میدل ایست مانیتور: چرا اسرائیل نمی‌تواند مقاومت فلسطین را در هم بشکند؟

میدل ایست مانیتور: چرا اسرائیل نمی‌تواند مقاومت فلسطین را در هم بشکند؟

پایگاه خبری میدل ایست مانیتور در گزارشی می‌نویسد: «برای ملت فلسطین قیام مسلحانه، در واقع نبردشان علیه بی عدالتی و ستم است اما برای افرادی نظیر اسموتریچ و بن گویر، خشونت ورزیِ بیشتر تنها راهبردی برای توسعه شهرک‌سازی‌های غیرقانونی، تشدید پاکسازی قومیتی و ایجاد جنگ داخلی است.»

میدل ایست مانیتور: چرا اسرائیل نمی‌تواند مقاومت فلسطین را در هم بشکند؟

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – الف نوشت: پایگاه خبری "میدل ایست مانتیور" در گزارشی با اشاره به جدیدترین تحولات مرتبط با اوج‌گیری جریان مقاومت به ویژه در منطقه کرانه باختری، سعی کرده به این سؤال محوری پاسخ دهد که چرا اسرائیل قادر نیست تا جریان مقاومت در فلسطین را شکست دهد؟

میدل ایست مانیتور در این رابطه می‌نویسد: «اعداد و ارقام اگر در چهارچوبی درست قرار داده شوند، می‌توانند موضوعات گسترده و کلانی را روشن کنند و به سؤالات زیادی نیز پاسخ دهند. به عنوان مثال آن ها می توانند پاسخ دهند که چرا فلسطین اشغالی در آستانه یک قیام و انقلاب گسترده است؟ و اینکه چرا اسرائیل نمی تواند مقاومت مسلحانه ملت فلسطین را نابود کند؟

درست در رابطه با همین پرسش‌ها است که اهمیت اعداد و ارقام بیش از پیش روشن می‌شود. از زمان آغاز سال جدید میلادی، حدودا 200 فلسطینی در کرانه باختریِ اشغالی و نوار غزه توسط رژیم اسرائیل به شهادت رسیده اند. در میان آن ها 27 کودک نیز وجود داشته است.

غزه، جنین و نابلس بیشترین هزینه و بها را در قالب خشونت ورزی‌های اسرائیلی‌ها پرداخت کرده‌اند و البته که به همین دلیل نیز در این مناطق شاهد مقاومت قوی و گسترده ملت فلسطین هستیم. شگفت انگیز نیست که پناهجویان فلسطینی نیز در خط مقدم جنبش آزادی‌بخش و آزادی‌خواه فلسطینی‌ها بوده‌اند و اردوگاه‌های پناهجویان نظیر اردوگاه جنین، جبالیا، نصیرات و عقبات جبر را به مناطقی که در آنها مقاومت مسلحانه و مردمی از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است، تبدیل کرده‌اند. در این راستا، هر چه اسرائیل بیشتر و سخت‌تر تلاش می‌کند تا مقاومت فلسطین را نابود کند، واکنش فلسطینی‌ها به این مسأله بیشتر و گسترده‌تر می‌شود.

در این رابطه می‌توان "جنین" را یک نمونه بسیار خوب دانست. مبارزان فلسطینی در اردوگاه پناهجویان جنین علی رغم اقدامات متعدد تجاوزکارانه و خشونت آمیز نظامیان اسرائیلی علیه اردوگاه خود، باز هم به مقاومت ادامه می‌دهند و حتی کشتارهایی که صهیونیست‌ها علیه پناهجویان فلسطینی در اردوگاه مذکور در جریان انتفاضه دوم مرتکب شدند نیز خللی در اراده آنها ایجاد نکرده است.

در شرایط کنونی که نسل‌های جدید ملت فلسطین در اردوگاهی نظیر اردوگاه پناهجویان جنین حضور دارند، حملات اسرائیلی‌ها به اردوگاه مذکور کاملا تشدید شده و افزایش پیدا کرده و به امری روتین و روزانه تبدیل شده است. با این حال، در این زمینه خودِ اسرائیلی‌ها نیز مجبور به پرداخت هزینه شده و می‌شوند.

شاید یکی از وحشیانه‌ترین حملات اسرائیلی‌ها به اردوگاه پناهجویان جنین در تاریخ 26 ژانویه سال جاری بود. تاریخی که در آن، رژیم اسرائیل به اردوگاه جنین حمله کرد و 10 فلسطینی را به قتل رساند و 20 تن دیگر را نیز به شدت مجروح ساخت.

در این راستا، فلسطینی‌های بیشتری در شرایط کنونی در جریان حملات اسرائیلی‌ها علیه ملت فلسطین که تناوبِ آنها بیشتر نیز شده به شهادت می‌رسند. با این همه هر چه این حملات بیشتر می شود، مقاومت مسلحانه فلسطینی ها نیز بیشتر می شود و حتی شاهدیم که دامنه مقاومت فلسطینی ها به ورای شهر جنین و به طور خاص به نزدیکی شهرک های صهیونیست‌نشین، پاسگاه های نظامی اسرائیلی و غیره گسترش یافته است. با این همه، بخش قابل توجهی از رزمندگان فلسطینی که اقدام به انجام عملیات های شهادت طلبانه علیه صهیونیست ها می کنند(در منطقه کرانه باختری)، اهل شهر جنین هستند.

اسرائیلی‌ها همواره تمایل داشته‌اند تا خشونت‌گری‌های خود علیه ملت فلسطین را در قالب دفاع از خودشان توجیه کنند. با این حال این استدلال کاملا غلط است. یک اشغالگر چه از حیث عرفی و چه حقوقی، در هیچ کجای دنیا حق ندارد که برای خود حقِ دفاع از خودش را در نظر گیرد. حق دفاع از خود صرفا محدود به دولت‌های حاکم و مشروع است.

اسرائیل نه تنها از منظر قانونی و حقوقی و بین المللی، یک کنشگر "اشغالگر" است، در عین حال از منظر قانونی موظف است که تضمین کند که مردم غیرنظامی از انجام هرگونه خشونت علیه‌شان مصون هستند. موضوعی که در بیانیه دبیر کل سازمان ملل متحد در تاریخ 20 ژوئن سال جاری میلادی نیز مورد اشاره قرار گرفته است. این بیانیه در واکنش به شهادت 8 فلسطینی در روز قبل از صدور آن صادر شده است.

در میان قربانیان، دو کودک 14 و 15 ساله نیز حضور داشته اند. مساله ای که نشان می دهد تا چه اندازه اسرائیل خود ناقض حقوق غیرنظامیان است و فعالانه ارتکاب جنایت در این رابطه را دنبال می کند.

در این نقطه، باید به این مسأله اشاره کرد که در شرایطی که قدرت‌های غربی نظیر آمریکا عملا چشم بر جنایات صهیونیست ها بسته اند و حتی در برخی موارد، ملت فلسطین را نیز متهم می کنند، فلسطینی ها چه چاره ای جز مقاومت مسلحانه جهت احقاق حقوق خود دارند؟

تشکیل گروه‌های شبه نظامی نظیر "بیشه شیر"، "گردان های جنین"، "گردان های نابلس"، و بسیاری از دیگر گروه های مسلح فلسطینی در کرانه باختری که اغلب آن ها از فلسطینی های فقیر و پناهجو تشکیل شده اند، نشانه از آن دارد که تحقیر و ستم ها علیه ملت فلسطین از سوی اسرائیل به نقطه اوج خود رسیده و فلسطینی‌ها هیچ راهی را در مسیر احقاق حقوق خود جز مقاومت مسلحانه نمی بینند.

البته که بسیاری از مخالفان آزادی‌خواهی و عدالت طلبی فلسطینی‌ها شدیدا با ظهور حرکت‌های مقاومت‌طلبانه ملت فلسطین مخالفت دارند. از جمله این کنشگران می‌توان به "تشکیلات خودگردان" اشاره کرد که اساسا به دلیل رویکرد منفعل خود در برابر ستمگری اسرائیلی هاست که میلیون ها دلار کمک های مالی دریافت می‌کند.

با این همه، اسرائیل اکنون با خطرات و تهدیدات زیادی رو به رو است. مقام های ارشد وزارت جنگ اسرائیل مایل به یک جنگ تمام عیار با فلسطینی ها نیستند با این حال، سازمان اطلاعات داخلی اسرائیل "شین بت"، شدیدا خواهان تحقق یک‌ چنین سناریویی است.

"بزالل اسموتریچ" وزیر دارایی افراطی دولت نتانیاهو سعی دارد تا با تحریک خشونت علیه ملت فلسطین راه را برای توسعه شهرک سازی های غیرقانونی اسرائیل هموار کند. "ایتامار بن گویر" دیگر وزیر تندروی دولت نتانیاهو که عهده دار وزارت امینت داخلی اسرائیل است هم به دنبال شعله ور کردن آتش یک جنگ داخلی با محوریت شهرک نشینان یهودی است تا از این طریق دستورکارهای افراطی اش علیه ملت فلسطین را محقق سازد.

نتانیاهو نیز که اکنون در موقعیت ضعیفی قرار دارد سعی می کند به هر فردی در دولتش تا حدی آن چیزی را که می خواهد بدهد. موضوعی که چالش و تنش های گسترده ای را در اراضی اشغالی ایجاد کرده است. در این چهارچوب، وزارت جنگ اسرائیل و شین بت، بر شدتِ عملیات های تروریستی خود علیه چهره های مهم جریان مقاومت فلسطین افزوده اند و انتظار می رود که این روند در آینده نیز تشدید شود.

در این فضا، آمریکا و دیگر دولت‌های غربی عملا سکوت پیشه کرده و می‌کنند. با این همه، هیچ تردیدی نیست که انتفاضه بعدی در فلسطین مسلحانه خواهد بود و در قالب آن، فلسطینی ها متحد تر از همیشه هستند و البته که این انتفاضه جدید، ماهیت مردمی تری هم خواهد داشت. تبعات این انتفاضه نیز برای اسرائیل بسیار گسترده تر خواهد بود.

برای ملت فلسطین، قیام مسلحانه در واقع نبردشان علیه بی عدالتی و ستم است اما برای افرادی نظیر اسموتریچ و بن گویر، خشونت‌ورزیِ بیشتر تنها راهبردی برای توسعه شهرک سازی های غیرقانونی، تشدید پاکسازی قومیتی و ایجاد جنگ داخلی است.»

پایان پیام/ت

*لینک:

The armed revolt: Why Israel cannot crush the Resistance in Palestine

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *