نقشه آمریکا برای تجزیه سوریه با تحریک دروزی‌ها در سویدا

نقشه آمریکا برای تجزیه سوریه با تحریک دروزی‌ها در سویدا

با گذشت چندین هفته تظاهرات در سویدا و عدم همراهی شهروندان سایر مناطق سوریه با این اعتراضات، پشت صحنه این توطئه بیش از پیش آشکار می‌شود. به باور کارشناسان، آمریکا به دنبال تجزیه سوریه از طریق ایجاد فدرالیسم و خودمختاری دروزی‌ها در استان سویدا است.

نقشه آمریکا برای تجزیه سوریه با تحریک دروزی‌ها در سویدا

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – تسنیم نوشت: تظاهرات در استان سویدا در جنوب سوریه ادامه دارد؛ تظاهراتی که از شرایط اقتصادی به عنوان پوششی برای پیشبرد توطئه سیاسی عوامل غربی ـ آمریکایی استفاده می‌کند. اعتراضاتی که راه را باز کرده تا واشنگتن طرح خود برای تجزیه سوریه را ـ در قالب فدرالیسم ـ دنبال کند.

شیخ حکمت هجری از مشایخ عقل طایفه دروزی در سویدا در تشویق مردم به مبارزه علیه جبهه مقاومت اظهار داشت: «سلاح باید مثل عروس تمیز، آماده و پر باشد، مردم رو در روی هم هستند، و شما می‌گویید شبه‌نظامی‌های ایرانی هستند، ایران از وقتی که پا به این کشور گذاشته اینجا را اشغال کرده است. و ما با صراحت تأکید می‌کنیم باید علیه این شبه‌نظامی‌ها جنگید، و آن‌ها از نظر ما اشغالگر هستند».

استان سویدا دارای موقعیت جغرافیایی بسیار مهمی است. نزدیکی به فلسطین اشغالی، هم‌مرزی با اردن و از طرف دیگر فاصله اندک با منطقه «التنف» که در اشغال آمریکاست و واشنگتن در آن‌جا یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های نظامی خود در سوریه را دایر کرده است.

همین موقعیت حساس جغرافیایی باعث شد تا رسانه‌های عربی و غربی مخالف حکومت سوریه، با تمام قوا در صدد تحریک عواطف شهروندان سویدا برآیند و فعالین معارضه بی‌پرده از نقشه طراحی شده برای جنوب سوریه سخن بگویند. آن‌ها از اهالی درعا می‌خواهند تا با این موج همراهی کنند.

شیخ «حکمت هجری» از مشایخ عقل طایفه دروزی در سویدا که از حمایت آمریکا و انگلیس بهره‌مند است

در این خصوص خبرنگار معارض سوری و مزدور آمریکا «سمیر متینی» این‌گونه روایت می‌کند: «یادتان هست که سه ماه پیش پشت سرم یک نقشه به شما نشان دادم، و فیلم‌هایش نیز هست، در آن ویدیو گفته شد که قصد دارند شرق فرات به التنف وصل شود و در البوکمال عملیات خواهد شد. آن وقت نه نیروهای آمریکایی حضور داشتند و نه درباره این موضوع صحبتی شد؛ گفتم الآن تجهیزات جدید می‌رسه و پایگاه از السیلیه به عمان منتقل می‌شود. پس از این تحلیل‌ها، بعضی‌ها، خندیدن و گفتن گریه کن سبک میشی، دائم می‌خندیدند، ده پونزده روز بعدش خبرهایش رسید که با قبیله شمر و عشیره شمر دیدار می‌کنند و مشغول هستند یه ارتش عربی ـ کردی تشکیل دهند برای عملیات البوکمال؛ به ما خبر رسیده که آمریکا هشدار داده که کل دیرالزور را اشغال می‌کنند، و منطقه البوکمال رو می‌خواهد با شبه‌نظامی‌هایی که آنجاست به سویدا وصلش کند، اون زمان هنوز هیچ تظاهراتی در سویدا نبود و هر از گاهی یک تظاهرات کوچیکی شکل می‌گرفت».

واشنگتن برای تجزیه سوریه به دنبال نوعی فدرالیسم در قالب «حکومت‌های محلی خودگردان» است که بر پایه مسائل قومی، طائفه‌ای و مذهبی تقسیم می‌شوند. هدف از این پروژه، تجزیه نهایی سوریه است.

همین جهت‌گیری را می‌توان در تظاهرات سویدا [که اکثریت اهالی آن «دروزی‌مذهب» هستند] مشاهده کرد؛ از تخریب مؤسسات دولتی و آتش زدن پرچم ملی سوریه تا سر دادن شعارهای طائفه‌ای و مذهبی.

دمشق: آمریکا به استفاده از تروریسم برای بحران‌آفرینی در سوریه ادامه می‌دهد

در همین راستا «معتصم عیسی» کارشناس سیاسی اظهار داشت: «همان‌طور که همه ما می‌دانیم نقشه آمریکا منحصر به یک منطقه خاص در سوریه نمی‌شود. شاید بشود گفت در این بازه زمانی تمرکز اونها روی مناطق شرقی هست، که فعالیت آنها را با استفاده از فعالیت گروهک داعش یا فعالیت شبه‌نظامی‌های قسد هست، که ابزاری در دست اشغالگران آمریکایی هستند، همچنین اهرم فشار آمریکا برای طرح تجزیه سوریه، این نقشه در مناطق شرقی با شکست مواجه شد، و در حال حاضر غرب، به خصوص آمریکا روی گزینه دیگری متمرکز شده، یعنی سویدا، سویدا موقعیت جغرافیایی مهم‌تری دارد. و از یه طرف منطقه مرزی هست، و از طرف دیگه نزدیک درعاست که غرب می‌خواهد آنجا نقطه شروعی برای اهدافش در سوریه باشد، و شاید یک پروژه تجزیه خاص باشد که غرب اعمال می‌کند. این پروژه محال است موفق شود، چرا که علی‌رغم موقعیت استراتژیک سویدا، دیدگاه در این منطقه متفاوت هست و تاریخ سویدا به وطن‌پرستی مردم شهادت می‌دهد، و کسی نمی‌تواند مردم سویدا رو مجبور کند و غرب نمی‌تواند از این اتفاقات برای فدرالیزه کردن سوریه سوء استفاده کند، چون تجزیه شدن برای همه مردم سوریه خط قرمز به حساب می‌آید».

مؤسسه مطالعات واشنگتن در پژوهشی که منتشر کرده است به این نتیجه رسیده که وقایع سویدا، برگ برنده‌ای است که به واشنگتن و شرکای منطقه‌ای آن اجازه می‌دهد تا با استفاده از فشار اقتصادی و تحریم، دولت سوریه را وادار کنند در میز مذاکره امتیاز بدهد.

آمریکا و متحدانش در تلاش برای به دست آوردن چیزی هستند که نتوانستند در منطقه جزیره در شرق سوریه به آن دست یابند. آن‌ها فراموش کرده‌اند که دمشق و متحدانش در برابر نقشه‌های استعماری آمریکا، مقتدرانه‌تر از پیش عمل می‌کنند.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *