زمینه‌های هر چه بیشتر ایجاد ناامنی و اقدامات تروریستی را ایجاد کنند. عملیات اخیر در شاهچراغ شیراز را می‌توان در این راستا ارزیابی کرد که بی شک نتیجه تلاش برای احیای گروه تروریستی داعش است.

هانی‌زاده با بیان راهکار جلوگیری از قدرت گیری مجدد داعش گفت: جمهوری اسلامی ایران باید به وسیله رایزنی با کشورهایی مانند سوریه، عراق و لبنان درصدد ایجاد ائتلاف جدیدی برای جلوگیری از نفوذ داعش در منطقه باشد، زیرا متأسفانه برخی مجموعه‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای به آمریکا برای بازتوزیع گروه داعش در منطقه کمک می‌کنند.

وی عنوان کرد: بی‌تردید ناامن سازی و انجام عملیات‌های تروریستی در ایران، عراق، سوریه و لبنان هدف اصلی حمایت از احیای داعش و کمک به آن برای تنش آفرینی در منطقه است. انتظار می‌رود جمهوری اسلامی ایران در راستای مقابله با خواسته‌های آمریکا وارد همکاری و همگرایی با کشورهای منطقه شود.

هانی‌زاده معتقد است: کشورهای محور مقاومت در کنار سایر کشورهای دیگر که نگران ناامنی منطقه هستند، باید به وسیله همکاری‌های نظامی، امنیتی و سیاسی مانع شکل گیری مجدد داعش در منطقه شوند، در غیر این صورت در آینده شاهد سلسله اقدامات تروریستی در منطقه خواهیم بود. علاوه بر این، طالبان نقش کاملاً مشکوکی در کمک به آمریکا برای نفوذ داعش در منطقه ایفا می‌کند و جمهوری اسلامی ایران باید بدون کمترین چشم پوشی از اصل موضوع به هیأت حاکمه افغانستان هشدارهای لازم را بدهد.

کارشناس سیاست خارجی عنوان کرد: طالبان باید به این نتیجه دست یابد در صورت زمینه‌سازی یا همکاری با داعش برای ناامن سازی منطقه و ایران، با برخورد جدی نظام اسلامی مواجه می‌شود؛ لذا هیأت حاکمه افغانستان نباید به فکر همکاری با آمریکا و داعش در جریان خطرناک تروریستی باشد، در غیر این صورت تبعات سختی متحمل خواهد شد.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *