ملاحظات اصلی عملیات زمینی رژیم صهیونیستی در غزه

ملاحظات اصلی عملیات زمینی رژیم صهیونیستی در غزه

متغیرهای جدید شکل‌دهنده راهبرد رژیم صهیونیستی در مدیریت جنگ غزه نشان می‌دهند، هیچ راه گریزی از عملیات زمینی در نوار غزه وجود ندارد.

ملاحظات اصلی عملیات زمینی رژیم صهیونیستی در غزه

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – راهبرد معاصر نوشت: 19 روز از زمان آغاز جنگ علیه نوار غزه به وسیله کابینه امنیتی-سیاسی اسرائیل می گذرد. با گذشت این روزها و تداوم حملات هوایی، به نظر می آید متغیرهای جدیدی که راهبرد عناصر سیاسی مدیریت نبرد را شکل می دهند، بیشتر می شود؛ عناصری همچون فشارهای بین المللی، در وهله نخست از سوی ایالات متحده و نیز تعیین تکلیف سرنوشت زندانیان اسرائیلی دربند حماس و امکان توسعه عرصه نبرد به جبهه لبنان.

عملیات زمینی

هرچند نیروهای ارتش اسرائیل تاکنون وارد نبرد زمینی در غزه نشده اند، ولی این تصمیمی تاکتیکی است که انتظار می رود اتفاق بیفتد. برخلاف ادعاها مبنی بر اینکه اسرائیل ترجیح می دهد نبرد را صرفاً از هوا ادامه دهد و با وجود گزارش های منتشر شده در رسانه های خارجی مبنی بر توصیه آمریکا به اسرائیل که وارد نبرد زمینی نشوند، منابع سیاسی اسرائیل می گویند، تصمیم گیری در این زمینه تنها در دست مسئولان ارشد سیاسی و نظامی است و در دست هیچ طرف خارجی نیست.

با وجود ابهاماتی بر سر زمان بندی آغاز نبرد زمینی، تصمیم گیرندگان ترجیح می دهند اطلاعات بسیار کمی در اختیار بگذارند. این منابع دیپلماتیک عنوان کردند: مهم جنگ است. عزم در سطوح سیاسی و نظامی برای عملیات زمینی تغییر نکرده و حتی در طول زمان تقویت شده است.

به گفته منابع سیاسی اسرائیل، هدف این است عملیات زمینی زمانی انجام شود که در آن بیشترین تعداد ممکن از جنگجویان حماس در هر جایی که پنهان شده باشند، کشته شوند. تا زمانی که چراغ سبز داده نشود، اسرائیل به سرکوب جنگجویان حماس در قالب عملیات هوایی ادامه خواهد داد.

مشاوران آمریکایی اعزام شده به اسرائیل در جلسات غیرعلنی از تصمیم گیرندگان می خواهند از اشتباهات ایالات متحده در جنگ های قبلی درس بگیرند و توصیه می کنند بهترین شرایط را برای سربازان ارتش اسرائیل فراهم کنند تا بتوانند در نبرد پیروز شوند. این در حالی است که درک اصلی همه فراندهان نظامی همان است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می گوید: هیچ راه گریزی از عملیات زمینی در نوار غزه وجود ندارد.

با وجود برخی گزارش ها از تنش در سطوح تصمیم گیرندگان، نخست وزیر، وزیر امنیت داخلی و رئیس ستاد ارتش گزارش ها درباره تنش میان خود را رد کردند و مدعی اقدام هماهنگ هستند. گفته می شود، نتانیاهو از زمان آغاز جنگ با اسحاق بریک افسر ارشد ارتش، گابی اشکنازی رئیس سابق ستاد ارتش اسرائیل و همچنین برخی افسران سابق ارتش، یاکوف ناگل رئیس شورای امنیت داخلی، مئیر بن شبات و نیز با یاکوف آمیدور سرلشکر ذخیره ارتش گفت و گو کرده است.

منابع آگاه می گویند، تصمیم برای آغاز جنگی بی سابقه علیه حماس تصمیم مهمی است که می تواند بر زندگی سربازان اسرائیلی تأثیر بگذارد، بنابراین نخست وزیر در روزهای قبل از عملیات زمینی به طور گسترده مشورت می کند.

فشارهای بین المللی

پل هوایی ایجاد شده از سوی رهبران جهان که همواره پیام های مهمی را به اسرائیل می آورند، به ارائه پیشنهادهایی منجر می شود که عمده ترین محور آنها حفظ بافت جمعیتی فلسطین در غزه، باز کردن راه کمک های بشردوستانه و بخشی نیز درباره موضوع اسرائیل است.

با توجه به تراکم جمعیت در شمال نوار غزه و صدور هشدارهای پیاپی درباره تخلیه آنجا، می توان تخمین زد عملیات تهاجمی اسرائیل تنها در سمت شمال نوار غزه خواهد بود. یسرائیل کاتز، وزیر انرژی و عضو کابینه امنیتی-سیاسی در مصاحبه با روزنامه آلمانی بیلد گفت: ترجیح می دهیم عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر گذرگاه مرزی رفح را باز کند و به فلسطینیان اجازه دهد مدتی در منطقه سینا بمانند، ولی وی موافقت نمی کند. ما توافقنامه صلح داریم و به همین دلیل تصمیمش را می پذیریم. در جنوب دره غزه منطقه ای وجود دارد که بمباران نمی شود، کسانی که آنجا مانده اند، آسیبی ندیده اند و کمک های بشردوستانه به آنجا می رود.

کاتز درباره هشدار آمریکا گفت: آنها به ما مشاوره دادند. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا درباره نگرانی های کشورش صحبت کرد و اختلافات زیادی میان ایالات متحده و اسرائیل وجود دارد. ابتدا دشمنان آنها در عراق بودند و سپس در افغانستان، هزاران کیلومتر دورتر از خاک کشورشان. این در حالی است که دشمنان ما بیرون از پنجره های خانه مان هستند و می توانند به ما حمله کنند. به همین دلیل است ما به رئیس جمهور ایالات متحده احترام می گذاریم که به ما دستور نمی دهد. اسرائیل تصمیماتش را به تنهایی می گیرد، هرچند ما توصیه های خوبی در حمایت از اقداماتمان دریافت می کنیم.

زندانیان دربند حماس

سیاست حماس در آزادی قطره چکانی زندانیان اسرائیلی با هدف به تعویق انداختن حداکثری عملیات در نوار غزه است، اما در تل آویو بارها تصریح می‌کنند، آزادی زندانیان محدودیتی برای عملیات زمینی ایجاد نمی‌کند. با وجود این، تصمیم گیرندگان بر این باورند کسانی که با تداوم معاملات همراه می شوند، قطری ها هستند که تاکنون ثابت کرده اند می توانند در برابر حماس به نتیجه دست یابند.

در اتاق جنگ تصمیم گرفته شد توجهی به سیاست آزادی قطره چکانی اسیران نکنند و برای توافق مهمی که به آزادی ده‌ها غیرنظامی بازداشت‌شده به وسیله حماس منجر شود، تلاش کنند. تصمیم دست حماس و ارزیابی این است به زودی همه چیز روشن خواهد شد.

کاتز در مصاحبه با روزنامه آلمانی گفت: در حال حاضر فرض می‌کنیم حماس می‌خواهد زندانیان را برای اهداف مذاکراتی نزد خود نگه دارد، اما حماس نمی‌تواند از عملیات زمینی اسرائیل جلوگیری کند.

همه نگاه ها به شمال است!

در 19 روز گذشته اسرائیل برای مهار جبهه شمالی و پاسخگویی هدفمند به منابع حملات در لبنان تلاش کرده است، در حالی که نخست وزیر اسرائیل و فرماندهان ارتش همچنان تهدید می کنند، اگر حزب الله به نبرد بپیوندد، سرنوشتش و سرنوشت لبنان به تلخی نتیجه جنگ دوم لبنان خواهد بود.

در عمل، اسرائیل نمی‌داند چگونه گام‌های آتی حزب‌الله را پیش‌بینی کند و ترس از شکست اطلاعاتی مشابه همان که در شنبه سیاه عملیات «طوفان الاقصی» رخ داد، بر جان تصمیم گیرندگان افتاده است. در این راستا بیشتر سربازانی که به خدمت گرفته شدند، در مرز شمالی اسرائیل مستقر هستند تا برای هر سناریویی که به موازات عملیات زمینی به غزه شکل می گیرد، آماده باشند.

دو رویکرد در کابینه مطرح است؛

نخست، اینکه در نتیجه عملیات زمینی و ضربه مهلک به حماس، حزب الله منصرف شود و به نبرد نپیوندد.

دوم، اینکه حزب الله نمی تواند کنار بکشد، بنابراین فرصت را غنیمت می شمارد و از شمال به حملات اسرائیل پاسخ خواهد داد.

اسرائیل به وسیله امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه که به تل آویو سفر کرده بود، پیام روشنی به لبنان ارسال کرد و آن اینکه از افزیش تنش خودداری کند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *