محبت غدیر چطور در دل کوچکترها رشد می‌کند +فیلم

محبت غدیر چطور در دل کوچکترها رشد می‌کند +فیلم

برخی در اعیاد و مناسبت های شادی آور شیعیان شبهه ایجاد می کنند که این کارها چیست، محبت ائمه (ع) باید در عمل نمایان باشد، آن هم درست است اما تا پوسته حفظ نشود، مغز هم باقی نخواهد ماند، آن هم برای کودکان و نوجوانان که جاذب هر دیدگاهی هستند.

محبت غدیر چطور در دل کوچکترها رشد می‌کند +فیلم

گروه زندگی ـ برخی از افراد با وسوسه‌های شیطانی هستند که تا نزدیک به اعیاد و مناسبت‌های شادی آور شیعیان می شود ، مثلا مردم می‌خواهند اطعامی بکنند، چراغانی راه بیاندازند و خوشحالی کنند، شبهه مطرح می‌کنند که این کارها باید در دل باشد و تابعیت ائمه(ع) در عمل نشان داده شود یا مثلا پول این کارها را خرج چیزهای دیگر کنید!

آیت الله محمد تقی مصباح یزدی ، فیلسوف و عالم بزرگ شیعه در اینباره معتقد بودند؛ درست است که همه این کارها برای شادی آفرینی ، چراغی ، اطعام و عیدی دادن در مناسبت‌های بزرگی چون عید غدیر جنبه نمادین دارد، اما همین جنبه نمادین برای حفظ پوسته دین واجب است چه اینکه اگر پوسته حفظ نشود، اثری از مغز دین هم باقی نمی‌ماند. یک عده در این مناسبت‌ها با وسوسه شیطانی شبهه ایجاد می‌کنند که این کارها چه واجب است، مسلمان باید در عمل تابع دین باشد، آن هم درست است اما نباید از پوسته ظاهری و کارهای نمادین هم غافل شد.

*عیدی به بچه ها محبت به اهل بیت(ع) را زیاد می‌کند

نکته دیگر در عرصه اعیادی مثل عید غدیر خم توجه دادن کودک و نوجوان به مراسم و شعائر ظاهری دین است که همین ظواهر هم به مغز ولایت می‌رسد.برخی تصور می‌کنند عیدی دادن تنها برای عید نوروز است درحالیکه اینطور نیست.

آیت الله مصباح در این زمینه نیز می‌گفتند؛ اگر روز عید غدیر شما به یک بچه یک اسکناس کوچک، نو و زیبا عیدی بدهید، محبت این روز در دل بچه ها رشد می‌کند، آنها دیگر هر سال منتظر هستند که چه زمانی عید غدیر می‌شود تا عیدی بگیرند. ما در کشورمان از صدها سال پیش موقوفاتی داشتیم فقط برای روز عید غدیر. اگر موقوفات این روز احیا شود، تمام مردم ایران در روز عید غدیر میهمانی خواهند داد، یعنی دیگر کسی بدون پذیرایی عید نمی‌ماند. آنقدر که موقوفات زیاد است، پدران ما وقف کردند که در این روز اطعام شود، عیدی داده شود، پذیرایی صورت بگیرد ، اینها حرکات نمادین است همین‌ها مغز ولایت را حفظ می‌کند.

بچه ها وقتی بزرگتر می‌شوند، همین‌ها در درونشان رشد می‌کند و وابستگی شان به اهل بیت(ع) زیاد می شود، کسانی ممکن است با حرف‌های شیطانی این کارها را شبهه ناک کنند. چراغانی عید غدیر، پذیرایی مردم، شادی کردن و تبریک گفتن به هم در این روز واجب است.

«الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایته علی ابن ابی طالب و اولاده»، انشالا که همه بتوانیم مغز ولایت را حفظ کنیم و با رعایت کردن همین شعائر و آموزش آنها به فرزندان نگذاریم فراموش شوند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *